REKLAMA

LG zamieni twoje mieszkanie w smart dom jak za sprawą magicznej różdżki - bez potrzeby wymiany wszystkich posiadanych sprzętów

Na trwających właśnie targach IFA można zobaczyć nie tylko komputery, smartfony oraz tablety. Coraz częściej na tego typu imprezach można zobaczyć urządzenia opracowane na potrzeby inteligentnego domu. Takie właśnie sprzęty przedstawiło LG.

03.09.2015 14.23
LG zamieni twoje mieszkanie w smart dom jak za sprawą magicznej różdżki – bez potrzeby wymiany wszystkich posiadanych sprzętów
REKLAMA
REKLAMA

Jednym z tego typu urządzeń jest czujnik SmartThinQ. Możliwe jest podłączenie go do tradycyjnych sprzętów AGD i przystosowanie ich do współpracy z innymi inteligentnymi urządzeniami. Jest to okrągły czujnik, który wykrywa sygnały towarzyszące ich pracy, takie jak wibracje oraz temperatura. Następnie przesyła on odpowiednie informacje do aplikacji SmartThinQ zainstalowanej na smartfonie użytkownika.

Przykładów wykorzystania tego czujnika jest naprawdę wiele.

Można na przykład umieścić go na drzwiach pralki lub zmywarki, by pozostać powiadomionym o zakończeniu prania lub zmywania. Z kolei SmartThinQ umieszczony na drzwiach lodówki pozwoli monitorować każde jej otwarcie. Koreańska firma chwali się też, że SmartThinQ umożliwia zdalne sterowanie innymi urządzeniami AGD czy klimatyzatorem. Niestety koreańska firma nie przedstawiła, na czym konkretnie ma polegać to rozwiązanie.

Kolejną rzeczą, którą pochwalił się producent jest technologia AllJoyn. Jest to wspólna platforma programistyczna udostępniana na licencji open-source, która ułatwia nawiązywanie połączeń oraz przesyłanie danych między urządzeniami. Jest wspierana przez wszystkich członków konsorcjum Allseen Alliance, zrzeszającego ponad 180 firm prowadzących prace nad Internetem Rzeczy (IoT). Jednym z urządzeń kompatybilnych z nią jest piekarnik LG Lightwave, który ma wiele możliwości niespotykanych w typowych urządzeniach z tej kategorii.

lg_625x315_04

Przykładowo, przy pomocy smartfona lub tabletu można pobierać i aktualizować przepisy oraz przesyłać je do innych osób. Piekarnik Lightwave jest wyposażony w moduł Wi-Fi. Dzięki temu możliwa jest zdalna zmiana trybu pracy, temperatury lub czasu pieczenia. Dodatkowo, dzięki Smart Service inteligentny piekarnik LG jest w stanie sam zdiagnozować ewentualne usterki lub problemy techniczne. Gdy to zrobi, może przesłać odpowiednie dane do centrum serwisowego LG, pomagając tym samym w znalezieniu rozwiązania problemu lub dokonaniu naprawy.

Technologia z prawdziwego zdarzenia wkracza do każdej przestrzeni naszego życia.

Należy zatem spodziewać się, że liczba inteligentnych urządzeń AGD będzie cały czas rosnąć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lodówka lub zmywarka nie jest urządzeniem, które się wymienia tak często jak smartfon lub tablet. Oznacza to, że wdrażanie inteligentnego AGD będzie rozłożone w czasie. Choć możliwości opisanego tu inteligentnego piekarnika robią na mnie ogromne wrażenie, nie zdecydowałbym się na wymianę mojego sprzętu AGD wyłącznie ze względu na wprowadzenie nowych funkcji. Byłby to za duży koszt.

REKLAMA

Jednak zdecydowanie rozważyłbym kupno elementu, który choć trochę zwiększyłby możliwości posiadanych przeze mnie sprzętów. Dlatego podejrzewam, że SmartThinQ, o ile jego cena będzie rozsądna, odniesie rynkowy sukces. Niestety obecnie koszt tego STQ, ani data premiery nie są znane, więc nie można określić opłacalności tego bardzo ciekawego urządzenia.

Śledź relację i bądź na bieżąco: IFA 2015 w Berlinie – live blog Spider’s Web

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA