REKLAMA

Idealny czas na zmianę komputera jest właśnie teraz - Intel odświeżył wszystkie swoje procesory

Wraz z premierą procesorów Core 6. generacji o nazwie kodowej Skylake, Intel zdecydował się na uzupełnienie całego swojego portfolio. Ostatnio firma wprowadziła na rynek tak dużą liczbę układów w 2013 roku, gdy debiutowały procesory Intel Core 4. generacji, znane też jako Haswell.

02.09.2015 10.58
Idealny czas na zmianę komputera jest właśnie teraz – Intel odświeżył wszystkie swoje procesory
REKLAMA
REKLAMA

Podczas konferencji Intel Developer Forum mieliśmy okazję poznać pierwsze procesory Intel Core 6. generacji przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Teraz, podczas niemieckich targów IFA, Intel pokazuje o wiele ważniejsze układy, bo te przeznaczone dla różnego rodzaju urządzeń mobilnych. Będą one napędzać niemal wszystkie rodzaje komputerów - od małych, bezgłośnych laptopów takich jak Asus UX305, do wielkich i ciężkich maszyn przeznaczonych dla graczy.

Intel Core M

Pierwsze układy z nowej serii mogliśmy zobaczyć kilka miesięcy temu, jednocześnie były to pierwsze układy Intel Core 5. generacji należące do rodziny Broadwell. Teraz Intel je odświeża i dzieli na kategorie. Rodzina układów Intel Core M została podzielona na m3, m5 oraz m7. Wszystkie z nich wspierają Hyper Threading, są wyposażone w układy graficzne Intel HD 515 oraz 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i mają TDP na poziomie 4,5 W, które można, w zależności od warunków, zwiększyć do 7 W lub obniżyć do 3,5 lub 3,8 W. Oczywiście nie bez wpływu na wydajność.

Intel Skylake

Główne różnice między nimi to różne taktowania oraz brak obecności w niższych modelach technologii Intel vPro oraz Intel TXT. Procesorem pośrednio należącym do rodziny jest układ Pentium, który pod każdym względem jest gorszy od wyżej wymienionych modeli. Ma znacznie mniej pamięci podręcznej, mniej wydajny układ graficzny i nie wspiera techniki Turbo Boost, która umożliwia znaczne zwiększenie częstotliwości pracy.

Intel Skylake 2

Nowe procesory Intel Core M mają być 10-20% szybsze od swoich poprzedników, podczas gdy wbudowany w nie układ graficzny ma być szybszy aż o 40% od modelu montowanego w poprzedniej generacji procesorów Intel Core M. Warto wspomnieć, że nowe układy Intela nie wspierają pamięci DDR4. Potrafią korzystać tylko ze starszych pamięci LPDDR3 lub DDR3L. Nie jest to jednak problem, skoro i tak trafią one do gotowych laptopów.

Intel Core M

Producentów tychże powinien ucieszyć fakt, że nowe układy Intel Core M są znacznie mniejsze od swoich poprzedników, co pozwoli tworzyć jeszcze mniejsze komputery lub powiększyć ich inne elementy, na przykład akumulator. Intel pokazał już, jak małe są nowe procesory Intel Core M, wydając nową wersję swojego mikrokomputera Intel Compute Stick.

Intel Core serii U

Układy Intel Core z serii U są znacznie wydajniejsze od układów Intel Core M, ale nadal można je stosować w wielu małych i cienkich urządzeniach, takich jak Ultrabooki. O ile Intel wprowadzając nową generację nie przeprowadził rewolucji w zakresie wydajności procesorów, to zdecydował się na wprowadzenie nowych układów graficznych. Może cieszyć fakt, że teraz wszystkie układy z rodziny Iris będą wyposażone w pamięć eDRAM, która znacznie zwiększa ich wydajność. Dodatkowo, pamięć ta może być też stosowana jako pamięć podręczna czwartego poziomu i mieć wpływ na wzrost wydajności procesora.

Pierwsze procesory wyposażone w układy Iris powinny trafić na rynek na początku 2016 roku. Cała reszta trafi do komputerów lada dzień.

Intel Core U-1

Procesory należące do tej rodziny można podzielić na wolniejsze układy o TDP wynoszącym 15 W oraz mocniejsze, których TDP wynosi 28 W. Zacznijmy od tych pierwszych. Najwydajniejszymi z nich będą cztery modele Intel Core i7, z czego dwa będą wyposażone w układ graficzny Intel HD 520 oraz dwa z układem Intel Iris 540. Jeden z procesorów ze słabszym GPU wspiera technologię Intel vPro, drugi nie. Identyczny podział zastosowano w przypadku procesorów Core i5. Cechują się one mniejszymi taktowaniami niż układy Intel Core i7. Dodatkowo wersje wyposażone w układy graficzne Intel HD 520 mają tylko 3 MB zamiast 4 MB pamięci podręcznej.

Intel Core U-2

Do rodziny należy też jeden układ Intel Core i3 oraz jeden Pentium. Pierwszy z nich ma 3 MB pamięci podręcznej i układ graficzny Intel HD 520, zaś drugi ma kolejno 2 MB pamięci podręcznej oraz układ graficzny Intel HD 510. Większość tanich model umożliwia obniżenie TDP do 7,5 W, ale możliwości takiej nie ma Pentium. W jego przypadku TDP może zostać obniżone tylko do 10 W. Nie wspiera on też funkcji Turbo Boost. Oznacza to, że układ ten nie trafi do najcieńszych komputerów. Zapewne pojawi się w najtańszych modelach, które będą tylko aspirować do grona Ultrabooków.

Intel Core U-3

Wydajniejszych modeli o TDP wynoszącym 28 W będzie znacznie mniej. Jednak trzeba im zwrócić honor i przyznać, że zastosowany układ graficzny robi wrażenie. Wszystkie wydajne modele będą bowiem wyposażone w chip Intel Iris 550. Znalazł się tu jeden procesor Intel Core i7, dwa procesory Intel Core i5 oraz jeden Intel Core i3. Trzy najwydajniejsze modele mają 4 MB pamięci podręcznej, podczas gdy Intel Core i3 ma tylko 3 MB takiej pamięci. Dodatkowo nie wspiera on Turbo Boost.

Jako ciekawostkę warto podać, że żaden z wydajnych model nie wspiera technologii vPRO. Za to wszystkie modele z serii U mogą pracować z pamięciami DDR3L, LPDDR3 oraz DDR4.

Intel Core serii H

Intel Core H-1

Choć Intel stara się w największym stopniu promować swoje energooszczędne układy, nie zapomina o osobach, które potrzebują naprawdę wydajnych laptopów. Z myślą o nich powstały dwa mobilne układy Xeon, cztery procesory z linii Core i7, dwa układy Intel Core i5 oraz jeden Intel Core i3. Przewagą Xeonów nad innymi modelami, w tym najwydajniejszymi Core i7, jest fakt, że wspierają one profesjonalne pamięci ECC oraz mają układ graficzny Intel HD P530 certyfikowany do współpracy z aplikacjami profesjonalnymi.

Intel Xeon

Wspomniane już modele Core i7 mają w większości przypadków 8 MB pamięci podręcznej. Wyjątkiem jest to najsłabszy model z linii, który ma 6 MB pamięci. Wszystkie układy mają aż cztery rdzenie, procesory graficzne Intel HD 530 (nie Iris!), wspierają Hyper Threading, Turbo Boost oraz mają TDP na poziomie 45W. Połowa z nich wspiera technologie Intel vPro oraz Intel TXT. Wśród nich wyróżnia się model i7-6820HK. K w nazwie prawdopodobnie oznacza, że jest to model z odblokowanym mnożnikiem, który można swobodnie podkręcać. Układy Core i5 też mają 4 rdzenie, ale nie wspierają Hyper Threadingu. Jeden z nich wspiera technologię Intel vPro.

REKLAMA

Ciekawie prezentuje się też Intel Core i3-6100H, który ma tylko dwa rdzenie, obsługuje Hyper Threading, ale nie obsługuje funkcji Turbo Boost i ma zaledwie 3 MB pamięci podręcznej.

* Grafika: facebook.com/Intel

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA