REKLAMA

Powiadomienia z Facebooka odbierzesz teraz bez aplikacji - wystarczy Chrome. Apple powinien to skopiować

Posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem nie potrzebują już aplikacji mobilnej do odbierania powiadomień z portalu Facebook. Wystarczy do tego wyłącznie przeglądarka Chrome. Tym razem to Google podpatrzył wprowadzone przez Apple rozwiązanie i ulepszyło je ku uciesze użytkowników i pora na to, żeby w Safari na iPhonie i iPadzie pojawiła się podobna funkcja.

15.09.2015 19.42
Facebook wysyła już powiadomienia do Chrome dla Androida
REKLAMA
REKLAMA

Apple wprowadził już kilka wersji temu w Safari bardzo przydatną funkcję. Strony internetowe mogą poprosić użytkownika o zgodę na wysyłanie najróżniejszych powiadomień. Dzięki temu można skorzystać z rozmaitych webaplikacji i być cały czas na bieżąco. Korzystają z tego takie usługi jak Messenger, Trello lub Slack.

Niestety powiadomienia w Safari ograniczone są do przeglądarki w systemie OS X.

powiadomienia-safari

Rozwiązanie jest co prawda teraz jeszcze bardziej użyteczne dzięki wprowadzeniu przypinanych kart w systemie El Capitan, ale i tak żałuję, że nie wprowadzono tego w mobilnym Safari na iPhone’ach i iPadach. Tam to rozwiązanie miałoby jeszcze więcej sensu, niż na desktopie, zwłaszcza w kontekście przypinania stron na ekran główny w formie webaplikacji.

Smartfony aż się proszą o to by odbierać powiadomienia bezpośrednio ze stron internetowych. Dzięki temu nie trzeba by było instalować osobnej aplikacji dla mniej istotnych usług, a powiadomienia mogłyby prosto na smartfona wysyłać do nas ulubione serwisy internetowe, a wydawcy nie mieliby potrzeby robić prostych aplikacji informujących o nowościach.

Dobra wiadomość jest taka, że pomysł powiadomień w przeglądarce podchwycił Google.

Powiadomienia stały się już częścią przeglądarki Chrome na desktopie i zawędrowały na urządzenia mobilne. Od teraz użytkownicy Facebooka mogą odbierać informacje o nowych zdarzeniach bezpośrednio przez przeglądarkę w Androidzie - nawet wtedy, gdy nie mają zainstalowanej aplikacji do obsługi portalu. Facebook zauważył, że bardzo dużo osób, zwłaszcza w krajach rozwijających się, korzysta wyłącznie ze strony m.facebook.com.

chrome-android-facebook

Dla właśnie takich osób przygotowano nową funkcję. Nie muszą już instalować aplikacji, a do odbierania - dodajmy, że na szczęście opcjonalnych - powiadomień z serwisu wystarczy najprostszy telefon z Androidem i przeglądarką internetową. To bardzo dobra wiadomość i pozostaje mieć nadzieję, że twórcy innych webaplikacji i wydawcy internetowi podchwycą pomysł.

Mamy obecnie przesyt aplikacji mobilnych. Wiele mniejszych i większych usług, sklepów i serwisów informacyjny namawia nas na instalowanie programu, który nie zapewnia nic więcej poza treści z mobilnej strony www wzbogacone właśnie o powiadomienia. Zastąpienie takich aplikacji powiadomieniami z przeglądarki to świetny pomysł.

REKLAMA

Liczę na to, że teraz Apple go podchwyci w mobilnym Safari i szkoda, że ta funkcja nie trafiła do iOS 9.

* Grafika główna: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA