ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Windows 95 ma już 20(!) lat - historia legendy i świetna infografika

Ależ to zleciało! Windows 95, system, który pod wieloma względami zrewolucjonizował okienka jakie dziś znamy, ma już 20 lat. To doskonała okazja, by przyjrzeć się nieco bliżej historii legendy.

24.08.2015 09.27
Windows 95 ma już 20(!) lat – historia legendy i świetna infografika
REKLAMA
REKLAMA

Patrząc na system operacyjny Microsoftu dziś, łatwo jest zapomnieć o jego genezie i o tym, że wiele rozwiązań, które obecnie uważamy za najzupełniej normalne, miały swój początek właśnie w edycji 95, dokładnie 24 sierpnia 1995 roku.

Windows 95 był rewolucją

Połączenie interfejsu systemu MS-DOS i Windowsa 3.11, które powstawało pod nazwami kodowymi Windows 4.0 oraz Chicago, stanowiło dla Microsoftu rewolucję, którą dziś ciężko przyrównać do czegokolwiek innego. Przede wszystkim, pojawiły się tam trzy elementy, bez których dziś nikt nie wyobraża sobie systemu Windows:

  • Menu Start - wraz z klasycznym już przyciskiem symbolizującym okna, paskiem zadań i ikoną „Mój Komputer”, które obserwowaliśmy przez wszystkie kolejne iteracje (wyjąwszy Windowsa 8).
  • Plug and Play - standard, który dzisiaj jest tak oczywisty, że nikt już się nad nim nie zastanawia, 20 lat temu był zupełną nowością. System sam rozpoznawał podłączony element i prosił o sterowniki. Z każdą kolejną wersją Windowsa mechanizm ten był dopracowywany, ale swoje początki miał właśnie w Windowsie 95.
  • Internet Explorer - choć nie był początkowo natywnym elementem systemu (dostarczano go na oddzielnym nośniku), to od wersji OSR 2.5 można zintegrować go z systemem, co leżało u podstaw bardzo głośnego postępowania antymonopolowego, o którym można przeczytać w artykule Maćka Gajewskiego o burzliwej historii przeglądarki Microsoftu.

Windows 95 to także obecny do dziś system plików FAT32 oraz rejestr systemowy w postaci plików INI. Po raz pierwszy nazwy plików mogły też mieć więcej niż 8 znaków. Wprowadzono też 32-bitowe API, wielowątkowość i wielozadaniowość, czyli kolejne elementy, które ustanowiły standard na długie lata. Bezpośrednim następcą tego systemu miał być Windows 96, lecz ostatecznie zaniechano jego produkcji i postawiono na edycję 98, a następnie 2000 i ME. Microsoft zakończył wsparcie edycji 95 w 2001 roku, ustępując miejsca kolejnemu, bez wątpienia ikonicznemu systemowi - Windowsowi XP.

Wiele ciekawostek na temat legendarnego systemu Microsoftu można poznać dzięki poniższej infografice, za której udostępnienie dziękujemy Studiu Graficznemu Papercut. Warto się przyjrzeć historii i związanym z nią ciekawostkom.

W końcu któremu innemu systemowi operacyjnemu przygrywali w czasie premiery The Rolling Stones?

(Otwórz grafikę w nowym oknie, żeby wyświetlić w pełnym rozmiarze.)

REKLAMA
win95-infografika

* Infografika pochodzi z Papercut.pl. Zdjęcie główne: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA