Gry  / News

6 milionów gier w 6 tygodni! Wiemy, ile zarobił i ile kosztował Wiedźmin 3: Dziki Gon

Picture of the author
151 interakcji
dołącz do dyskusji

Wyniki kapitałowe grupy CD Projekt za pierwsze półrocze 2015 roku są już znane. Firma podzieliła się nimi za pomocą nadawanej na żywo konferencji.

Wiedźmin 3: Dziki Gon to jedna z najlepiej sprzedających się gier pierwszej połowy 2015 toku na amerykańskim rynku. Mówimy o najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym wytworze interaktywnej rozrywki, jaki jest eksportowany z naszego kraju. Zakończenie trylogii Geralta z Rivii okazało się produkcją docenioną przez zagranicznych krytyków, a także miliony graczy z całego świata.

W CD Projekt postanowili odsłonić wszystkie karty, jeżeli chodzi o ich najwyżej ocenianą, najbardziej popularną grę. Zacznijmy od budżetu.

Produkcja trzeciego Wiedźmina kosztowała dokładnie 306 mln zł. Na taki budżet składa się nie tylko proces powstawania gry, ale również akcje promocyjne i reklamowe. Więcej, niż podawały plotki, ale mniej od zasobów zachodnich, wielkich produkcji cRPG od znanych studiów. To wyraźny sygnał dla inwestorów, gdzie opłaca się produkować gry. Również te największe, najpiękniejsze i po prostu najlepsze.

Wiedźmin 3 powstawał przez 3,5 roku. Od samego początku tworzony był z myślą o platformach ósmej generacji. Oznaczało to, że prace nad ostatnią odsłoną przygód Geralta rozpoczęły się nim w CDP RED poznano ostateczną specyfikację konsol PlayStation 4 i Xbox One. Być może dlatego pierwsze grafiki reklamowe wyglądały lepiej, niż finalna wersja gry. To i tak nic nie zmienia, ponieważ Wiedźmin 3: Dziki Gon to jedną z najładniejszych gier w historii, a już na pewno najpiękniejszym przedstawicielem gatunku cRPG.

„Polska gra” była przez ten czas tworzona przez ponad 240 osób. Wśród producentów Dzikiego Gonu znajdziemy twórców o aż 18 narodowościach. Większość to oczywiście Polacy. Wiemy też, że ponad 500 osób zaangażowało się w światową produkcję, promocję i dystrybucje Wiedźmina. Nic dziwnego, kiedy CD Projekt mówi o 40 jednocześnie skoordynowanych kampaniach reklamowych.

Ponad 6 mln egzemplarzy - aż tyle licencji na grę Wiedźmin 3: Dziki Gon zostało sprzedanych w 6 tygodni od premiery gry na komputery osobiste i konsole ósmej generacji.

CD Projekt uzyskał 236 mln zł czystego zysku netto w pierwszej połowie 2015 roku. Rekord w historii firmy. Lwia część tej sumy to właśnie dobry wynik sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Oczywiście to nie wszystko. Pamiętajmy przecież, że CDP zajmuje się także prowadzeniem świetnej platformy cyfrowej dystrybucji – GOG Galaxy.

Będąc przy GOG - ponad milion kopii trzeciego Wiedźmina zostało aktywowane w środowisku GOG Galaxy. To tyle w kontekście umierającego rynku gier wideo przeznaczonych dla komputerów osobistych. Opierając się na wewnętrznych wyliczeniach Spider’s Web, Dziki Gon na PC to około 30% wszystkich sprzedanych pudełek z grą.

Co dalej z Wiedźminem, co dalej z CD Projekt?

Twórcy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon są teraz maksymalnie skoncentrowani na wydaniu dwóch potężnych dodatków do ich flagowej produkcji. Te nazywają się odpowiednio Serce z Kamienia oraz Krew i Wino. Dalsze plany polskich twórców poznamy z kolei w marcu 2016 roku. Mam nadzieję, że dowiemy się wtedy czegokolwiek o kolejnej wielkiej produkcji studia CDP RED, to jest futurystyczny Cyberpunk 2077.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst