Nauka  / Artykuł

Możesz już mówić jak Stephen Hawking

Picture of the author

Jeśli mielibyśmy wskazać najbardziej charakterystyczną cechę osoby Stephena Hawkinga, byłby to zapewne głos. Ten charakterystyczny, generowany przez syntezer mowy, nieco bezosobowy sposób mówienia jest wynikiem używania przez słynnego fizyka specjalnego systemu stworzonego przez firmę Intel.

Stephen Hawking miał możliwość zmiany zarówno głosu na nowocześniejszy jak i samego systemu komunikowania się z komputerem - jednak obawiał się że nagła zmiana głosu spowoduje podejrzenia u ludzi którzy go znają.

Opracowana przez Intela technologia nazywa się Assistive Context-Aware Toolkit (ACAT), i została stworzona specjalnie z myślą o Hawkingu. Teraz Intel udostępnia składający się na niego zestaw aplikacji jako open source. ACAT działa na komputerach wyposażony w system operacyjny Windows 7 lub nowszy (na razie! jestem pewien, że gdy społeczność open source weźmie go w swoje ręce, szybko powstaną porty na inne systemy). Do poprawnego działania wymaga również kamery internetowej używanej do śledzenia ruchów twarzy użytkownika.

W procesie powstawania aplikacji, który trwał prawie trzy lata, uczestniczył czynnie również sam przyszły jej użytkownik czyli profesor Hawking.

Prowadzący projekt ACAT inżynier, Sai Asad, napisał na stronie projektu, że udostępniając społeczności internetowej platformę ACAT, ma nadzieję na jej rozwój. Wśród elementów, o które może być ona wzbogacona, wymienił nowe elementy interfejsu użytkownika, i nowe algorytmy przewidywania słów które użytkownik chce wypowiedzieć.

Aby samodzielnie zbudować udostępniony kod źródłowy, potrzebujemy Visual Studio 2012 i .NET 4.5. Aplikację ACAT może zainstalować jednak każdy (pobrać ją można stąd), nie trzeba do tego być programistą. Gdy już tego dokonamy, możemy zacząć mówić jak Stephen Hawking, i jest to dla mnie najfajniejszy "celebryta" jakiego mamy szansę choć w małym stopniu naśladować.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst