Gry  / Artykuł

Aktualizacja oprogramowania 3.0 dla PlayStation 4 to właśnie to, na co czekałem

178 interakcji
dołącz do dyskusji

PlayStation 4 od dłuższego czasu dostawało jedynie łatki poprawiające ogólną stabilność systemu. Światła reflektorów były skierowane na Xboksa One, jego wsteczną kompatybilność oraz program Xbox dla Windowsa 10. Sony w końcu przerywa passę nijakich aktualizacji i zapowiada kapitalne zmiany wraz z oprogramowaniem 3.0.

Kiedy czytam, co takiego zmieni się wraz z oprogramowaniem 3.0, mam wrażenie, że zostanie zrealizowana większość moich prywatnych postulatów. Chociaż tym razem zabrakło usługi takiego kalibru jak na przykład SharePlay, to PlayStation 4 stanie się urządzeniem jeszcze bardziej społecznościowym i zachęcającym do integracji ze znajomymi. W to mi graj.

Oto, co przyniesie aktualizacja 3.0:

„Ściana Facebooka” nareszcie będzie miała sens

Sekcja „Co Nowego” była dotychczas koronnym przykładem na to, jak zabić ciekawy pomysł niedopracowaną realizacją. Znajdująca się w menu głównym konsoli zakładka pozwala na podejrzenie, co w świecie gier robią nasi znajomi. W jakie tytuły grają, jakie trofea zdobyli, jakie zrzuty ekranu wykonali i jakie filmy nakręcili. Świetna sprawa, gdyby nie to, że… nie możemy w żaden sposób się do tego odnieść.

20150814155510

No dobrze, mamy do dyspozycji znaczek „lubię to”. To jednak stanowczo za mało, aby budować społeczność skupioną wokół jakiejś marki. Wokół konsoli i gier na nią wydawanych. Brak możliwości dodawania pisemnych komentarzy i prowadzenia dyskusji był dla mnie całkowicie niezrozumiały. Na całe szczęście zmieni się to wraz z aktualizacją 3.0.

Dzięki niej każdy posiadacz PS4 będzie mógł komentować aktywność znajomych. Gratulacje z pokonanego przeciwnika, pytania o zdobyte trofeum czy komentowanie przechwyconych zrzutów ekranu – dokładnie o to chodziło. O aktywizację graczy, o danie im narzędzi do dyskutowania, do oceniania, do debatowania. Dziwię się, że w Sony dopiero teraz wdrażają tę opcję. Jednak lepiej późno, niż wcale.

Strumieniuj to jak grasz… prosto na YouTube

YouTube chce wykroić dla siebie spory kawałek tortu, którym dotychczas zajadały się takie platformy jak Twitch czy Ustream. Możecie już pobrać i zainstalować mobilną aplikację YouTube Gaming, natomiast niebawem wsparcie strumieniowania na platformę YouTube dostanie również konsola PlayStation 4.

Strumieniowanie obrazu prosto na YouTube najprawdopodobniej będzie działać dokładnie tak, jak w przypadku Twitcha i Ustream. Wystarczy wcisnąć przycisk „share” obecny na kontrolerze, rozpocząć streaming i to w zasadzie wszystko. Niestety, wciąż nie wiadomo, w jakiej maksymalnej rozdzielczości będzie wyświetlany nasz obraz, tym bardziej w ilu klatkach na sekundę. Mam nadzieję, że w Sony pomyśleli o 60 fps-ach.

Wszystkie „wydarzenia” w jednym miejscu

Podobało mi się, kiedy w trakcie trwających targów Gamescom 2015 wystarczyło uruchomić Xboksa One i już w głównym menu witała cię możliwość oglądania konferencji Microsoftu na żywo. W sklepie dla Xboksa istnieje osobna aplikacja dedykowana takim wydarzeniom, natomiast PlayStation 4 niebawem dostanie własną sekcję działającą na podobnej zasadzie.

20150814155629

„Wydarzenia” to miejsce, w którym będą gromadzone wszystkie imprezy, eventy, czy konferencje poświęcone PlayStation. To z tego miejsca podejrzymy prezentację Sony na E3 2016 czy Tokyo Games Show. Praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba odchodzić od konsoli, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi posiadanego sprzętu.

Zorganizuj się w „społeczności”

„Społeczności” będą czymś na kształt sformalizowanych grup skupionych w ramach danego tematu czy zainteresowania. Osobny chętne do przechodzenia raidów w Destiny, aktywni miłośnicy wyścigowego Drivecluba, gracze z konkretnej miejscowości, działacze partyjnej młodzieżówki – ile osób, tyle powodów, aby tworzyć „społeczności”.

20150814155644

Do „społeczności” będzie można dołączyć za sprawą wyszukiwarki. Najprawdopodobniej tej samej, która teraz służy do wyszukiwania znajomych. Sformalizowane grupy mają pozwalać na natychmiastowe dołączanie do już grających osób, wysyłanie komunikatów czy zakładanie głosowego czatu.

To dopiero część z nowych możliwości

Tych jest znacznie, znacznie więcej. Wraz z aktualizacją 3.0 posiadacze PlayStation 4 będą mogli publikować krótkie, 10-sekundowe filmiki na Twitterze. Ulepszeniu ulegnie ekran rozmowy. Co zabawne, okienko pisemnego czatu zostanie wzbogacone o możliwość wysyłania sobie naklejek. Osoby uczestniczące w konwersacji dostaną kilka dodatkowych możliwości, w tym opcję wysłania prośby o aktywowanie usługi SharePlay.

20150814155703

Posiadacze abonamentu Playstation Plus będą teraz mogli w jednym miejscu podejrzeć wszystkie benefity subskrypcji – darmowe gry, zniżki w PS Store, wczesny dostęp do wersji beta oraz wersji demonstracyjnych i tak dalej. Powstanie możliwość tworzenia konta dla nieletniego, z ograniczonym prawem dostępu. Dostaniemy większą możliwość personalizacji wyskakujących powiadomień. Ekran udostępniania treści za pomocą przycisku „share” zostanie ulepszony i wzbogacony o nowe opcje.

Kiedy pojawi się aktualizacja 3.0 dla PlayStation 4?

Opierając się na doniesieniach japońskiego The Pocket News, trwają już zamknięte testy nowych opcji, usług i możliwości. Pozwala to wnioskować, że aktualizacja 3.0 trafi do nas „niebawem”. Możliwe, że data debiutu aktualizacji będzie w jakiś sposób powiązana z pełnym otwarciem usługi YouTube Gaming dla wszystkich internautów, niezależnie od posiadanych urządzeń.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst