Tech  / News

Microsoft chce, żebyś udostępniał publicznie owoce swojej pracy. Będziesz?

Microsoft nie poprzestał na stworzeniu sieciowej wersji swojego pakietu Office i notatnika OneNote - w ręce użytkowników trafia właśnie wersja beta platformy do dzielenia się efektami swojej pracy z innymi.

Microsoft Docs nie jest nowym wynalazkiem. Ta platforma do dzielenia się plikami istnieje już od 2010 roku i wciąż jest dostępna jako Docs for Facebook. Nowa, odświeżona wersja platformy to narzędzie, które w końcu nie wygląda jak wyjęte żywcem z poprzedniej dekady, a co najważniejsze, daje użytkownikom więcej opcji, niż poprzednik.

Jak działa Docs?

Po wejściu na Microsoft Docs i zalogowaniu się z użyciem konta MS, otrzymujemy dostęp do plików Word, Excel, PowerPoint, PDF, Office Mix, a także MS Sway, które do Docs wrzucili inni użytkownicy. Zasadę działania tego serwisu najprościej jest przyrównać do SlideShare - jeśli chcemy podzielić się swoją pracą z innymi, wystarczy wrzucić ją do MS Docs, aby pozostali użytkownicy również mogli z niej skorzystać.

ms-docs2

Pliki możemy wgrać z poziomu komputera, lub udostępnić z własnego dysku OneDrive. Sami wybieramy, na jak dużą ingerencję w plik pozwalamy innym - mogą go skomentować, pobrać, czy w końcu osadzić na innej stronie internetowej. Podobnie jak w przypadku dzielenia się plikami z OneDrive, chcąc udostępnić plik dla strony internetowej wybieramy, czy wygenerować link, czy embed code do osadzenia.

Wewnątrz MS Docs możemy tworzyć własne kolekcje plików, dodawać cudze kolekcje, obserwować ulubionych użytkowników - słowem robić to wszystko, czego spodziewalibyśmy się po dowolnej platformie publikacji.

ms-docs1

Póki co widać, że usługa Microsoft Docs jest jeszcze w wersji beta.

Strona często ma problem z załadowaniem, polskie czcionki nie są jeszcze obsługiwane (przynajmniej w Safari i Chrome na OS X) a całość wygląda nadal dość… surowo.

Na szczęście wrażenie surowości zniknie, gdy w usłudze zacznie się pojawiać więcej plików, a my będziemy ich więcej dodawać do prywatnej kolekcji. Pełnoprawna wersja Microsoft Docs ma być ukończona jeszcze do końca tego roku.

* Zdjęcie: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst