REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jedno hasło, żeby rządzić wszystkimi - od teraz LastPass za darmo również na smartfonach

Temat bezpieczeństwa przy korzystaniu z wszelkiej maści usług sieciowych jest dziś jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek, warto więc wspomóc się odpowiednimi narzędziami, które nam to bezpieczeństwo zapewnią. Tym bardziej, że jedno z nich stało się właśnie dostępne za darmo na urządzeniach mobilnych.

12.08.2015
12:48
Jedno hasło, żeby rządzić wszystkimi – od teraz LastPass za darmo również na smartfonach
REKLAMA
REKLAMA

LastPass, bo to o nim właśnie mowa, to usługa, która dba o nasze hasła dostępu do stron internetowych, usług i aplikacji. Po zalogowaniu się w LastPass możemy przeprowadzić audyt bezpieczeństwa naszych istniejących haseł i wymienić je na o wiele mocniejsze, których jednak nie musimy pamiętać - LastPass zrobi to za nas.

Dostępny na niemal każdym urządzeniu (nawet na Windows Phone i Blackberry) i w prawie każdej przeglądarce internetowej na desktopach (wyjąwszy nowego Edge’a) usługa sama wypełni wszystkie formularze logowania na stronach, zaloguje się do aplikacji, etc. a my będziemy musieli zapamiętać tylko jedno hasło - to, którym logujemy się do LastPass.

Wszystkie nasze hasła przechowywane są w tzw. „krypcie”, do której mamy dostęp i możemy sprawdzić indywidualne hasła, wygenerować jednorazowe hasło, włączyć weryfikację dwuetapową w konkretnych miejscach… opcji jest naprawdę sporo, a jako że LastPass korzysta z 256 bitowego kodowania, jest narzędziem naprawdę bezpiecznym.

Dotychczas LastPass był darmowy tylko i wyłącznie w wersji desktopowej. Aby korzystać z aplikacji na urządzeniach mobilnych, konieczne było przejście na Premium, które automatycznie pozwalało też na synchronizację pomiędzy rozmaitymi urządzeniami.

Od teraz LastPass dla urządzeń mobilnych jest całkowicie darmowy

Oznacza to, że zaczynając korzystanie z usługi możemy korzystać z niej za darmo tak długo, jak robimy to w obrębie jednej kategorii urządzeń. A zatem jeśli używamy LastPass tylko na komputerach, nie musimy za niego płacić, tak samo jak wtedy, gdy używamy go tylko na smartfonach/tabletach.

Nadal jednak przyjdzie nam przejść na Premium, jeśli zechcemy włączyć narzędzie na różnych typach urządzeń, ale na całe szczęście jak na tak istotną usługę, koszt Premium jest… śmieszny. Wynosi zaledwie 12 dol. rocznie, czyli niecałe 5 zł miesięcznie, jakby przeliczyć na złotówki. To naprawdę niewielka kwota za znaczące podniesienie naszego bezpieczeństwa.

Powiem szczerze, że sam bardzo długo przymierzałem się do skorzystania z tej usługi, ale ostatecznie dopiero teraz podjąłem decyzję o opłaceniu konta Premium i „zanurkowania” w to, co oferuje LastPass.

W pełni rozumiem obawę przed powierzeniem dostępu do swoich kont jednej usłudze, ale prawdę rzekłszy, jest to o wiele bardziej bezpieczne i pewne rozwiązanie, niż zdanie się na własną pamięć.

Szczególnie, że lista stron na których się logujemy raczej nigdy nie maleje, a w moim przypadku urosła już do absurdalnych rozmiarów, co uświadomił mi dopiero applowski pęk kluczy, przejmując moje hasła w Safari.

Niezdecydowanym polecam odwiedzić stronę LastPass i sprawdzić samodzielnie o co w tym wszystkim chodzi. Ich aplikacja dostępna jest na praktycznie każde ekosystem, więc niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystamy, możemy na nim podnieść swój poziom bezpieczeństwa, powierzając dane do logowania w sprawdzone ręce.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA