Kosmos  / Artykuł

Astronauci z ISS wiedzą już, jak smakują kosmiczne warzywa

Picture of the author

W poniedziałek, 10 sierpnia astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz pierwszy zjedli posiłek wzbogacony o warzywa wyhodowane w przestrzeni kosmicznej. Konkretnie o jedno warzywo - sałatę. A sądząc z filmiku, jaki opublikowali, była to tzw. sałata czerwona.

Zagadnienie hodowli roślin w celu wytwarzania pożywienia zarówno na powierzchniach innych planet, jak i na pokładzie stacji kosmicznych zasługuje wg NASA na żywe zainteresowanie. To dzięki temu będziemy w stanie zmniejszyć liczbę zabieranych w przestrzeń kosmiczną ton jedzenia. Z nasion można wyhodować teoretycznie nieskończoną liczbę pokoleń jadalnych roślin. Ma to znaczenie w kontekście planowanej wyprawy na Marsa - w czasie długiej podróży przez układ słoneczny.

Astronauci, hodując sałatę, nie tylko planowali poprawić walory smakowe posiłku. Pragnęli również przebadać wpływ obniżonej grawitacji na wzrost rośliny. Eksperyment został obdarzony kryptonimem Veg-01. Astronauci mogą zjeść tylko połowę plonu - reszta zostanie zamrożona i przekazana na Ziemię w celu dalszej analizy pod kątem możliwych różnic w stosunku do sałaty hodowanej na Ziemi.

Hodowla odbyła się na specjalnych poduszkach, zawierających nasiona i materiał który po nasączeniu wodą dostarczył pożywienie roślinom. Roślinki rosły przez 33 dni zanim zdecydowano że są jadalne.

Innym celem eksperymentu Veg-01 jest ocena wpływu dbania o rośliny na samopoczucie psychiczne astronautów. Jak wiadomo, wiele osób na Ziemi zajmuje się ogrodnictwem aby się zrelaksować. Naukowcy liczą na ten sam efekt na orbicie. Dodatkowo, roślina - coś żywego i zielonego, jest czymś co przypomina o Ziemi i jest urozmaiceniem surowych wnętrz stacji kosmicznej.

Jednym z motywów książki Andy'ego Weira "Marsjanin" (The Martian), która doczeka się w tym roku ekranizacji, jest przeżycie astronauty na powierzchni Marsa dzięki samodzielnej hodowli ziemniaków. Jak widać, życie potrafi dogonić fikcję i być może ziemniaki będą kolejnym produktem orbitalnej hodowli.

*Grafika główna pochodzi ze strony NASA.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst