Tech  / Artykuł

Google uruchomił właśnie nowy serwis - YouTube Gaming już dostępny

Gracze z całego świata mają dziś swoje święto! Właśnie ruszył zapowiadany od dawna serwis streamingowy YouTube Gaming, który jest odpowiedzią Google’a na rosnącą popularność Twitcha.

YouTube już od dawna ma wszystko, by przyciągnąć graczy i społeczności skupione wokół grania. Ma aplikacje dostępne na niemal wszystkie platformy i urządzenia na rynku, w tym telewizory, smartfony i komputery w każdej postaci. Ma coraz lepszego playera, który bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem materiałów w 60 kl/s, co w grach ma niebagatelne znaczenie. W razie potrzeby, player radzi sobie też z materiałami 4K, a nawet 8K. Do tego od jakiegoś czasu działa w każdej przeglądarce, dzięki HTML5. Wisienką na szczycie tego tortu jest możliwość banalnie prostego streamingu na żywo.

gaming-youtube-2

Od strony technicznej mamy więc wszystko, co jest potrzebne graczom i społecznościom związanym wokół nich. A w dzisiejszych czasach nie chodzi tylko o to, by grać w grę, ale by przeżywać jedyne w swoim rodzaju doświadczenia. A te najlepiej smakują, gdy przeżywa się je w towarzystwie. Fenomen oglądania graczy (czy to zawodników e-sportowych, czy let’s playerów) pewnie jeszcze długo będzie analizowany przez socjologów, ale fakt pozostaje faktem: to się po prostu sprawdza. W końcu w ubiegłym roku najwięcej pieniędzy z YouTube’a zarobił właśnie let’s player PewDiePie.

Mimo wszystkich składników potrzebnych do sukcesu, pod nosem YouTube’a wyrosła bardzo mocna konkurencja w postaci Twitcha. Twitch przyciąga coraz więcej graczy, bowiem jest platformą poświęconą w 100% grom. Z kolei YouTube, mimo wszystkich swoich zalet, jest platformą do wszystkiego. A jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Tak powstał YouTube Gaming

Google’owi nie udało się przejąć Twitcha, bowiem ostatecznie serwis został kupiony przez Amazon. YouTube jednak nie dał za wygraną i stworzył od podstaw swoją odpowiedź skierowaną do graczy. Jest nią YouTube Gaming, czyli nowa platforma skupiona wyłącznie na grach.

YouTube Gaming w założeniu wywracać do góry nogami filozofię stojącą za podstawowym YouTube’em, bowiem osią serwisu będą specjalne podstrony poświęcone grom, a nie kanały użytkowników, tak jak było do tej pory.

Na pierwszy ogień swoją własną stronę dostanie aż 25 tys. gier! Na każdej z nich widz ma znaleźć wszystkie materiały, które dotyczą danego tytułu. Będą to trailery, let’s playe, samouczki, tutoriale, materiały fanów stworzone w świecie gry, jak również streaming gier na żywo. Z kolei użytkownicy serwisu będą mogli spauzować materiały nadawane na żywo i wrócić do nich po przerwie. Funkcja ta nosi nazwę „DVR Mode” i obejmuje jednogodzinny „bufor” materiału.

To właśnie streaming na żywo wydaje się być clou całego programu

Dla YouTube'a streaming może być niezwykłą okazja do utworzenia nowych źródeł dochodu. Google jest firmą, której struktura finansowa opiera się niemal w całości na reklamach. A streaming gier to przecież reklama gry tworzona na żywo, do tego niemal za darmo, a co więcej - reklama autentyczna, tworzona z pasji. Przy odpowiednim partnerstwie z deweloperami, YouTube Gaming może być niezwykłą maszynką do robienia pieniędzy.

gaming-youtube

Pytanie o zarobki użytkowników serwisu pozostaje jednak otwarte. Twitch oferuje użytkownikom całkiem rozbudowany model zarabiania, włączając w to dofinansowania wprost od widzów. YouTube co prawda pracuje nad własnym opcjonalnym paywallem, ale na razie nie wiadomo, czy trafi on też do serwisu YT Gaming.

YouTube Gaming jest dostępny z poziomu przeglądarki. Są również dostępne aplikacje na Androida i iOS, jednak według oficjalnych informacji, są one dostępne wyłącznie dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W praktyce jednak część osób w Polsce (w tym i ja) może je pobrać z linków powyżej. Aplikacje są jednak w języku angielskim.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst