REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple Watch ma od dziś sporą konkurencję. Android Wear zadziała z iPhone'ami

Stało się to, czego z jednej strony spodziewali się wszyscy od dłuższego czasu, a co z drugiej strony trudno było to sobie wyobrazić (a może nadal jest). Zegarki pracujące pod kontrolą Android Wear od dziś współpracują nie tylko z Androidem, ale i z... iOS.  

31.08.2015
18:07
Apple Watch ma od dziś sporą konkurencję. Android Wear zadziała z iPhone’ami
REKLAMA
REKLAMA

I nie, nie jest to kolejna plotka, przeciek czy "informacja z wiarygodnego źródła". Taki właśnie stan rzeczy ogłosiło dziś całkowicie oficjalnie Google na swoim blogu. Niestety, w tym wszystkim jest kilka haczyków.

Warto zacząć jednak od tego, co Android Wear w połączeniu z iOS (za pośrednictwem dedykowanej aplikacji) potrafi. Przede wszystkim, po instalacji odpowiedniej aplikacji na telefonie Apple, zegarki z systemem Google'a są w stanie wyświetlać informacje na temat połączeń przychodzących, wiadomości oraz powiadomienia z "naszych ulubionych aplikacji".

AndroidWearforiOS

Nie zabrakło także funkcji zdrowotnych i sportowych, choć tu Google jest dość oszczędne w szczegółach, informując jedynie, że zegarek pozwala ustalać "cele fitnessowe", monitorować naszą aktywność przez całą dobę (wliczając w to także tętno), a także zapewniać dostęp do danych historycznych.

Za pośrednictwem zegarka będzie można także skorzystać z asystenta Google Now, wydając mu komendy głosowe.

Niestety posiadacze starszych modeli iPhone'a nie będą mogli cieszyć się z tych możliwości. Z pewnych, nieujawnionych powodów, aplikacja towarzysząca nie działa na iPhonie 4S, ale za to można ją zainstalować na wszystkich nowszych modelach - 5, 5c, 5S, 6 oraz 6 Plus. W ich przypadku wymagane jest jedynie posiadanie systemu operacyjnego iOS w wersji 8.2 lub nowszej.

Google nie udzieliło także odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie - czy opcja współpracy z iOS będzie dostępna dla starszych zegarków z Android Wear. We wpisie na blogu wspominano jedynie o tym, że od dziś jest ona obecna w LG Watch Urbane, a i oferować ją będą wszystkie przyszłe sprzęty z Android Wear. O obecnych już na rynku nie padło ani słowo, ale raczej nie powinniśmy na to liczyć. Serwis The Verge potwierdził, że z iOS współpracują także wybrane zegarki dostępne już na rynku, nawet pomimo braku oficjalnego wsparcia.

REKLAMA

Tak czy inaczej, czy korzystamy z iOS, czy Android Wear, możemy się tylko cieszyć. Posiadacze iPhone'ów uzyskali właściwie pierwszą "dużą" alternatywę dla Apple Watcha, który przecież nie wszystkim musi odpowiadać. Użytkownicy lub przyszli użytkownicy Android Wear mogą natomiast liczyć, że ten krok przyczyni się do popularyzacji, a co za tym idzie, również i dynamiczniejszego rozwoju całej platformy od Google'a.

W dalszym jednak ciągu trudno jednoznacznie ocenić to, czy w pierwszej, debiutanckiej wersji współpraca Android Wear z iOS będzie wiele warta, czy trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie Google powiedział nam zdecydowanie zbyt mało. Pokazał natomiast tym ruchem jedno - jeśli chcesz odnieść sukces na rynku smartzegarków, a może i nawet smartakcesoriów w ogóle, musisz zaoferować zgodność z iOS.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA