REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

PlayStation 4 doczekało się… oficjalnego pilota

„-Kochanie, podaj mi proszę pilota do PlayStation 4” - takie zdanie już niedługo będziemy mogli usłyszeć w wielu domowych salonach. Niestety, raczej nie w Polsce.

22.07.2015
17:41
PlayStation 4 już niebawem doczeka się… oficjalnego pilota
REKLAMA
REKLAMA

Swojego oficjalnego, licencjonowanego pilota miała konsola PlayStation 3, a nawet niezwykle popularne PlayStation 2. Nic zatem dziwnego, że najnowsza, jeszcze bardziej multimedialna platforma rozgrywki Sony, również doczeka się urządzenia peryferyjnego tego typu. Do sieci trafiły pierwsze zdjęcia przedstawiające oficjalnego pilota PlayStation 4.

Każda polski gracz może zadać teraz pytanie – no dobrze, ale po co mi to?

PlayStation 4 to przecież urządzenie do grania, z podstawowymi funkcjami multimedialnymi gdzieś tam daleko w tle, prawda? Nieprawda. No, a przynajmniej nie jest to prawda z perspektywy zachodniego miłośnika gier wideo. Nie od dzisiaj wiemy przecież, że tutaj, w Polsce, dostajemy zaledwie skrawek wszystkich usług i aplikacji, jakie są dostępne na rynku amerykańskim czy brytyjskim.

pilot playstation 4 1

Podczas kiedy polscy gracze wciąż czekają, żeby móc płacić za cyfrowe gry przy pomocy PayPala, Sony Computer Entertainment systematycznie rozszerza swoją filmową i telewizyjną ofertę. Niestety, ta wciąż nie jest skierowana do naszego rynku. Żadna to nowość, kiedy przypomnimy sobie o nieobecności Nefliksa, Hulu czy Xbox Muzyka. Mimo tego szkoda, że w czasach globalnej wioski różnica w ofercie usług rozmaitych rynków krajowych jedynie się powiększa, zamiast maleć.

Z perspektywy gracza z USA taki pilot ma znacznie bardziej praktyczne zastosowanie, niż może się wydawać.

Amazon Instant Video, Netflix, HBO GO, Hulu, Vudu, Crackle, Crunchyroll, Vidzone, Gaiam TV, Snagfilms, Dish Network PlayStation Vue czy FUNimation to tylko część z serialowych i filmowych aplikacji, jakie może zainstalować północnoamerykański klient PS Store. Żaden z tych programów nie jest dostępny dla polskiego odbiorcy. Jak na dłoni widzimy tutaj rozwarstwienie w dostępie do usług, podyktowane następstwami geograficznych różnic.

Każdą z powyższych aplikacji wygodnie obsłużysz za pomocą pilota. W ten sam sposób, w który korzysta się z programów na Smart TV. Dodatkowo pilot PlayStation 4 posiada większość przycisków funkcyjnych znanych z czwartego DualShocka. Zgaduję, że granie za pomocą pilota będzie możliwe, chociaż na pewno nikt nie uzna tego za komfortowe rozwiązanie.

Pilot do PlayStation 4 posiada również kilka innych ciekawych funkcji. Przyciskiem „eject” błyskawicznie wyjmiemy płytę z napędu. Za pomocą „share” natychmiastowo podzielimy się zrzutem ekranu w mediach społecznościowych, z kolei przycisk "PS" pozwoli na przeczytanie o wszystkich powiadomieniach od naszych znajomych, a także producentów gier i aplikacji.

Co świetne, pilot PlayStation 4 pozwoli sterować nie tylko konsolą.

Urządzenie bez problemu przejmie władzę również nad naszym telewizorem, dekoderem STB oraz sprzętem grającym. Dzięki temu posiadacze tego narzędzia będą mogli zamienić ekosystem PlayStation 4 w prawdziwe multimedialne środowisko, na wzór możliwości peryferyjnych narzędzi kompatybilnych z konkurencyjną konsolą Xbox One.

Pilot ma porozumiewać się z innymi sprzętami w oparciu o technologię Bluetooth, podobnie jak bezprzewodowe pady oraz zestawy słuchawkowe. Do jego działania będziemy potrzebowali dwóch materii AA, jak to bywa w większości urządzeń tego typu. Szkoda, że producenci nie zdecydowali się na alternatywną metodę ładowania urządzenia przez kabel USB.

pilot playstation 4 6

Pomimo różnic w dostępie do usług, pilot PlayStation 4 może być przydatny również w polskich gospodarstwach domowych.

REKLAMA

Jego funkcjonalność zostanie po prostu solidnie ograniczona. W wielu polskich domach konsole PlayStation pełnią jednocześnie funkcję odtwarzaczy filmów na Blu-ray oraz (rzadziej) DVD. W takim kontekście peryferyjne urządzenie sprawdzi się doskonale. Jeżeli jeden telewizor służy wam do rozgrywki, oglądania filmów, a także śledzenia programów telewizyjnych, pilot PlayStation na pewno nie będzie się kurzył.

Cena tego urządzenia ma wynosić 30 dolarów. Chociaż za produkcje pilota odpowiada zewnętrzna firma PDP, będzie to oficjalny kontroler namaszczony przez PlayStation. Jak podaje GameSpot, światowa premiera pilota PlayStation 4 ma mieć miejsce 30 października 2015 roku. Wciąż nie udało nam się dowiedzieć niczego na temat ewentualnej, polskiej premiery urządzenia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA