1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Nowy mobilny Filmweb jest świetny, ale mimo to mam do jego twórców żal

Filmweb pochwalił się właśnie uruchomieniem nowej strony mobilnej dla posiadaczy smartfonów. Z jednej strony to dobra wiadomość, ale wolałbym jednak by twórcy poprawili aplikację mobilną, która od niemal roku prosi się o aktualizację.

Nowy mobilny Filmweb jest świetny, ale mimo to mam do jego twórców żal

Filmweb, czyli serwis społecznościowy dla kinomaniaków z naprawdę ogromną bazą danych - ustępującą tylko IMDb.com od Amazonu - pochwalił się nową mobilną wersją portalu. Wchodząc ze smartfona na serwis korzystanie z najważniejszych funkcji ma być znacznie łatwiejsze.

Filmweb to serwis w dużym stopniu “smartfonowy”

Takie zmiany oczywiście zawsze cieszą. Smartfony nadal zyskują na popularności. Dostosowanie do urządzeń mobilnych jest ważne zwłaszcza w przypadku stron, które często sprawdza się w biegu lub z kanapy. Filmweb do takich stron zdecydowanie się zalicza.

Filmweb prezentuje program telewizyjny i repertuar kin, a to rzeczy, których wiele osób poszukuje z urządzeń mobilnych. Siedząc na kanapie można podejrzeć co ciekawego dzisiaj będzie w TV, a wychodząc z pracy można sprawdzić godzinę seansu lub poszukać kina w okolicy.

Nie wszyscy chcą korzystać z aplikacji

Można by pomyśleć, że aplikacja mobilna wystarczy, by prezentować treści na smartfonach. Nie zapominajmy jednak, że wiele osób korzysta tylko z programów od producenta i woli od czasu do czasu szukać informacji przez przeglądarkę, a nie dedykowane aplikacje.

Z tego względu stworzenie nowej mobilnej strony serwisu ma sens. Teraz jest ona znacznie łatwiejsza w odbiorze i daje szybki dostęp do takich działów jak strona główna, karty filmów, seriali, gier i osób, program TV, repertuar kin i fora dyskusyjne.

Strona mobilna niczym uproszczona aplikacja

Na stronie głównej prezentowane są najważniejsze informacje i pasuje mi taki układ treści. Mamy tu newsy oraz listy filmów i seriali dnia. Z tego miejsca można też odpalić szybko zwiastuny i materiały wideo przygotowane przez redakcję Filmwebu.

Twórcy modelują mobilną stronę www na aplikację. Poziome listy można przewijać przesunięciem palca. Przewijając stronę w dół na samej górze zawsze będzie widoczny pasek nawigacyjny z wyszukiwarką i przyciskiem menu pozwalającym przejść do innych działów.

Bez przeładowania treściami

Trochę zawiodłem się jednak tym, że nawet po zalogowaniu się na swoje konto liczba akcji jakie można wykonać jest ograniczona. Twórcy serwisu mówiąc o tym, że “mobilne strony Filmwebu zawierają niemal wszystkie funkcje znane z pełnej wersji serwisu” nieco naginają rzeczywistość.

Nie ma tutaj - albo jest tak schowany, że nie umiem go uruchomić - żadnego panelu zarządzania swoim kontem. Wystarczy na chwilę uruchomić aplikację mobilną Filmwebu, żeby zobaczyć jak wiele brakuje mobilnej stronie.

Dostęp do pełnej strony nadal jest możliwy

Nie uważam jednak, że to zła decyzja. Jak ktoś faktycznie potrzebuje tych funkcji, to może zainstalować aplikację lub… przełączyć się na wersję desktopową. Nie jest ona wygodna w nawigacji, ale można dostać się do wszystkich funkcji w razie potrzeby.

Nie polecam jednak użytkownikom iPhone’a klikania linku “Przejdź do pełnej wersji serwisu”, bo wtedy przestanie na stałe działać przekierowanie z filmweb.pl na m.filmweb.pl. Lepiej kliknąć w pasek adresu, przeciągnąć ekran w dół i wybrać opcję “poproś o witrynę pełną”.

Filmweb dostępny jest też na tabletach. Strona dobrze prezentuje się na większym ekranie iPada. Po zmianie orientacji na poziomą nie wyświetla się jednak automatycznie pełna wersja serwisu, jak zwykle ma miejsce w przypadku stron typu responsive web design.

Nowy mobilny Filmweb jest wygodny, ale mam nieco żalu do twórców Filmweba za pomijanie aplikacji. Minął już rok od premiery iOS 8 i niemal rok od wejścia do sprzedaży nowych iPhone’ów, a Filmweb nadal nie jest przystosowany do wyświetlacza w iPhonie 6.

* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.