REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sikorsky w rękach Lockheed Martin. Tak powstał największy koncern zbrojeniowy świata

Lockheed Martin zdecydował się odkupić za 8 mld dol. od United Technologies spółkę Sikorsky, największego producenta śmigłowców wojskowych. Produkuje ona między innymi helikoptery UH-60 Black Hawk, które powstają w Polskich Zakładach Zbrojeniowych w Mielcu.

20.07.2015
15:41
Sikorsky w rękach Lockheed Martin. Tak powstał największy koncern zbrojeniowy świata
REKLAMA
REKLAMA

Reuters uważa, że dzięki tej transakcji Lockheed Martin stanie się największą firmą zbrojeniową świata, znacznie większą od swojego głównego konkurenta, Boeinga. Tym samym Lockheed Martin poszerzy swoje portfolio i będzie produkować satelity, systemy antyrakietowe oraz samoloty i śmigłowce bojowe.

Oznacza to też, że United Technologies wycofa się z produkcji śmigłowców i skupi się na budowie silników odrzutowych, klimatyzatorów i Wind. Jest to zresztą naturalny krok, ponieważ United Technologies nie jest spółką zajmującą się produkcją uzbrojenia i Sikorsky nie pasował do jej portfolio. United Technologies wykupiła udziały w PZL Mielec od Agencji Rozwoju Przemysłu w 2007 roku.

PZL Mielec sprzedany razem z firmą Sikorsky

Jako że do tej pory marka Sikorsky była znana na rynku i zachowała pewną odrębność, możliwe jest, że nie będzie też w 100% zależna od swojego nowego właściciela. Jednak połączenie obu firm nie powinno stanowić problemu, ponieważ współpracują one ze sobą przy kilku projektach.

REKLAMA

Jednym z nich jest produkcja helikoptera dla Stanów Zjednoczonych, śmigłowca ratownictwa medycznego oraz helikoptera Seahawk przeznaczonego dla marynarki wojennej.

* Zdjęcie: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA