Tech  / News

Sikorsky w rękach Lockheed Martin. Tak powstał największy koncern zbrojeniowy świata

Lockheed Martin zdecydował się odkupić za 8 mld dol. od United Technologies spółkę Sikorsky, największego producenta śmigłowców wojskowych. Produkuje ona między innymi helikoptery UH-60 Black Hawk, które powstają w Polskich Zakładach Zbrojeniowych w Mielcu.

Reuters uważa, że dzięki tej transakcji Lockheed Martin stanie się największą firmą zbrojeniową świata, znacznie większą od swojego głównego konkurenta, Boeinga. Tym samym Lockheed Martin poszerzy swoje portfolio i będzie produkować satelity, systemy antyrakietowe oraz samoloty i śmigłowce bojowe.

Oznacza to też, że United Technologies wycofa się z produkcji śmigłowców i skupi się na budowie silników odrzutowych, klimatyzatorów i Wind. Jest to zresztą naturalny krok, ponieważ United Technologies nie jest spółką zajmującą się produkcją uzbrojenia i Sikorsky nie pasował do jej portfolio. United Technologies wykupiła udziały w PZL Mielec od Agencji Rozwoju Przemysłu w 2007 roku.

PZL Mielec sprzedany razem z firmą Sikorsky

Jako że do tej pory marka Sikorsky była znana na rynku i zachowała pewną odrębność, możliwe jest, że nie będzie też w 100% zależna od swojego nowego właściciela. Jednak połączenie obu firm nie powinno stanowić problemu, ponieważ współpracują one ze sobą przy kilku projektach.

Jednym z nich jest produkcja helikoptera dla Stanów Zjednoczonych, śmigłowca ratownictwa medycznego oraz helikoptera Seahawk przeznaczonego dla marynarki wojennej.

* Zdjęcie: Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst