REKLAMA

Po co nam stałe łącza, skoro Plus testuje już 450 Mb/s w LTE?

Firmy Ericsson i Polkomtel wspólnie przeprowadziły test agregacji trzech pasm częstotliwości w standardzie LTE-Advanced i uzyskały aż 450 Mb/s prędkości pobierania danych. Było to możliwe dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu trzech częstotliwości nośnych 20 MHz w pasmach 800 MHz, 1800MHz i 2600 MHz. Do testów wykorzystano najnowsze oprogramowanie firmy Ericsson pozwalające na agregację bloków częstotliwości do 60 MHz.

28.07.2015 09.46
Po co nam stałe łącza, skoro Plus testuje już 450 Mb/s w LTE?
REKLAMA
REKLAMA

Technologia LTE-Advanced Carrier Aggregation umożliwia nie tylko wzrost maksymalnych prędkości pobierania danych, ale zwiększa również pojemności sieci LTE, co zapewni dostęp do usług szerokopasmowych większej grupie użytkowników. Wykonane testy potwierdziły, że LTE-Advanced z Carrier Aggregation może być realną alternatywą dla łączy stałych.

Poprawa prędkości transferu jest możliwa dzięki technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), która występuje w dwóch wersjach: starszej – 2×2 oraz nowszej – 4×4. MIMO pozwala na nawiązanie między urządzeniem a nadajnikiem nie jednego a dwóch lub czterech (zależnie od wersji technologii) kanałów komunikacyjnych o tej samej przepustowości. MIMO 2×2 pozwala na poprawę prędkości pobierania danych z 75 Mb/s do 150 Mb/s. Zaś technologia MIMO 4×4 zwiększy transfer ze 150 Mb/s do 300 Mb/s.

REKLAMA

MIMO nie tylko ma wpływ na zwiększenie szybkości przesyłania danych, ale również zwiększa niezawodność Internetu mobilnego LTE, dzięki wyższej odporności na chwilowe spadki mocy sygnału oraz zastosowaniu algorytmów, które badają i „naprawiają” sygnały z zakłóceniami.

* Ilustracja otwierająca pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA