REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Operatorzy
  3. Tech

Po co nam stałe łącza, skoro Plus testuje już 450 Mb/s w LTE?

Firmy Ericsson i Polkomtel wspólnie przeprowadziły test agregacji trzech pasm częstotliwości w standardzie LTE-Advanced i uzyskały aż 450 Mb/s prędkości pobierania danych. Było to możliwe dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu trzech częstotliwości nośnych 20 MHz w pasmach 800 MHz, 1800MHz i 2600 MHz. Do testów wykorzystano najnowsze oprogramowanie firmy Ericsson pozwalające na agregację bloków częstotliwości do 60 MHz.

Po co nam stałe łącza, skoro Plus testuje już 450 Mb/s w LTE?
REKLAMA
246 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Technologia LTE-Advanced Carrier Aggregation umożliwia nie tylko wzrost maksymalnych prędkości pobierania danych, ale zwiększa również pojemności sieci LTE, co zapewni dostęp do usług szerokopasmowych większej grupie użytkowników. Wykonane testy potwierdziły, że LTE-Advanced z Carrier Aggregation może być realną alternatywą dla łączy stałych.

Pomyślnie przeprowadzone testy transmisji 450 Mb/s pokazują możliwości oferowane już dziś przez sieci mobilne. W wydanym w czerwcu 2015 Mobility Report, Ericsson przewiduje, że do 2020 roku w Europie Centralnej nastąpi aż 11-krotny wzrost przepływu danych. Technologia Carrier Aggregation doskonale wpisuje się w tę prognozę rynkową” - powiedział Mikołaj Skipietrow, odpowiedzialny w firmie Ericsson za kontakty z firmą Polkomtel.

Poprawa prędkości transferu jest możliwa dzięki technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), która występuje w dwóch wersjach: starszej – 2×2 oraz nowszej – 4×4. MIMO pozwala na nawiązanie między urządzeniem a nadajnikiem nie jednego a dwóch lub czterech (zależnie od wersji technologii) kanałów komunikacyjnych o tej samej przepustowości. MIMO 2×2 pozwala na poprawę prędkości pobierania danych z 75 Mb/s do 150 Mb/s. Zaś technologia MIMO 4×4 zwiększy transfer ze 150 Mb/s do 300 Mb/s.

REKLAMA

MIMO nie tylko ma wpływ na zwiększenie szybkości przesyłania danych, ale również zwiększa niezawodność Internetu mobilnego LTE, dzięki wyższej odporności na chwilowe spadki mocy sygnału oraz zastosowaniu algorytmów, które badają i „naprawiają” sygnały z zakłóceniami.

* Ilustracja otwierająca pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA