REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ile jeszcze pociągnie HTC - kwartał, pół roku?

Nie udało się utrzymać dobrej passy. Niegdysiejszy lider rynku smartfonów - tak tak, były takie czasy - stracił 266,6 mln dol. w drugim kwartale 2015 r. przy 1,096 mld dol. przychodów. Jak długo wytrzyma HTC na rynku?

07.07.2015
9:02
Ile jeszcze pociągnie HTC – kwartał, pół roku?
REKLAMA
103 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Przez trzy ostatnie kwartały udawało się powstrzymać spadki na rentowności. Takiej passy tajwański producent smartfonów HTC nie miał od dawna. Tymczasem wynik w drugim kwartale 2015 jest naprawdę słaby. W porównaniu do roku wcześniej przychody spadły bowiem o - uwaga - ponad połowę (z 2,17 mld dol.). Rok temu tajwańska firma pokazała także niewielki zysk w wysokości 75 mln dol.

Na początku 2015 r. firma usunęła ze stanowiska CEO Petera Chou, który był twarzą HTC od kilku lat. Jego następczyni Cher Wang miała zmienić nieco strategię rynkową HTC. W ciągu tego roku HTC przeszedł restrukturyzację, zarówno pod względem kosztowym, jak i portfolio produktów. Do tego stopnia, że… niewiele zostało. Tzn. została linia flagowych modeli One M i kilka mniej lub bardziej udanych wynalazków typu kamerka Re i odnowiona linia smartfonów ze średniej półki Desire. Udało się HTC obniżyć zarówno koszty produkcji, jak i zoptymalizowano proces działań marketingowo-reklamowych.

Jednak rok temu HTC praktycznie wstrzymał prace nad nowymi flagowymi modelami, które mogłyby namieszać na rynku w konkurencji do Samsunga Galaxy S6, LG G4, czy Huaweia P8. W rezultacie w pierwszej połowie 2015 r. nie miało się co sprzedawać.

Wynik po drugim kwartale 2015 r. jest dramatyczny. Utrata połowy przychodów to nie ot taki zwykły spadek - to potężny cios, po którym ciężko będzie się podnieść. Nie udało się zahamować spadków w długoterminowym okresie, nie udaje się przygotować odpowiednio mocnych modeli, które mogłyby realnie powalczyć z konkurencją.

To wszystko podkręca spekulacje o utracie niezależności przez HTC.

REKLAMA

Niecały miesiąc temu HTC dementowało doniesienia, że jest celem przejęcia przez Acera. Można być pewnym, że po dzisiejszym ogłoszeniu wyników kwartalnych (choć to na razie wstępny raport), kolejnych spekulacji odnośnie sprzedaży HTC nie zabraknie. Mówi się nawet, że firma może być podzielona na dwie, by lepiej się sprzedać - HTC wciąż dysponuje bowiem szeregiem opatentowanych rozwiązań mobilnych, które mogą być łakomym kąskiem dla wielu graczy na rynku mobilnym.

Z drugiej strony hardware HTC ciężko będzie komukolwiek sprzedać.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA