REKLAMA

Idealne połączenie sztuki z nowymi technologiami. Zobacz niezwykłą instalację Hali Koncertowej w Bruges

Beacony stają się coraz bardziej popularną technologią, używaną w komunikacji miejskiej, sklepach, domach i przeróżnych projektach, z rozmaitych dziedzin. Jednak takiego zastosowania jak to w Hali Koncertowej w Bruges jeszcze nie widziałem.

30.07.2015 15.28
Idealne połączenie sztuki z nowymi technologiami. Zobacz niezwykłą instalację Hali Koncertowej w Bruges
REKLAMA
REKLAMA

We francuskiej hali koncertowej powstała niezwykła instalacja artystyczna, o nazwie „Elegia dla zapomnianych dźwięków”, upamiętniająca I Wojnę Światową. Nie jest to jednak byle jaka prezentacja muzealna, z nudnawymi prezentacjami, zdjęciami i artefaktami czasów Pierwszej Wojny – to interaktywne dzieło sztuki, które dzięki użyciu beaconów Estimote pozwala przenieść się w czasie i doświadczyć kakofonii, jaka panowała na prawdziwym, wojennym polu bitwy.

Sercem instalacji jest znajdująca się pośrodku pomieszczenia platforma, w której ukryto iPhone’a (obsługującego instalację), sieć mikrokomputerów Intel Edison, głośniki, panel kontrolny audio oraz maszynę do produkcji dymu. Beacony natomiast skryte są wewnątrz pałek do gry na kotłach (timpani).

Reference

Oglądający instalację poruszają się z taką pałką po podzielonym na trzy strefy pomieszczeniu, a system rozpoznając ich położenie tworzy dźwiękowy krajobraz. Kombinacja konkretnej pałki z beaconami w połączeniu ze strefą generują stosowny dźwięk do położenia oglądającego, a odpowiednia kombinacja może też uruchomić generator dymu.

Założenia od strony artystycznej są dość proste (choć efekt z pewnością jest niezwykły), ale „Elegia” prezentuje się szczególnie ciekawie od strony rozwiązań technologicznych.

Jej głównym elementem sterującym jest… iPhone. Który byłby sam w sobie wystarczający do obsługi instalacji, gdyby nie to, że ograniczenia platformy nie pozwalają na odczyt sygnału (RSSI) w czasie rzeczywistym. Tutaj nie wystarczy, że moduł Bluetooth w smartfonie wykryje obecność beacona – musi jeszcze zarejestrować jego pozycję w danym momencie. Na skutek ograniczeń iOS aktualizacja odczytu danych z beacona może następować maksymalnie co sekundę, a to wciąż za długo, by uzyskać stabilny sygnał na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Twórcy próbowali skorzystać z ze swojego SDK na telefonie z Androidem, gdzie nie ma takich ograniczeń, lecz w dalszym ciągu pozostawała przeszkoda w postaci zakłóceń sygnału w pomieszczeniu. Sprawiało to, że nawet gdy beacon pozostawał nieruchomy, RSSI potrafiło samo z siebie zmienić wartość aż o 5dB.

elegia

Jako że modyfikacje instalacji elektrycznej budynku nie wchodziły w grę, twórcy musieli użyć mocniejszej anteny Bluetooth. Oczywiście nie można takowej podłączyć do telefonu, wykorzystali zatem sieć mikro-komputerów wielkości karty pamięci, Intel Edison, które obsługują Bluetooth 4.0 i do których można podłączyć zewnętrzną antenę.

Zadaniem mikrokomputerów jest połączyć się ze sterującym instalacją iPhone'em, a potem odczytywać i przetwarzać w czasie rzeczywistym sygnał płynący z beaconów. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać w pełni stabilny sygnał na całym promieniu instalacji, czyli około 6 metrów.

Na tym jednak nie koniec wyzwań

Pozostała kwestia odpowiedniego rozłożenia interakcji beaconów w poszczególnych strefach wystawy. Zmiana wysyłanego sygnału musiała być płynna, aby uzyskać spójne wrażenia audio, ale jednocześnie nie następować ze zbyt dużym opóźnieniem. Dlatego strefy są przygotowane w sposób dynamiczny, rozpoznając wahania sygnału i zmieniając nadawany sygnał wewnątrz pewnych widełek. Dzięki temu, jeżeli nagle doszłoby do zakłócenia i sygnał podniósłby się samoistnie o 1-2 dBm, nie wpłynie to na stabilność strefy.

Ostatnim problemem, jaki programiści z Estimote musieli rozwiązać, było upewnienie się, że nieużywane pałki nie będą wzbudzały reakcji. Nie wystarczył zwykły pomiar odległości, bo mogło dojść do sytuacji, w której nagły skok sygnału wzbudzałby instalację.

Do pomiaru odległości dołączono więc czujniki ruchu – jeżeli pałka leży nieruchomo na stole, iPhone rejestruje ją jako nieaktywną. Co ciekawe, efekt uboczny tego rozwiązania okazał się być dodatkowym elementem wzbogacającym instalację. Gdy oglądający trzyma pałeczkę nieruchomo, dźwięk skojarzony z konkretnym beaconem cichnie, co wpływa na odbiór prezentacji dla wszystkich oglądających.

To pierwsza tego typu instalacja z wykorzystaniem beaconów Estimote, ale z pewnością nie ostatnia.

REKLAMA

Skoro do stworzenia takiego wydarzenia artystycznego wystarczy beacon, iPhone i SDK Estimote, z pewnością możemy spodziewać się większej liczby takich interaktywnych instalacji w przyszłości.

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA