Tech  / News

Google od teraz odpowie na pytanie, którego smartfona wybrać

Google przygotowało nową stronę internetową dla osób, które planują kupić nowy smartfon i zdecydowali się na model z oprogramowaniem od firmy z Mountain View. Twórcy systemu Android chcą pomóc użytkownikom w wyborze ich kolejnego telefonu, a narzędzie przeznaczone jest dla dotychczasowych użytkowników Androidów oraz osób, które wybierają dopiero pierwszy taki telefon.

Użytkownicy komórek zwykle wymieniają swoje urządzenie raz na dwa lata, gdy kończy im się umowa u operatora. W świecie mobilnym taki okres to wieczność. Tyle czasu wystarczy, by pojawiło się kilka nowych wersji oprogramowania, a wśród wiodących producentów następują roszady.

Jaki smartfon z Androidem wybrać?

Google-wybór-smartfona-Android-1

Wybór nowego telefonu w przypadku osób, które nie śledzą rynku na bieżąco, to nie jest wcale prosta sprawa. Ba, nawet konsumenci zaznajomieni z rynkiem, widząc ile różnych telefonów można kupić u operatorów, mogą mieć twardy orzech do zgryzienia wybierając model dla siebie.

Google postanowiło pomóc wszystkim zagubionym i przygotowało prosty kreator, który po odpowiedzeniu na kilka prostych pytań pomoże wybrać odpowiedni model. Strona internetowa z poradnikiem mówiącym jaki telefon z Androidem wybrać wygląda bardzo przystępnie i okraszona jest przyjemnymi dla oka animacjami.

Do czego potrzebny jest telefon?

Google-wybór-smartfona-Android-2

Użytkownik proszony jest o wybranie trzech najważniejszych dla niego cech telefonu. Google spyta o to, czy poszukujemy urządzenia do grania, czy robienia zdjęć. Dla niektórych osób ważniejsza jest praca, dla innych komunikacja ze znajomymi w social media. Google prosi o wybranie przynajmniej trzech najważniejszych dla użytkownika cech.

Po wybraniu pierwszej cechy automat zada pytanie pomocnicze. Po wybraniu zdjęć jako cechy szczególnie ważnej trzeba odpowiedzieć, ile wykonuje się zdjęć tygodniowo. Wybierając kategorię social media należy określić, ile godzin dziennie chce się poświęcać na komunikację w mediach społecznościowych.

Odpowiedz na kilka pytań i rekomendacje będą gotowe

Google-wybór-smartfona-Android-3

Po udzieleniu odpowiedzi prezentowane są trzy telefony najbardziej pasujące według Google do wymagań. Sam wybrałem za najważniejsze dla mnie dobry aparat, smartfon jako narzędzie pracy oraz do konsumpcję social mediów. Według Google powinienem kupić LG G4, Motorolę Droid Turbo lub Nexus 6.

Oprócz zdjęcia trzech telefonów wyświetlana jest też ich specyfikacja oraz przycisk umożliwiający natychmiastowy zakup. Po wyświetleniu wyników można listę jeszcze przefiltrować i wybrać telefony w konkretnym rozmiarze (mały, średni, duży), określić próg cenowy oraz… wybrać operatora, u którego chcemy kupić telefon.

Google-wybór-smartfona-Android-4

Niestety, narzędzie przygotowane jest dla klientów Google z USA. Prezentowane są modele dostępne w Stanach Zjednoczonych. Nie jestem też przekonany, czy algorytmy są naprawdę trafne, a zaproponowane telefony do mnie nie przemawiają - znacznie bardziej wolałbym od nich Samsunga Galaxy S6, który został pominięty.

Szkoda, że twórcy najlepszej wyszukiwarki internetowej świata przygotowali tak proste narzędzie, którego wartość jest dyskusyjna. Pytanie ile osób dokona na podstawie takiego prostego formularza zakupu, z którego niekoniecznie będą do końca zadowoleni...

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst