Tech  / Artykuł

Możemy zapomnieć o drogich protezach. Te kosztują 50 dol. i wydrukujesz je na drukarce 3D

Protezy dla ludzi bez palców i dłoni są drogie niezależnie od miejsca na świecie. Nawet w USA stać na nie małą garstkę ludzi po amputacjach. Ratunkiem w ich codzienności może jednak być proteza wymyślona przez Iwana Owena, którą za równowartość 50 dol. można wydrukować na każdej drukarce 3D. Najważniejsze - to działa!

Ivan Owen jest twórcą gadżetów do filmów, a także inżynierem samoukiem ze Stanów Zjednoczonych. W 2011 roku wrzucił na YouTube wideo własnoręcznie zbudowanej mechanicznej ręki. Zobaczył je mieszkaniec RPA pozbawiony kilku palców i skontaktował się w Ivanem w celu stworzenia podobnej protezy, dostosowanej do wymiarów jego ręki.

Panowie wymieniali się przez Ocean kolejnymi projektami, a wymaganiem dla powodzenia budowy była łatwa dostępność materiałów. O ciekawej inicjatywie dowiedziała się następnie matka chłopca, któremu w prawej dłoni brakowało wszystkich palców. Owen podjął wówczas decyzję, że fragment dłoni wydrukuje na drukarce 3D. Udało mu się, a kolejni niepełnosprawni ustawiali się w kolejce po pomoc.

Tak powstał ruch e-NABLE, którzy zrzesza dziś 1500 projektantów i inżynierów, którzy przygotowali już ponad 400 protez. Za darmo, open-source i na drukarkach 3D.

Wywiad został przeprowadzony podczas konferencji Sektor 3.0.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst