Bezpieczeństwo  / News

Atak hakerski na LOT. Samoloty bezpieczne, ale nie mogą wylecieć z Warszawy

LOT Polish Airlines poinformował o cyberataku na swoje systemy informatyczne. Przewoźnik zapewnia, że samoloty są bezpieczne.

LOT poinformował, że dzisiaj popołudniu (niedziela) zaatakowano jego naziemne systemy IT. Uziemiona infrastruktura teleinformatyczna spowodowała problemy w planowaniu lotów i przewoźnik poinformował, że jego samoloty nie mogą wylecieć z Warszawy.

Jednocześnie LOT podkreśla, że atak na naziemne systemy planowania lotów nie ma wpływu na systemy samolotów i bezpieczeństwo maszyn znajdujacych się aktualnie w powietrzu. Firma zapewnia, że te "bez najmniejszych zakłóceń kontynuują swoją podróż". Zaś problem ze startem samolotów dotyczy wyłącznie jednostek znajdujących się w Warszawie. Inne maszyny, które mają startować z innych lotnisk i są dla nich przygotowane już plany lotów wystartują normalnie i bez problemu wrócą do stolicy.

Atak hakerski na LOT. Samoloty uziemione

Początkowo LOT mówił o awarii systemów informatycznych, które skutkowały odwołaniem niektórych lotów. Teraz już wiemy, że to nie była awaria a cyberatak.

Lot podał listę anulowanych lotów:

WAW-HAM LO 393, HAM-WAW LO 394
WAW-KRK LO 3923, KRK-WAW LO 3924
WAW-WRO LO 3847, WRO-WAW LO3848
WAW-RZE LO 3807, RZE-WAW LO 3808
WAW-GDN LO3815, GDN-WAW LO 3816
WAW-CPH LO 461, CPH-WAW LO462
WAW-DUS LO 407, DUS-WAW LO 408
WAW-ARN LO 457, ARN-WAW LO 458
WAW-MUC LO 353, MUC-WAW LO 354
WAW-BRU LO 233, BRU-WAW LO 234

LOT zapłaci za hotel i alternatywną podróż

LOT informuje, anulowanie lotów przełożyło się również na opóźnienie kilku rejsów europejskich. Przewoźnik przypomina, że pasażerami na lotnisku opiekuje się Mobilny Zespół Opieki Pasażera. Pasażerów, którzy uświadczyli problemów z anulowanymi połączeniami pocieszy fakt, że LOT oferuje noclegi w hotelu dla wszystkich osób, którym nie uda się odlecieć z Warszawy oraz pokryje koszty alternatywnej podróży.

To pierwszy atak hakerski w historii Polskich Linii Lotniczych. Stosujemy systemy zabezpieczające na światowym poziomie. Chronią naszą sieć, ale nie gwarantują 100-procentowej pewności. To ciągły wyścig z hakerem. Takie ataki dają przykry, ale spektakularny rezultat – powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Adrian Kubacki z LOT-u.

Atak na LOT - sytuacja wraca do normy

Lotnisko Chopina informuje, że udało się już przywrócić do pracy systemy LOT-u i plany lotów będą ponownie ustawiane. Usłyszeliśmy, że "sytuacja będzie wracać do normy".

LOT również zapewnia, że sytuacja została już opanowana:

Sytuacja po ataku teleinformatycznym została opanowana. Staramy się jak najszybciej przywrócić regularność rejsów. Nasze centrum operacyjne już bez problemu przygotowuje plany rejsów. Postaramy się zapewnić jak największej liczbie pasażerów informację i kontynuację rozpoczętych podróży.

* Zdjęcie: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst