Kosmos  / News

Teleskop Hubble’a wymięka przy tym, co powstaje w Chile

Najpiękniejsze zdjęcia kosmosu które widzieliście najprawdopodobniej były tymi wykonanymi przez teleskop Hubble’a. Na pustyni Atacama budowane jest jednak obserwatorium, które ma zapewnić co najmniej równie ostre i klarowne obrazy przy znacznie niższych kosztach serwisowania i obsługi.

Z umieszczonymi na orbicie teleskopami jest jeden problem: są one umieszczone na orbicie. To oznacza, że jakiekolwiek prace konserwacyjne czy koszty rozbudowy są ekstremalnie wysokie. Czemu więc w ogóle są tam umieszczane? Oczywiście, by uzyskać jak najlepsze warunki obserwacyjne, bez utrudniającej życia ziemskiej atmosfery.

Gigantyczny Teleskop Magellana (GMT) ma rozwiązać powyższy problem bez straty na jakości i skuteczności obserwacji. GMT będzie największym optycznym teleskopem na Ziemi i ma mieć możliwość rejestrowania obrazów dziesięciokrotnie klarowniejszych niż teleskop Hubble’a.

Inwestycja jest przeprowadzana przez 11 podmiotów z całego świata. GMT składać się będzie z siedmiu zwierciadeł, które razem będą tworzyć 25-metrową powierzchnię ukrytą w 22-piętrowym obserwatorium Las Campanas. Owe obserwatorium znajdować się będzie na chilijskiej pustyni Atacama, na której znajduje się już wiele innych placówek podobnego przeznaczenia. Dlaczego akurat tam?

Lco

Atacama to najbardziej suche miejsce na Ziemi. To, oraz znikome zanieczyszczenie powietrza czyni z tej pustyni rajem dla astronomów. GMT zajmie się tym samym, czym dotychczas zajmowały się teleskopy orbitalne. To oznacza, że będzie poszukiwał planet pozasłonecznych, w tym tych nadających się do zamieszkania, analizował ciemną materię i zaglądał na krańce dostrzegalnego wszechświata celem poznania jego historii.

GMT nie będzie tani. Na inwestycję przeznaczono ponad miliard dolarów, a i tak koszty najprawdopodobniej wzrosną. Teleskop zostanie ukończony dopiero w 2021 roku, zaś jego uruchomienie przewidywane jest na 2024 rok.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst