Gry  / Felieton

Zdziwię się, jeśli Apple nie zaprezentuje dziś prostej konsoli do gier

Już dzisiaj rozpocznie się coroczna konferencja Apple przeznaczona dla twórców oprogramowania. Oprócz iOS 9 i OS X 10.11 spodziewamy się wielu innych nowości od firmy z Cupertino. Bardzo bym chciał, aby jedną z nich była… konsola do gier. To w końcu, patrząc na plotki na temat nowości w oprogramowaniu do Apple TV, wcale nie jest nierealny scenariusz.

Apple TV to jak na razie mało znaczący produkt w ofercie producenta iPhone’ów, iPadów i Maków. Nie ulega jednak wątpliwości - po ostatniej dużej konferencji, na której zaprezentowano udostępnioną z początku ekskluzywnie dla produktów Apple usługę HBO Now - że Tim Cook i spółka mają dość daleko idące plany związane z tym produktem.

Telewizor od Apple?

hbo-now-apple-tv-w-polsce

Plotki o telewizorze Apple krążą po sieci od lat, ale gigant z Cupertino nie stworzył i raczej w przewidywalnej przyszłości nie stworzy własnego wyświetlacza do dużego pokoju. Owszem, firma jest obecna z iMakami na rynku komputerów all-in-one, w których podzespoły chowane są w obudowie monitora, ale telewizor nie jest niezbędny w ofercie, skoro jako ekranu można użyć sprzętu dowolnego innego producenta.

Co innego tani set-top box, jakim jest Apple TV i, jeśli plotki się potwierdzą, własna usługa telewizji internetowej. Zobaczymy jednak, co faktycznie zostanie pokazane na WWDC 2015. Dziś Apple TV to urządzenie o dość ograniczonych możliwościach, które działa pod kontrolą zmodyfikowanego systemu iOS. Ma tylko kilkadziesiąt aplikacji multimedialnych, a oferta jest w dodatku mocno okrojona na polskim rynku.

Jeśli jednak wierzyć plotkom, to się zaraz zmieni.

Nawet jeśli dziś większa część keynote WWDC 2015 poświęcona zostanie usłudze muzycznej - która może, ale nie musi zagrozić Spotify - to spodziewam się przynajmniej wzmianki o Apple TV. Czy będzie to nowa wersja oprogramowania, czy też zupełnie nowe urządzenie z tej rodziny, to już kwestia drugorzędna.

Jeśli tylko Apple zdecyduje się na wprowadzenie pełnej wersji iOS-a na set-top boksa, to będzie to strzał w dziesiątkę. Nagle okaże się, że Apple TV faktycznie może się stać centrum multimedialnym z dziesiątkami aplikacji do VOD. Problemem pozostaje sterowanie - telewizor nie jest w końcu dotykowy - ale to da się obejść.

Już wcześniej przy plotkach na temat obsługi Home Kit w Apple TV mówiło się o integracji Siri.

apple-tv

Za rozbudowanego pilota może spokojnie robić też... telefon lub tablet. Najważniejsze jest to, by treści uruchamiane były lokalnie na Apple TV bez konieczności strumieniowania ich z telefonu, tabletu lub komputera w czasie rzeczywistym. AirPlay jest użyteczny, ale ze względu na ograniczenia routerów w wielu sytuacjach się po prostu nie sprawdza.

Jeśli zrobić z Apple TV urządzenie znacznie bardziej samodzielne - z własnym sklepem App Store, o czym się zresztą mówi od jakiegoś czasu - naturalnym ruchem byłoby… umożliwienie uruchamiania na nim gier. Biblioteka tytułów w App Storze jest już ogromna i do repozytorium trafiają porty coraz młodszych gier z komputerów i konsol poprzedniej generacji.

Co za problem dorzucić do App Store’a w Apple TV obsługę pada i zrobić z Apple TV prostą konsolę do gier?

Nie każdy potrzebuje najnowszej konsoli takiej jak PlayStation 4 lub Xbox One. Wiele osób z chęcią pograłoby w takie tytuły jak Star Wars KoTOR i BioShock lub w starsze wydania GTA i masę innych świetnych gier z App Store’a na Apple TV z podłączonym padem lub nawet iPhone’m jako wirtualnym kontrolerem.

Oczywiście moje wynurzenia to jak na razie myślenie życzeniowe i jeszcze nic nie wskazuje na to, że Apple faktycznie będzie chciało zagospodarować dla siebie część rynku gier wideo. Sam pomysł może wyglądać całkiem nieźle na papierze, ale estymacje dotyczące potencjału budżetowego mogą mówić coś zupełnie odwrotnego.

Zdziwię się jednak, jeśli firma z Cupertino odpuści ten segment, skoro ma już wszystkie potrzebne elementy i wystarczy je teraz złożyć w jedną całość.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst