REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pozycja Polski w tym rankingu ciągle spada i jest to akurat powód do zadowolenia

Jest taki ranking, w którym pozycja Polski nieustannie spada. Jeszcze niedawno byliśmy w nim bardzo wysoko - w pierwszej dziesiątce - ale to się zmieniło.

04.05.2015
17:11
Pozycja Polski w tym rankingu ciągle spada i jest to akurat powód do zadowolenia
REKLAMA
REKLAMA

Sophos przygotował ranking największych spamerów w 2015 roku. Na czele są Stany Zjednoczone, Wietnam oraz Ukraina. Cieszyć może fakt, że obok tych państw nie musimy już jednym tchem wymieniać Polski.

A Polska swego czasu zajmowała wysokie miejsce w zestawieniu. Jeszcze w 2013 roku byliśmy w pierwszej dziesiątce krajów, które wysyłały najwięcej spamu na świecie. Na szczęście sytuacja ta uległa zmianie i już w 2014 roku spadliśmy na 20 miejsce. Zaś w pierwszym kwartale 2015 roku jest jeszcze lepiej - Polska znajduje się już na 22 pozycji.

Ile spamu pochodzi z Polski?

To zależy od sposobu liczenia. Nasz wynik to 1,3 proc. według procentowego udziału w generowaniu spamu na świecie (tu mamy wspomnianą 22. pozycję). Jeśli uwzględnić jednak liczbę ludności, to Polska jest na 41. miejscu, z wynikiem 1 proc.

Największymi spamerami na świecie są obecnie Stany Zjednoczone, Wietnam i Ukraina. Stany Zjednoczone w 2015 roku awansowały z drugiego miejsca na pierwsze, z wynikiem 10 proc. Wietnam i Ukraina też awansowały, kolejno o cztery i pięć pozycji w górę.

Może dziwić mocny spadek pozycji Chin, które jeszcze w 2014 roku był na pierwszym miejscu i odpowiadały za generowanie 16,6 proc. spamu na świecie. Po pierwszym kwartale 2015 roku Chiny są na szóstym miejscu z wynikiem 5,5 proc. Porównując pierwszy kwartał z poprzednim rokiem, również dużym spadkiem może szczycić się Japonia, której pozycja spadła aż o 6 pozycji - na 11 miejsce. Pozostałe kraje, takie jak Rosja, Korea Południowa, Brazylia, Indie, Argentyna i Niemcy nadal utrzymują się w pierwszej dwunastce i w porównaniu z ubiegłym rokiem nieznacznie zmieniły swoje pozycje w tym rankingu.

Zaczęło się niewinnie...

Pierwszą spamerską wiadomość wysłano w 1978 roku. Była to reklama z prezentacją produktu, którą Gary Thuerk wysłał do 600 odbiorców. Według danych szacunkowych w 2010 roku liczba spamu na świecie przekroczyła 200 mld wiadomości wysyłanych… każdego dnia.

REKLAMA

Spam jest obecnie jednym z najważniejszych powodów blokowania miejsca na twardych dyskach, zapychania łącz oraz spowalniania działania serwerów. Ten znienawidzony przez internautów typ reklamy pozostaje jednak stosunkowo skuteczny. Według analiz w 2010 roku blisko połowa odbiorców spamu otwierała takie wiadomości, a ponad 10 proc. z nich klikało w zamieszone wiadomościach linki.

* Zdjęcie: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA