REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Będziesz oglądać sekcję tyranozaura? Będzie ku temu okazja

Zbliżająca się premiera nowej części serii Jurrasic Park (The Jurrasic World), powoduje że odżywa temat dinozaurów. Te potężne prehistoryczne stworzenia fascynują wszystkich, więc szukamy nowych sposobów na ich przedstawienie. Popularne "parki z dinozaurami" dla dzieci czy nawet ogromne szkielety, takie jaki można zobaczyć np. w berlińskim Muzeum Historii Naturalnej to już za mało.

27.05.2015
20:59
Będziesz oglądać sekcję tyranozaura? Będzie ku temu okazja
REKLAMA
REKLAMA

A gdyby tak umożliwić naukowcom wykonanie sekcji dinozaura? Oczywiście nie mamy całego zachowanego organizmu dinozaura aby to zrobić, ale od czego specjaliści od efektów specjalnych?

W wytworzonej dla National Geographic Channel makiecie tyranozaura wszystko jest naturalnej wielkości i wszystko jest na swoim miejscu. Układ kostny, organy wewnętrzne, krew, mózg i mięśnie. Jego autopsję będziemy mogli oglądać w trakcie specjalnego Tygodnia z Dinozaurami na kanale Nationsl Geographic. Premiera samej sekcji odbędzie się w polskiej wersji 7. czerwca o godzinie 21:00.

TrexAutopsy_042

Wymiary udostępnionego naukowcom modelu są imponujące. Ma 14 metrów długości, po postawieniu ma wysokość około 4 metrów. Szacowany wiek w chwili śmierci badanego osobnika to około 22 lat. W środku oprócz rozłożonych precycyjnie narządów znajduje się około 130 litrów sztucznej krwi, niezniesione jeszcze jajo, oraz nawet takie szczegóły jak trawiona treść w jelitach.

Oczywiście sekcja modelu to tylko pretekst aby dowiedzieć się czegoś więcej o dinozaurach, a o tyranozaurach w szczególności. Czy ich skóra była pokryta piórami? Jak radziły sobie z jedzeniem, mają małe kończyny przednie? Czym się żywił, jak się rozmnażał? Na te wszystkie pytania spróbują znaleźć odpowiedź badacze na oczach widzów w trakcie trwania programu.

TrexAutopsy_015
REKLAMA

Zespołem paleontologów badających tyranozaura kierować będzie chirurg weterynarii doktor Luke Gamble. W zespole znajdzie się m.in. znana z sekcji jedynego zachowanego mamuta włochatego dr Tori Herridge.

Autopsja tyranozaura zainauguruje tydzień z dinozaurami w National Geographic Channel. Wśród innych programów znajdą się m.in. "Śmiertelne starcie dinozaurów" oraz "Bestia" - program przedstawiający potężnego drapieżnika spinozaura. Ja oglądam!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA