REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wstrzymaj się z wymianą karty graficznej. Lada dzień premiera nowych Radeonów

Jeśli zamierzasz wymienić kartę graficzną na nową, warto wstrzymać się z tym dosłownie kilka tygodni. Okazuje się bowiem, że już pod koniec czerwca na rynku zadebiutuje nowa seria kart graficznych Radeon R9 300.

13.05.2015
22:07
Spadek cen kart graficznych
REKLAMA
REKLAMA

Według najnowszych, ale wiarygodnych plotek, pierwsze karty graficzne z tej serii najprawdopodobniej zadebiutują 18 czerwca. Wtedy jednak trafią na rynek zaledwie modele OEM, które będą rebrandowanymi modelami z obecnej generacji. Karty te to Radeon R9 380 OEM, Radeon R9 370 OEM, które obecnie można znaleźć w sklepach pod nazwami Radeon R9 280, R9 270 oraz R9 260.

Jak widać, AMD pod tym względem się nie postarało i całkiem możliwe jest, że jeśli będziecie kupować gotowy komputer od jednego z większych dostawców, traficie na odgrzewanego kotleta. Podzespół, w którym jedyną innowacją jest lepsza pod względem marketingowym nazwa.

Nie są to jednak wszystkie premiery zaplanowane przez AMD.

Okazuje się bowiem, że już 24 czerwca na rynku zadebiutuje Radeon R9 390X, który będzie wyposażony w zupełnie nowy chip Fiji XT. Ma on być mieć też 4 GB pamięci HBM, które można montować warstwowo. Cechują się one bardzo dużą odpornością na ciepło, dzięki czemu można umieszczać je nawet na rdzeniu graficznym. Pamięć zapewne nie będzie instalowana bezpośrednio na GPU, ponieważ zmniejszy to możliwości chłodzenia takiego układu. Raczej się znajdzie w jego bliskim sąsiedztwie.

Pamięć HBM pozwoli uzyskać trzy razy wyższą wydajność energetyczną niż w przypadku pamięci GDDR5 oraz o połowę mniejsze zużycie energii. Kolejny element specyfikacji to aż 4096 procesorów strumieniowych zamiast 2816 stosowanych w dotychczas najlepszym Radeonie R9 290X. Architektura nowej karty graficznej to nadal Graphics Core Next, ale tym razem w delikatnie ulepszonej wersji 1.3.

AMD Radeon HBM

Nowa karta graficzna ma umożliwić wygodne granie w wysokich rozdzielczościach, dzięki czemu spodoba się posiadaczom ekranów 4K oraz okularów wirtualnej rzeczywistości. Na bazie odmian chipu Fiji XT w przyszłości mają być tworzone też słabsze karty graficzne. Bardzo ciekawe jest też, że AMD nie pokaże swoich nowych produktów na poświęconych podzespołom komputerowym targach Computex, które odbywają się od 2 do 6 czerwca tego roku.

Przebąkuje się co najwyżej o możliwym zamkniętym pokazie, który odbędzie się w tym czasie. Zamiast tego AMD chce pokazać swoje najnowsze rozwiązania podczas targów E3, które mają trwać od 16 do 18 czerwca bieżącego roku. W ten sposób firma pokazuje, że nie jest przedsiębiorstwem hardware’owym, ale firmą skierowaną do graczy. AMD chce być bliżej swoich klientów i jest to bardzo dobra strategia.

W końcu AMD ma czym się pochwalić na polu technologii dla graczy.

REKLAMA

To w rozwiązania tej firmy są wyposażone wszystkie konsole do gier nowej generacji oraz wiele komputerów dla graczy. Oprócz tego AMD bardzo aktywnie działa na polu popularyzacji wirtualnej rzeczywistości w branży gier. Cóż, niezależnie od tego, kiedy karty graficzne zostaną zaprezentowane, na pewno stanie się to w czerwcu. W końcu nawet w oficjalnej prezentacji firmy AMD chwaliło się, że wypuści nową kartę graficzną jeszcze w tym kwartale.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że premiera nie będzie mieć żadnego poślizgu, a nowe Radeony równie szybko trafią do sklepów, a następnie do komputerów zapalonych graczy. W ciągu ostatnich miesięcy Nvidia zmonopolizowała rynek najwydajniejszych kart graficznych i trzeba przyznać, że firmie z Santa Clara przydałaby się konkurencja, która mogłaby doprowadzić do obniżki ich wysokich cen.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA