REKLAMA

Apple w końcu szykuje odpowiedź na jeden z największych atutów konkurencji

Nowa wersja systemu iOS ma doczekać się nowego cyfrowego asystenta. Apple jest kolejną firmą, która widzi duży potencjał w rozwiązaniach wyręczających użytkownika w codziennych czynnościach. Już 8 czerwca możemy spodziewać się prezentacji usługi Proactive, czyli odpowiedzi Cupertino na Google Now.

29.05.2015 08.35
Apple w końcu szykuje odpowiedź na jeden z największych atutów konkurencji
REKLAMA
REKLAMA

Zbliża się konferencja WWDC 2015 na której Apple ma zaprezentować nowe wersje swoich systemów operacyjnych do komputerów i urządzeń mobilnych. Jak co roku, na chwilę przed tym wydarzeniem, trafiają do sieci informacje dotyczące tego, jakich nowych funkcji mogą spodziewać się użytkownicy sprzętów Apple.

Konkurencja dla Google Now

Google Now iPhone

O nowej funkcji iOS-a, która była rozwijana rzekomo od kilku lat informuje Mark Gurman z portalu 9to5mac. Na tym portalu już wielokrotnie informowano o nowościach Apple przed ich oficjalną prezentacją, więc na udostępnione przez Gurmana informacje warto zwrócić szczególną uwagę.

Proactive, bo taką nazwę ma nosić odpowiedź Apple na Google Now, ma łączyć aplikacje takie jak Kalendarz, Kontakty, Passbook, asystenta głosowego Siri i dane z wybranych aplikacji firm trzecich. Proactive od Apple ma integrować się z wyszukiwarką Spotlight, w której już teraz wyświetlane są m.in. wyniki wyszukiwania z Wikipedii.

Proactive to nowy ekran w iOS 9

Proactive będzie zupełnie nowym ekranem na urządzeniach z iOS po lewej stronie od pulpitu. Na jego szczycie znajdzie się pasek wyszukiwania, który ma działać tak jak dzisiaj Spotlight - wyszukiwać będzie można z jego poziomu informacje z sieci, kontakty, muzykę itp. Proactive nie zastąpi Siri, a będzie uzupełnieniem asystenta głosowego.

Oprócz tego Proactive - nazwa jasno wskazuje na to, że urządzenie ma przewidywać działania użytkownika - będzie wyświetlać np. skróty do aplikacji najczęściej uruchamianych o danej godzinie. Pojawią się tutaj też informacje o pobliskich restauracjach i sugestie, by wykonać telefon do bliskiej osoby na podstawie historii wykonywanych połączeń.

Proactive ma być bardziej widoczny niż Spotlight

spotlight

Na ekranie Proactive mogą pojawić się też inne informacje, jak np. dane dotyczące zbliżającego się lotu na podstawie wpisów z kalendarza czy PassBooka. Tutaj pojawią się też wskazówki dojazdu na zapisane w kalendarzu spotkanie. Do menu Proactive ma zostać przeniesiona też lista ostatnich kontaktów z ekranu multitaskingu.

Obecnie dostanie się do wyszukiwarki wymaga wykonania gestu pociągnięcia ekranu głównego w dół pod paskiem powiadomień i wielu użytkowników może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma dostęp do tego narzędzia. Wdrożenie Proactive jako ekranu po lewej stronie pulpitu sprawi, że więcej osób do niego trafi.

Apple walczy z Google

Kolejne działania związane z rozszerzeniem możliwości wyszukiwarki Spotlight pokazują, że firma z Cupertino walczy z Google. Samo dodanie wyników z Wikipedii sprawiło, że liczba kliknięć w wyniki z Google z urządzeń z iOS wyraźnie spadła na rzecz tych z Wikipedii po premierze iOS 8.

REKLAMA

Smartfony stają się przy tym coraz bardziej osobistymi urządzeniami, a ich twórcy starają się odciążyć użytkownika w codziennych czynnościach. Siri było pierwszym krokiem, by ułatwić korzystanie ze smartfona, a rozwiązania składające się na Proactive mają uprościć korzystanie ze smartfona jeszcze bardziej.

Nie można jednak nie dostrzec tego, że wprowadzenie Proactive będzie po raz kolejny odpowiedzią na działania konkurencji. Rozwiązanie na papierze - w opisanej na dziś formie - mocno czerpie inspirację z asystenta Google Now, który dostępny jest już od kilku lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA