REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Na twoim urządzeniu przestał działać YouTube? Musisz wymienić je na nowsze

Jeśli korzystasz z urządzenia z 2012 roku lub starszego, a właśnie straciłeś dostęp do YouTube’a, mamy dla ciebie złą wiadomość. YouTube kończy wsparcie dla sprzętów, które nie są kompatybilne z nowym API. Nie ma na to rady – można jedynie wymienić sprzęt na nowszy, lub zrezygnować z oglądania YouTube w aplikacji.

21.04.2015
16:20
Na twoim urządzeniu przestał działać YouTube? Musisz wymienić je na nowsze
REKLAMA
REKLAMA

Taka sytuacja jest spowodowana aktualizacją YouTube Data API. Niestety w tym wypadku chęć rozwoju wiąże się z koniecznością poniesienia strat. Do tej pory pisaliśmy o tym, że posiadacze trzyletnich telewizorów Smart TV stracą możliwość korzystania z aplikacji YouTube. Wsparcie straci również część multimedialnych odtwarzaczy Blu-ray.

Okazuje się jednak, że zmiany dotkną także posiadaczy urządzeń mobilnych

Dostęp do aplikacji YouTube stracą użytkownicy systemu iOS w wersji niższej, niż 7. W przypadku Apple fragmentacja systemu nie jest tak dużym problemem, jak wśród androidowego obozu, ale nie wszyscy korzystają z najnowszego systemu.

YouTube

Przyczyny są różne. Część urządzeń (np. pierwszy iPad) nie pozawala na instalację iOS w wersji 7. Z kolei inne urządzenia teoretycznie mają tę możliwość, ale w praktyce po aktualizacji sprzęt mocno zwalnia. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku iPada 2, pierwszego iPada mini, a także iPhone’ów 4 i 4S. W przypadku urządzeń z systemem iOS 6 i niższym dostęp do YouTube może być możliwy jedynie poprzez przeglądarkę, jednak umówmy się - nie jest to szczyt wygody.

Użytkownicy smartofnów z Windows Phone nie mają większych powodów do obaw. Co prawda na ich systemie nie ma oficjalnej aplikacji YouTube, ale niezależni deweloperzy aktualizują swoje aplikacje. Najpopularniejsze klienty YT, czyli MetroTube i myTube dostaną aktualizację zapewniającą wsparcie nowego API.

Użytkownicy Apple TV również mogą stracić dostęp do YouTube. Jeśli masz Apple TV w wersji 3 lub 4, możesz zaktualizować YouTube do najnowszej wersji przy okazji aktualizacji oprogramowania set-top boksa. W tym celu należy wybrać Ustawienia (Settings) > Ogólne (General) > Aktualizuj oprogramowanie (Update Software).

Aktualizacja nie jest możliwa dla Apple TV w wersji pierwszej i drugiej. Jeżeli masz takie urządzenie i nadal chcesz korzystać z YouTube, możesz streamować serwis np. z urządzeń mobilnych Apple poprzez AirPlay.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku urządzeń Google TV. Urządzenia w wersji 3 i 4 można aktualizować, ale wersja 1 i 2 straci możliwość wyświetlania filmów z YT.

Sprzęty, które nie będą wspierały nowego YouTube Data API v3 przy próbie wyświetlenia filmu będą pokazywały specjalne wideo. Taka sytuacja będzie miała miejsce w maju, a po tym miesiącu użytkownicy po prostu zobaczą błąd http.

REKLAMA

Czy nasze sprzęty nie żyją trochę za krótko?

Z jednej strony, pierwszy iPad czy iPhone 4 to sprzęty bardzo leciwe jak na dzisiejsze standardy. Trudno więc oczekiwać, że wszystkie usługi będą działały na nich bezproblemowo. Z drugiej strony, sporo urządzeń z 2012 roku straci dostęp do Youtube. Trzy lata z hakiem to dość krótki okres wsparcia, zwłaszcza w przypadku telewizorów Smart TV. Wygląda jednak na to, że do takich praktyk po prostu trzeba przywyknąć... albo pogodzić się z YouTube w przeglądarce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA