Technologie  / News

Nowy Office dla smartfonów i komputerów z Windowsem jest tym, na co od dawna czekali klienci

Microsoft ma w przeciągu miesiąca udostępnić użytkownikom smartfonów z systemem Windows zupełnie nowe aplikacje wchodzące w skład pakietu Office. Po raz pierwszy na telefonach z zainstalowanym oprogramowaniem z Redmond pojawią się uniwersalne wersje Worda, Excela i PowerPointa, które są tożsame z tymi udostępnionymi na tablety.

Kwestią czasu było aż Microsoft zapowie zupełnie nowe aplikacje mobilne Office do smartfonów ze swoim własnym oprogramowaniem. Od teraz nie będą one zaszyte w systemie operacyjnym. To uniwersalne aplikacje ("aplikacje Windows"), które dystrybuowane będą za pośrednictwem sklepu Windows Store.

Uniwersalny Office

word-windows

Nowe aplikacje przygotowane zostały w zgodzie z najnowszą strategią Microsoftu. Mobilny Office do smartfonów będzie dzielił kod z wersją tabletową, a twórcy aplikacji przygotowali kilka wersji interfejsu z myślą o ekranach o przekątnych różnej długości. Wygląd nowej wersji smartfonowej nie powinien być zaskoczeniem.

Microsoft dba o to, żeby aplikacje wchodzące w skład pakietu Office wyglądały podobnie niezależnie od platformy, jaką wykorzystuje użytkownik. Z tego powodu wersja do smartfonów z Windows będzie oferować podobny zestaw funkcji, co wydania Worda, Excela i PowerPointa do iOS i Androida.

Powrót do wygodniejszego interfejsu

excel-windows

Co jednak ciekawe, Microsoft chce dokonać pewnej zmiany. W interfejsie smartfonowym część przycisków funkcyjnych ma zostać przeniesiona na dolny pasek, podobnie jak w innych aplikacjach systemowych w Windows Phone. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które były niezadowolone z mobilnego Windows 10 Technical Preview.

Nowe smartfonowe aplikacje z Windows 10, takie jak Outlook, mają jak na razie wygląd zbliżony do wersji z Androida, a Microsoft zrezygnował z dolnych pasków nawigacyjnych ułatwiających pracę na urządzeniach z ogromnym ekranem. Nowy Office może być zwiastunem kolejnej miany w podejściu firmy z Redmond i powrotu do wygodniejszego interfejsu.

Office na smartfony i tablety

powerpoint-windows

Nowy Office będzie uniwersalną aplikacją, a ten sam program uruchomiony na tablecie zmieni swój interfejs. Na małych tabletach będzie można obsługiwać go za pomocą dwóch rąk oraz pojawi się wsparcie dla rysików. W urządzeniach hybrydowych z kolei będzie można wybrać wersję desktopową do obsługi myszą i klawiaturą.

Pierwsza prezentacja uniwersalnych aplikacji mobilnych Office do smartfonów i tabletów z Windows odbyła się w piątek. Aplikacji jeszcze nie można pobrać, ale jak donosi serwis Mashable, Microsoft udostępni nowego Worda, Excela i PowerPointa jeszcze w tym miesiącu. Najprawdopodobniej najpierw pojawią się wersje preview.

Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst