REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowy Office dla smartfonów i komputerów z Windowsem jest tym, na co od dawna czekali klienci

Microsoft ma w przeciągu miesiąca udostępnić użytkownikom smartfonów z systemem Windows zupełnie nowe aplikacje wchodzące w skład pakietu Office. Po raz pierwszy na telefonach z zainstalowanym oprogramowaniem z Redmond pojawią się uniwersalne wersje Worda, Excela i PowerPointa, które są tożsame z tymi udostępnionymi na tablety.

18.04.2015
12:14
Nowy Office dla smartfonów i komputerów z Windowsem jest tym, na co od dawna czekali klienci
REKLAMA
REKLAMA

Kwestią czasu było aż Microsoft zapowie zupełnie nowe aplikacje mobilne Office do smartfonów ze swoim własnym oprogramowaniem. Od teraz nie będą one zaszyte w systemie operacyjnym. To uniwersalne aplikacje ("aplikacje Windows"), które dystrybuowane będą za pośrednictwem sklepu Windows Store.

Uniwersalny Office

word-windows

Nowe aplikacje przygotowane zostały w zgodzie z najnowszą strategią Microsoftu. Mobilny Office do smartfonów będzie dzielił kod z wersją tabletową, a twórcy aplikacji przygotowali kilka wersji interfejsu z myślą o ekranach o przekątnych różnej długości. Wygląd nowej wersji smartfonowej nie powinien być zaskoczeniem.

Microsoft dba o to, żeby aplikacje wchodzące w skład pakietu Office wyglądały podobnie niezależnie od platformy, jaką wykorzystuje użytkownik. Z tego powodu wersja do smartfonów z Windows będzie oferować podobny zestaw funkcji, co wydania Worda, Excela i PowerPointa do iOS i Androida.

Powrót do wygodniejszego interfejsu

excel-windows

Co jednak ciekawe, Microsoft chce dokonać pewnej zmiany. W interfejsie smartfonowym część przycisków funkcyjnych ma zostać przeniesiona na dolny pasek, podobnie jak w innych aplikacjach systemowych w Windows Phone. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które były niezadowolone z mobilnego Windows 10 Technical Preview.

Nowe smartfonowe aplikacje z Windows 10, takie jak Outlook, mają jak na razie wygląd zbliżony do wersji z Androida, a Microsoft zrezygnował z dolnych pasków nawigacyjnych ułatwiających pracę na urządzeniach z ogromnym ekranem. Nowy Office może być zwiastunem kolejnej miany w podejściu firmy z Redmond i powrotu do wygodniejszego interfejsu.

Office na smartfony i tablety

powerpoint-windows

Nowy Office będzie uniwersalną aplikacją, a ten sam program uruchomiony na tablecie zmieni swój interfejs. Na małych tabletach będzie można obsługiwać go za pomocą dwóch rąk oraz pojawi się wsparcie dla rysików. W urządzeniach hybrydowych z kolei będzie można wybrać wersję desktopową do obsługi myszą i klawiaturą.

REKLAMA

Pierwsza prezentacja uniwersalnych aplikacji mobilnych Office do smartfonów i tabletów z Windows odbyła się w piątek. Aplikacji jeszcze nie można pobrać, ale jak donosi serwis Mashable, Microsoft udostępni nowego Worda, Excela i PowerPointa jeszcze w tym miesiącu. Najprawdopodobniej najpierw pojawią się wersje preview.

Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA