Gry  / News

Oba Wiedźminy z górą dodatków za 20 zł – to ostatni dzwonek przed premierą Dzikiego Gonu

Picture of the author

Gminna plotka mówi o niepodobnych rzeczach. W kraju nad Wisłą ponoć istnieją jeszcze ludy, które z Wiedźminem do czynienia nie miały. Takie, co żyły przez ostatnie lata w mroku i cieniu, z dala od cywilizacji, z dala od postępu. Teraz innowierców kapelani cenami nawracają. Cyfrowymi edycjami i brakiem zabezpieczeń diabły wyganiają, do dobrego zachęcając. Czasu jednak wiele na to nie zostało.

Żyjemy w kraju, w którym nie da się uciec od Geraltomanii. Serię gier Wiedźmin z dumą wskazujemy jako modelowy przykład nowoczesnego, polskiego towaru eksportowego. Przyjęło się mówić, że to właśnie Witcher jest pierwszą rodzimą marką, która spotkała się z tak pozytywnym odzewem na szeroko rozumianym Zachodzie. Dzisiaj Geralt jest wszędzie, przypominając o nadchodzącej premierze trzeciej i ostatniej odsłony serii.

Co jednak z tymi, którzy z Wiedźminem nie mieli jeszcze do czynienia?

Chociaż wielu może to zaskoczyć, tacy gracze wciąż się ostali. Ba, sam znam miłośników gatunku cRPG, którzy z Geraltem nie mieli jeszcze przyjemności. Na skutek losowych wydarzeń i okoliczności nigdy nie było odpowiedniej okazji. Na miesiąc przed premierą Dzikiego Gonu rozbrzmiewa więc ostatni dzwonek ku temu, aby zapoznać się z bardzo dobrą serią. Mniej więcej tyle czasu potrzeba na pełne, kompletne pokonanie obu tytułów.

Dlaczego warto nadrobić zaległości i zagrać w oba poprzednie Wiedźminy? To bardzo proste.

Ponieważ zostały wzbogacone o masę dodatków i poprawek – obie gry doczekały się czegoś na kształt wersji reżyserskich. Twórcy z CDP Red ulepszyli swoje dzieła o mnóstwo dodatkowej zawartości. Lokacje uległy przebudowie, fauna i flora stała się bardziej różnorodna, dodane zostały kolejne przedmioty, fryzury czy odzienie. Nie wspominając o eliminacji masy błędów oraz optymalizacji kodu. Sięgając po Wiedźminy dopiero dzisiaj, ma się pewność, że to maksymalnie dopracowane i dopieszczone pozycje.

Ponieważ stany zapisu będą ważne dla Dzikiego Gonu – jeżeli chcecie poczuć się panami i paniami własnego losu, po prostu musicie zagrać w poprzednie odsłony. Wzorem gier cRPG studia BioWare, wybory i osiągnięcia z poprzednich odsłon mają znaczenie. Trzeci Wiedźmin z chęcią przeanalizuje wasze stany zapisu, modyfikując olbrzymi, otwarty świat stworzony przez CDP Red pod wasze dyktando. Uwielbiam, kiedy w grach podnoszony jest wątek konsekwencji naszych czynów i cieszę się, że polscy twórcy wychodzą z podobnego założenia.

Ponieważ to bardzo dobre gry – trudno o bardziej oczywistą i sensowną argumentację. Oba Wiedźminy również dzisiaj warte są naszych pieniędzy. Chociaż odsłona z 2007 może już nieco odrzucać grafiką, twory CDP Red mają do zaoferowania coś, czego próżno szukać w innych grach Role-Play. Chodzi mi o brud, mrok i szarość charakterystyczną dla dark fantasy oraz prawdziwego świata. Wzorem książkowego oryginału gry polskiego studia zawsze zaskakiwały mnie ponurym i rzeczywistym uniwersum, w którym gracz poruszał się pośród wielu odcieni szarości. Nic tutaj nie było skrajnie dobre ani skrajnie złe. No i ten słowiański, charakterystyczny dla naszego regionu klimat!

Tak się składa, że na GOG.com można dorwać wszystkie gry z Wiedźminem w kapitalnych wydaniach za śmieszne pieniądze.

Pierwszy Wiedźmin wraz z poradnikiem, instrukcją, 18 tapetami, 2 mapami, ścieżką dźwiękową w formatach mp3 i flac oraz muzyką zainspirowaną Wiedźminem w formatach mp3 i flac, wywiadami wideo z twórcami, filmami „making of”, paczką awatarów, cyfrowym art-bookiem, kalendarzem i filmem na temat Geralta można zdobyć za… 1,89 euro. Wszystko bez jakichkolwiek zabezpieczeń anty-pirackich.

Drugi Wiedźmin jest sprzedawany razem z poradnikiem, instrukcją, 19 tapetami, art-bookiem, ścieżką dźwiękową w formatach mp3 i flac, 6 filmami „making of”, 14 dodatkowymi filmami, sesją Triss do Playboy’a, 50-stronnicowym komiksem, mapą, paczką grafik koncepcyjnych oraz awatarów, 7 modelami postaci do wydrukowania i wycięcia oraz narzędziami Redkit do tworzenia własnych modyfikacji. Jak wyżej, wszystko bez zabezpieczeń anty-pirackich, w formie cyfrowego pakietu z dostępem bez żadnych ograniczeń. Cena? Śmieszne 3 euro i 69 eurocentów.

Za oba Wiedźminy w uginających się od dodatków wydaniach zapłacicie około 20 złotych. Jeżeli dacie się ponieść zakupowemu szaleństwu, na GOG.com została przeceniona również cyfrowa gra planszowa – Witcher Adventure Game. Nie jest to jednak wyrób porównywalnej klasy, a i cena po promocyjnym ścięciu nie uchodzi za spektakularnie niską. Można, ale niekoniecznie trzeba.

Jest tylko jeden problem – trzeba się spieszyć!

Promocja na Good Old Games potrwa przez sześć najbliższych godzin. Po tym czasie cenowe rabaty sięgające 80% początkowej wartości wyparują, natomiast wszystkie Wiedźminy wrócą po tym czasie do swoich pierwotmnych cen. Jeżeli planujecie zakupy na GOG.com, pamiętajcie, że możecie tutaj również złożyć zamówienie przedpremierowe na Dziki Gon, a także wykupić przepustkę sezonową na dwa potężne dodatki, które pojawią się po premierze trzeciego Wiedźmina.

Wiedźmińska promocja na Good Old Games

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst