REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sprawdzamy Androida 5.0 Lollipop na Xperii Z3 oraz niespodziankę dla użytkowników Spotify

W połowie marca pojawiła się informacja o udostępnieniu przez Sony systemu Android 5.0 Lollipop na urządzenia z rodziny Xperia Z3. Po dwóch tygodniach i my mogliśmy sprawdzić, jak nowy system sprawdza się w praktyce.

06.04.2015
18:53
Sprawdzamy Androida 5.0 Lollipop na Xperii Z3 oraz niespodziankę dla użytkowników Spotify
REKLAMA
REKLAMA

Android 5.0 Lollipop został zaprezentowany jako tajemniczy Android L w czerwcu 2014 roku. W listopadzie trafił na pierwsze urządzenia z rodziny Nexus i rozpoczął się mozolny proces udostępniania oprogramowania użytkownikom smartfonów i tabletów z nakładkami producenta. Niektóre firmy jak HTC, LG i Samsung uwinęły się z tym całkiem sprawnie biorąc pod uwagę topowe modele w ofercie, innym zajęło to nieco więcej czasu.

Zwłaszcza japońskie Sony wystawiło na próbę cierpliwość swoich użytkowników.

Na Androida 5.0 Lollipop przyszło nam czekać aż pięć miesięcy, mimo że tym razem producenci mieli możliwość rozpoczęcia prac znacznie wcześniej dzięki prezentacji testowej wersji Androida L. Na szczęście czas oczekiwania wreszcie dobiegł końca, a użytkownicy smartfonów Xperia Z3, Xperia Z3 Compact i tabletu Xperia Z3 Tablet Compact mogą cieszyć się już nowym lizakiem.

W przypadku urządzeń Sony nowa wersja była bardziej niż oczekiwana. Nakładka producenta na Androida 4.4 KitKat była już bardzo przestarzała i zawierała w sobie elementy stylistyki przypominającej jeszcze Gingerbreada. Na szczęście japońska firma tym razem odrobiła pracę domową, a Android 5.0 Lollipop na smartfonach i tabletach Sony prezentuje się całkiem nieźle.

Sony daje drugą młodość smartfonowi Xperia Z3 Compact.

Xperia Z3 Compact to świetny telefon jeśli patrzeć na stosunek ceny do jakości i parametrów technicznych, ale do tej pory oprogramowanie pod względem wizualnym pozostawiało nieco do życzenia. Teraz ta wada znika, ponieważ system Android na tym urządzeniu wygląda wreszcie nowocześnie i atrakcyjnie.

Sony przygotowało nowy launcher i zaimplementowało w swojej nakładce nowe powiadomienia na odświeżonym ekranie blokady oraz zupełnie nowy pasek powiadomień i szybkich ustawień. Aplikacje producenta doczekały się aktualizacji, abyś ich wizualna strona była spójna z Material Design.

Zmiany jakie do tej pory udało mi się dostrzec oceniam na plus.

Ikony aplikacji systemowych nie wyróżniają się na tle nowych programów pobranych z Google Play, a menu ustawień ma teraz białe tło, a elementy nawigacyjne mają niebieski kolor. W samym systemie dominującym kolorem który widać na przełącznikach systemowych jest pomarańczowy.

Pod względem funkcjonalnym miłym dodatkiem jest obsługa kont użytkowników w tym konta gościa, chociaż ta funkcja będzie przydatna głównie na tabletach. Cieszy, że wreszcie można przenosić dane aplikacji na kartę microSD, co było niemożliwe wcześniej ze względu na ograniczenia nałożone przez Google.

Pod względem wizualnym system prezentuje się atrakcyjnie i podobają mi się nowe animacje, zwłaszcza te przy wyciąganiu panelu powiadomień. Na ocenę stabilności działania systemu przyjdzie jeszcze czas.

REKLAMA

System Android 5.0 Lollipop, a dokładnie jego wersja oznaczona numerkiem 5.0.2, czyli już nie do końca najnowsza, trafił na urządzenia z rodziny Xperia Z3. Sony obiecało aktualizację użytkownikom starszych Xperii z rodziny Z, ale ich właściciele muszą wykazać się jeszcze odrobiną cierpliwości.

Na otarcie łez po długim oczekiwaniu Sony ma jednak dla swoich użytkowników niespodziankę. W preinstalowanej na urządzeniu aplikacji Xperia Lounge użytkownicy smartfonów Xperia Z mogą wygenerować specjalny kod, który pozwoli im na aktywację bezpłatnego, trzymiesięcznego konta premium w serwisie Spotify.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA