REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sorry Apple, ale to już jest przesada - firma zaczęła blokować aplikacje wspierające konkurencyjne zegarki

Czytam i oczom nie wierzę… Moderatorzy sklepu z aplikacjami dla urządzeń Apple rozpoczęli krucjatę przeciwko konkurencji Apple Watcha. W pierwszej kolejności oberwało się zegarkom Pebble.

23.04.2015
19:20
Sorry Apple, ale to już jest przesada – firma zaczęła blokować aplikacje wspierające konkurencyjne zegarki
REKLAMA
REKLAMA

Serwis Android Police zwrócił uwagę na problem jednego z programistów, który tworzy aplikacje dla iOS i dystrybuuje je za pośrednictwem App Store. Steve - twórca aplikacji SeaNav US - zaktualizował swój produkt o drobne poprawki i usprawnienia i zgłosił jego dodanie do sklepu Apple.

Firma sprawdza wszystkie pozycje, które trafiają do sklepu, więc aplikacja Steve’a musiała przejść przez sito moderatorskie. Zresztą to już nie pierwszy raz, gdyż aplikacja SeaNav US istnieje całkiem długo i wiele razy przechodziła przez tę procedurę. Jednak tym razem programista spotkał się z odmową opublikowania nowej wersji aplikacji, ze względu na fakt, iż program jest kompatybilny z zegarkami Pebble, a Steve poinformował o tym fakcie użytkowników w opisie dołączonym do aplikacji.

Teraz mamy Apple Watch, więc już nie lubimy Pebble

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że program SeaNav US wspiera zegarki Pebble już od dwóch lat i do tej pory moderatorom sklepu App Store ten fakt nie przeszkadzał. Dopiero tuż przed premierą zegarka Apple Watch, informowanie użytkowników o wsparciu konkurencyjnego dla Apple zegarka stało się dla firmy niewygodne. Przypadek?

We noticed that your app or its metadata contains irrelevant platform information in the app. Providing future platform compatibility plans, or other platform references, is not appropriate for the App Store.
Specifically, your app and app description declare support for the Pebble Smartwatch - taką informację otrzymał programista próbujący poinformować użytkowników o kompatybilności aplikacji z zegarkami Pebble.

Oczywiście moderatorzy działają zgodnie z regulaminem, który już wcześniej zabraniał wspominania w opisach aplikacji o "nieodpowiednich", czyli konkurencyjnych, mobilnych systemach operacyjnych. Wiedzą o tym programiści, którzy próbowali wspomnieć o fakcie, że dana aplikacja jest też dostępna na urządzeniach z Androidem lub Windows Phone’em. Moderatorzy Apple skutecznie walczyli z takimi próbami przemycania do Apple Store’u informacji o konkurencyjnych platformach.

Apps or metadata that mentions the name of any other mobile platform will be rejected - punkt regulaminu, na który powołują się moderatorzy Apple.

Jednak nikt nie robił problemów z informowaniem użytkowników o kompatybilności danego tytułu z zegarkami Pebble. Do dzisiaj.

Sprawa Steve'a nie jest jednostkowy. Ortwin Gentz  - użytkownik Forum Pebble - potwierdza, że również napotkał podobne problemy po stronie moderacji Apple.

I confirm that Apple rejects updates referring to Pebble in the metadata. We had an image of a Pebble in our screenshots and had to remove this - napisał  Ortwin na Forum Pebble.

To może być dopiero początek problemów

Jeśli problemy zgłoszone przez Steve’a i Ortwina nie będą odosobnione, to użytkowników zegarków Pebble czekają spore kłopoty. Po pierwsze będą mieli oni utrudnione wyszukiwanie aplikacji kompatybilnych ze smartwatchami tego producenta, a po drugie… pod znakiem zapytania może stanąć przyszłość oficjalnej aplikacji Pebble, która nie tylko w opisie przywołuje nazwę, której nie można wymawiać. Fraza “Pebble” znajduje się również w nazwie programu, w nazwie programisty oraz jest widoczna na promocyjnych grafikach.

REKLAMA

Jeżeli Apple zdecyduje się na konsekwentną walkę z Pebble, to zapewne pod znakiem zapytania stanie również debiut urządzeń z systemem Android Wear, które według różnych nieoficjalnych informacji, mają być niebawem kompatybilne również z iOS-em.

Mam szczerą nadzieję, że blokada aplikacji kompatybilnej z zegarkiem Pebble była wynikiem nadgorliwości jednego z moderatorów i Apple nie będzie kontynuował krucjaty przeciw konkurencyjnym rozwiązaniom obecnym w sklepie App Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA