REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przejmując Alcatel-Lucent, Nokia wraca do korzeni

Jeżeli ktoś zastanawiał się, w którą stronę skieruje ambicje Nokia po domknięciu sprzedaży swej mobilnej dywizji Microsoftowi, oto ma odpowiedź. Finowie mają zamiar poważnie zagrozić obecnym liderom wśród dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej, nabywając  francuską firmę Alcatel - Lucent.

15.04.2015
10:29
Przejmując Alcatel-Lucent, Nokia wraca do korzeni
REKLAMA
REKLAMA

Obydwie firmy oświadczyły, iż warte 16,6 miliardów dolarów przejęcie zostanie zrealizowane w pierwszej połowie 2016 roku. Integracja obydwu dostawców przewidywana była przez analityków już od dawna, gdyż indywidualnie żaden z nich nie miał szansy zagrozić potentatom takim jak szwedzki Ericsson, czy chiński Huawei Technologies Co.

Dzięki przejęciu Alcatel - Lucent przez Nokię, firma zyska znaczne udziały, szczególnie na rynku Stanów Zjednoczonych oraz Chin, co zwiększy ich obecny zasięg o przeszło 50%. Sama infrastruktura pracować będzie pod marką Nokia, natomiast dział R&D (research and developement) pozostanie brandowany jako Alcatel - Lucent.

Z perspektywy regionalnej, Francja traci znaczący znak rozpoznawczy pośród lokalnych biznesów, lecz jak zapewnia Nokia, ich przejęcie nie wpłynie negatywnie na zatrudnienie. Co więcej, Finowie planują zainwestować we Francji 100 mld Euro na rzecz tamtejszych startupów.

Nokia-Here-Maps-Lumia

Połączone siły poważnych inwestycji, jakie Nokia poczyniła we własny dział R&D w 2014 (na poziomie 4,7 mld Euro) oraz 40 000 doświadczonych pracowników działu badań i rozwoju w Alcatel - Lucent zdaniem przedstawicieli firm znacznie przyspieszą prace nad wprowadzaniem nowych rozwiązań, takich jak sieci 5G, IP, zaawansowane usługi analityczne czy własne Chmury.

Nokia coraz wyraźniej skupia się na sieciach

Oprócz potwierdzonych doniesień o przejęciu Alcatel - Lucent docierają do nas informacje, iż Nokia poważnie rozważa pozbycie się usług Here, a połączenie z francuskim konkurentem może stanowić idealny moment, by raz jeszcze przeewaluować wartość map i nawigacji w portfolio firmy.

Jak wynika z raportu Bloomberga, Finowie skontaktowali się już z potencjalnymi nabywcami wycenionych na 2,1 mld dolarów usług, takimi jak Uber, czy prywatni przewoźnicy. Podobno nabyciem Here zainteresowało się także kilku niemieckich producentów samochodów.

Nie dysponujemy niestety precyzyjnymi datami co do możliwego wyprzedania Here przez Nokię. Jedno jest jednak pewne - po przejęciu dywizji mobilnej przez Microsoft, Nokia wyraźnie powraca do korzeni swojej działalności, która zaczynała się właśnie od dostarczania usług telekomunikacyjnych.

REKLAMA

Czyli tam, gdzie są pieniądze.

*Grafiki pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA