REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Z tak łatwym dostępem do Netfliksa można całkowicie zapomnieć o zwykłej telewizji

Dla amerykańskiego widza Netflix często jest podstawowym źródłem filmów i seriali oglądanych w salonie, na telewizorze. Wybór Netflixa jest tak naturalny, że już od kilku lat znaczna część pilotów do telewizorów sprzedawanych w Stanach ma dedykowany przycisk dający dostęp do tej usługi. Teraz takie przyciski pojawią się również na pilotach w Europie.

04.04.2015
10:19
Netflix w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

W Polsce jeszcze tego nie widzimy, ale w Stanach oglądanie Netfliksa jest banalnie proste. Usługa jest dostępna na każdej platformie Smart TV, na konsolach do gier, na set-top boksach i właściwie na większości sprzętów telewizyjnych podłączonych do Internetu. Wydawać by się mogło, że dla Netfliksa to idealna sytuacja, ale firma ma większe ambicje.

Co jest dla Netfliksa problemem? Fakt, że włączenie telewizora nie oznacza włączenia Netfliksa. Widz w zalewie niezliczonej liczby kanałów może zapomnieć, że ma dostęp do serwisu VOD.

netflix

Dlatego też w 2011 roku Netflix ogłosił partnerstwo z największymi firmami branży telewizyjnej, m.in. z Panasonikiem, Samsungiem, Sharpem, Sony i Toshibą. Od tej pory znaczna część pilotów w Stanach zjednoczonych ma dedykowany przycisk Netflixa. Naciskasz i oglądasz, bez szukania aplikacji i przebijania się przez menu.

Teraz taki przycisk trafia również do Europy…

Netflix podpisał partnerstwo z europejskimi oddziałami Sony, Panasonica, Toshiby i Philipsa. Już w tym miesiącu powinniśmy zobaczyć dedykowane przyciski Netfliksa na pilotach nowych telewizorów Smart TV, odtwarzaczy Blu-ray, czy set-top boksów.

Taki ruch Netfliksa jest częścią większej strategii, która ma bardziej zbliżyć serwis VOD do twórców elektroniki RTV. Współpraca ma polegać m.in. na optymalizacji działania usługi na sprzętach różnych producentów.

netflix-recommended-tv

Netflix podczas tegorocznych targów CES zapowiedział również szerszy zakres współpracy z firmami produkującymi telewizory i rozwiązania Smart TV. Powstało logo „Recommended TV”, które zostanie umieszczone na sprzętach „namaszczonych” przez Netfliksa. Aby sprzęt je posiadał, musi spełnić szereg wytycznych Netlixa. Dla przykładu, musi się odpowiednio szybko włączać i zapewniać możliwie szybki dostęp do Netfliksa, ale także do innych aplikacji. Na razie rekomendacja nie wymaga jeszcze obsługi funkcji HDR, ale w przyszłości może się to zmienić.

Streaming-Stick-HDMI-Version

W Stanach Netflix nie jest wyjątkiem, bo inne serwisy również mają swoje dedykowane przycisku. Pilot popularnego odtwarzacza Roku ma dedykowane przyciski serwisów takich jak Amazon i MGo.

…ale czy trafi do Polski?

REKLAMA

Przycisku raczej nie doczekamy się w pilotach telewizorów sprzedawanych w Polsce. Jeszcze nie teraz. A kiedy sam start usługi? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doczekaliśmy się Netfliksa nad Wisłą w pierwszym kwartale 2015 roku. CEO firmy, Reed Hastings, zapewnił jednak, że do końca 2017 roku Netflix będzie dostępny na całym świecie. Według najnowszych plotek, w Polsce ma się pojawić jeszcze w tym roku. Oby! Choć profilaktycznie lepiej zastosować umiarkowany pesymizm co do tych zapowiedzi.

W końcu lepiej być mile zaskoczonym, niż rozczarowanym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA