REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

LG stawia na „żywe” kolory, puryści profilaktycznie uciekają w popłochu

LG wprowadza do Polski telewizory z linii „Super UHD”, w skład której wchodzą nowe serie UF950, UF940, UF860, UF850 oraz UG870, mające obsługiwać jeszcze szerszą paletę barw. Rozdzielczość 4K, system ColorPrime oraz zarządzająca całością platforma webOS to ich wyróżniki. Ale czy te kolory nie będą „aż za dobre”?

21.04.2015
17:48
LG stawia na „żywe” kolory, puryści profilaktycznie uciekają w popłochu
REKLAMA
REKLAMA

Nowa linia telewizorów LG Super UHD ma nam zapewnić „obraz wyjątkowej jakości” (wybaczcie PR-ową terminologię, ale jeszcze tych telewizorów nie dostaliśmy do testów, więc cytujemy producenta) dzięki połączeniu panelu IPS o rozdzielczości 4K z nowymi technologiami obrazu z linii ColorPrime. Technologie te, jak twierdzi LG, zwiększają spektrum wyświetlanych kolorów i pozwalają na wydobycie większej głębi barw niż to było możliwe do tej pory. Dzięki temu, tu cytujemy, „możemy dostrzec jeszcze bardziej intensywny błękit oceanu, szmaragdową zieleń czy jeszcze bardziej intensywną czerwień”.

UG88_interior

Niestety, nie mogliśmy przetestować tych telewizorów a, co za tym idzie, uruchomić znajomych nam materiałów referencyjnych oraz nie mogliśmy pobawić się ustawieniami obrazu, ale zapowiedzi LG dla fanów realistycznego obrazu mogą być niepokojące. Czyżby Koreańczycy postawili na nienaturalne, przesycone kolory?

Co jeszcze?

Na szczęście kolejne opisywane mechanizmy budzą już entuzjazm. Jedna z technologii obrazu będąca składową linii ColorPrime, Wide Color LED, występująca w najwyższej serii UF950, polega na zastosowaniu zupełnie nowego modułu podświetlenia uwydatniającego kolory. Drugą technologią występującą w serii UF9400 jest Quantum Dot, która wzbogaca spektrum barw o 30 procent. Została ona stworzona z wykorzystaniem nanokryształów o wielkości od 2-10 nanometrów, z których każdy emituje inny kolor w zależności od swojej wielkości.

LG_4

Telewizory LG Super UHD zostały wyposażone także w technologię sterowania podświetlaniem obrazu o nazwie Ultra Luminance. Polega ona na przeniesieniu mocy z ciemniejszych fragmentów obrazu i zwiększeniu intensywności podświetlenia w obszarach wymagających większej jasności. Dzięki temu obraz w teorii cechuje się wyższą jasnością, żywszymi kolorami i wyższym kontrastem.

Urody im nie odmówimy

Warto też zauważyć, że model LG UF9500 to jeden z najsmuklejszych obecnie telewizorów dostępnych na rynku. W najpłytszym miejscu mierzy on 8,5 mm. Wygląd modeli z linii Super UHD został dostosowany także do wymagań dźwiękowych –podstawa „Auditorium Stand”, w którą wyposażone zostały modele UF950, UG880 i UG870, zbiera dźwięki i odbija je wprost na widza, co, jak nas zapewnia LG, ma zdecydowanie intensyfikować wrażenia słuchowe. W najnowszych modelach LG Super UHD zastosowano także system dźwięku przestrzennego Ultra Surround, co oznacza, że w obudowie zamknięto membrany będące w stanie odtworzyć wirtualny 7-kanałowy dźwięk.

LG_11

System LG webOS 2.0

W omawianej linii Super UHD (od serii UF7700 – do UF9500) zainstalowano system webOS 2.0, który działa znacznie szybciej, płynniej i bardziej wydajnie od poprzednika. Czas oczekiwania na uruchomienie menu lub aplikacji jest, według badań LG, krótszy nawet o 70 proc, a wejście w ustawienia skrócono o niemal 74 proc.

W systemie pojawiła się zupełnie nowa zakładka „Moje kanały”. W pasku głównym można ustawić kolejność najczęściej wybieranych programów, narzędzi i aplikacji, a obsługa i wybór ustawień TV wydają się dzięki temu sprawniejsze i prostsze.

REKLAMA

To tylko niektóre z usprawnień mających poprawić komfort użytkowania, które wprowadzono do nowej wersji oprogramowania. Oprócz tego, jak zapewniał nas LG, poprawiono także interfejs i szybkość reakcji telewizora na poszczególne komendy. Zmieniony został również pilot LG Magic Remote, do którego została dodana klawiatura numeryczna.

Całość budzi dość mieszane uczucia. LG jednak jest marką, która rzadko zawodzi i od jakichkolwiek osądów się wstrzymujemy do momentu, aż będziemy mieli okazję się z tymi telewizorami bliżej zapoznać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA