1. Spider's Web
  2. Technologie

Ta aplikacja poprowadzi cię krok po kroku prosto do nowego mieszkania

Lokowanie produktu

Osoby planujące zakup mieszkania nie mają łatwego życia. Nie tylko trzeba zadbać o zebranie funduszy lub zdolność kredytową, ale też znaleźć odpowiednią nieruchomość. Oprócz metrażu, stanu wyposażenia i ceny trzeba zwracać uwagę na lokalizację i dziesiątki innych parametrów i cech. ING Bank Śląski postanowił pomóc w poszukiwaniach mieszkań w ramach usługi Navidom.

21.04.2015
17:05
Ta aplikacja poprowadzi cię krok po kroku prosto do nowego mieszkania

NaviDom to usługa przygotowana dla osób szukających mieszkania przez ING Bank Śląski. Partnerem projektu jest otodom.pl, a obie firmy stworzyły portal, który pomoże znaleźć mieszkanie z ogłoszenia, a po wybraniu odpowiedniej nieruchomości bank zaproponuje klientowi kredyt.

Hasło przewodnie serwisu to “Prowadzi od A to Zamieszkania”.

ing-navidom-1

Navidom to kompleksowa i nowatorska w skali polskiego rynku usługa, która pomaga klientom w wyszukaniu i zakupie mieszkania na kredyt. Proces ten może trwać wiele miesięcy, a serwis ma pomagać użytkownikowi na każdym kroku przez cały ten czas. Oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych internautów. Aby skorzystać z NaviDomu nie trzeba być klientem banku.

Przygotowana przez ING Bank Śląski usługa dostępna jest za pośrednictwem serwisu internetowego navidom.ingbank.pl, a w przyszłości pojawi się więcej wspierających serwis aplikacji mobilnych. Z responsynwej strony można korzystać na wszystkich smartfonach i tabletach, a twórcy przygotowali już program do systemu Android. W przyszłości ma pojawić się aplikacja do iOS i… BlackBerry OS.

Wybór mieszkania to bardzo żmudny proces, a NaviDom ma to nieco ułatwić.

Użytkownicy usługi mogą z niej skorzystać w celu przejrzenia dostępnych ofert i porównać najciekawsze z nich. NaviDom pomoże w wyliczeniu kosztu zakupu danego mieszkania oraz - co bardzo ważne - pomoże w oszacowaniu kosztów utrzymania takiej nieruchomości.

Za pomocą platformy będzie można porozumieć się ze sprzedawcą i przeprowadzić negocjacje. NaviDom pomoże też w załatwieniu formalności związanych z długotrwałym i czasochłonnym procesem zakupu mieszkania.

Osoby szukające mieszkania potrzebują profesjonalnego wsparcia.

ing-navidom-6

Bardzo często zakup mieszkania to wyjątkowe i jednorazowe wydarzenie w życiu młodych ludzi, w wyniku którego wiążą się oni z bankiem w ramach kredytu na kilka dekad. Ciężko więc nabyć doświadczenia w wyborze mieszkania i procesie zakupu.

Z tego powodu takie serwisy jak NaviDom są potrzebne i mają szansę nieść rzeczywistą pomoc. Sam w mam nadzieję nieodległej przyszłości stanąć przed takim wyborem i z pewnością takie narzędzie będzie mogło okazać się bardzo pomocne.

Jak działa Navidom?

ing-navidom-5

Użytkownicy serwisu po zarejestrowaniu konta dostają dostęp do trzech podstawowych zakładek. Pierwszą z nich jest sekcja Szukam. W tym miejscu można przejrzeć ogłoszenia zaciągnięte z serwisu Otodom. W tym miejscu można je przeglądać i filtrować na różne sposoby - wyświetlić wyłącznie ogłoszenia z rynku wtórnego lub najnowszych, dodanych tylko w ciągu ostatniego dnia.

Druga zakładka o nazwie Szuflada pozwala zapisywać konkretne ogłoszenia do przejrzenia później. Nie jest to jednak zwykły schowek, który byłby prostą składnicą linków do OtoDomu. To tutaj można wyliczyć koszty zakupu i utrzymania danej pozycji. Przy każdej pozycji można gromadzić dodatkowo zdjęcia i własne notatki, a twórcy usługi udostępnili różne przydatne wskazówki.

Trzecia i najważniejsza część aplikacji nazwana została Chcę Kupić.

ing-navidom-16

To w tym miejscu użytkownicy po przejrzeniu i porównaniu ofert mogą rozpocząć proces zakupu konkretnego mieszkania. Lista kroków do wykonania nie jest ogólnikowa, a wygenerowana dla każdej konkretnej oferty w zależności od szczegółów danego ogłoszenia. Dla osoby, która nie ma możliwości poprosić o pomoc w zakupie mieszkania doświadczonego znajomego, będzie to bardzo ważne.

ING Bank Śląski nie uczestniczy w tym momencie jako strona transakcji, ale twórcy usługi Navidom przygotowali listę rzeczy, o których trzeba pamiętać oraz miejsc, do których trzeba się udać. Dla osób mających małe doświadczenie przydatne są udostępniane wskazówki. NaviDom podpowie m.in. jak powinna wyglądać umowa przedwstępna oraz czym się różni zadatek i zaliczka.

Serwis został przygotowany bardzo profesjonalnie i cieszy oko.

ing-navidom-12

Usługa Navidom nie jest potworkiem sprzed dekady i nie przypomina większości dostępnych w polskiej sieci wyszukiwarek ofert. Po wejściu na nią pojawia się krótki samouczek wyjaśniający działanie serwisu, po przejściu którego użytkownik trafia do ekranu mapy w sekcji Szukam. Od razu bez zakładania konta można wyszukiwać oferty.

Jeśli użytkownik wyrazi zgodę na odczytanie lokalizacji przez przeglądarkę, to zostanie mu pokazana lista ofert będąca w jego najbliższej okolicy. Na górze widać możliwość przełączenia się pomiędzy trzeba głównymi zakładkami: Szukam, Szuflada, Chcę kupić. Prawa strona pozwala ustalić parametry wyszukiwarki, a po lewej jest panel logowania.

Parametry wyszukiwarki zostały dobrane z głową.

Twórcy wyszukiwarki zdecydowali się na dwa podstawowe parametry, które są kluczowe przy wyszukiwaniu mieszkania. Jednym z nich jest cena - pokazywane są oferty poniżej wybranej wartości - oraz minimalny metraż. Oprócz tego są cztery rozwijane menu wyszukiwania zaawansowanego.

Użytkownicy mogą wybrać jedną z predefiniowanych propozycji, wśród których są tylko najnowsze oferty (ostatnie 24h), mieszkania dla rodziny z dwójką dzieci. Oferty można podzielić na te z rynku wtórnego, pierwotnego oraz sprawdzić ogłoszenia pochodzące tylko od osób prywatnych bez pośredników.

Pozostałe parametry oferty pozwalają dobrać mieszkanie o konkretnej powierzchnię, liczbie pokoi i znajdujące się na wybranym piętro. Formularz pozwala też ustawić filtr na mieszkania posiadające garaż, balkon, oddzielną kuchnię i windę. Użytkownik może określić jakiego budynku szuka i z jakiego źródła oferty go interesują.

Wyniki wyświetlane są w formie kafelków.

ing-navidom-11

Przy każdym wyniku spełniającym zadane kryteria znajdują się podstawowe informacje: zdjęcie, metraż, lokalizacja, liczba pokoi, cena oraz cena w przeliczeniu na metr kwadratowy. Miniaturę fotografii promocyjnej przy danej ofercie można zmieniać naciskając w kropki znajdujące się nad tytułem.

Po wybraniu danej oferty można przejść do strony z opisem. Oprócz zdjęć i podstawowych danych widocznych na kafelku w wynikach wyszukiwania widać tutaj dodatkowy opis zawierający informacje dodatkowe. Druga zakładka pozwala podejrzeć lokalizację mieszkania na mapie i sprawdzić, jakie sklepy, przystanki, parki itp. są w okolicy.

Gdy znajdziemy interesującą ofertę warto zapisać ją na później.

ing-navidom-13

Rejestracja w serwisie jest konieczna w momencie, w którym użytkownik chce dodać ofertę do Szuflady. W tym celu można skorzystać z funkcji Facebook Login lub założyć konto w klasyczny sposób z wykorzystaniem adresu e-mail. W tym drugim przypadku pozostałe dane można uzupełnić później, ale nie jest to wymagane.

Po utworzeniu profilu można zapisać podstawowe informacje, takie jak możliwy wkład własny, który musi wynosić 20 proc. wartości nieruchomości, aby mieć szansę na przyznanie kredytu. ING Bank Śląski prosi też o informację na temat dochodów, miesięcznych rat spłacanych kredytów, liczby osób w rodzinie itp.

Taka symulacja pozwoli od razu zejść na ziemię i przeglądać tylko te oferty, które są w zasięgu portfela.

ing-navidom-17

W menu Szuflady można przeglądać oferty, opisywać je we własny sposób i np. dodać własne zdjęcia, jeśli już mieszkanie odwiedziliśmy. NaviDom w tym miejscu prezentuje też inne informacje.

Na stronie mieszkania są dane informacje jak pełny koszt zakupu (z uwzględnieniem notariusza, remontu itp). Bardzo istotne są też miesięczne koszty utrzymania danego mieszkania, które można dodać ręcznie.

Navidom od ING Banku Śląskiego to serwis przejrzysty i przydatny.

Decyzja o zakupie mieszkania jeszcze przede mną, ale cieszę się, że miałem okazję sprawdzić to narzędzie. Z ciekawości przyglądałem się już innym porównywarkom ofert i mało która została przygotowana w tak atrakcyjnej formie. Zwykle przypominają one strony www z ubiegłego wieku.

Najważniejsze jednak jest to, że serwis jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też naprawdę przemyślany. Po przeklikaniu się przez wszystkie dostępne opcje nie znalazłem niczego, czego by brakowało. ING Bank Śląski nie oferuje swoich usług na każdym kroku, a NaviDom to nie jest wyłącznie tuba reklamowa.

To porządne i przydatne narzędzie dla każdego, kto szuka swoich własnych czterech kątów.

Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

Lokowanie produktu
Najnowsze