REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Tak wygląda mapa wszechświata, która została wykonana za pomocą 570-megapikselowego aparatu cyfrowego

Według najnowszych map wszechświata, jakie właśnie zostały opublikowane przez amerykańską agencję kosmiczną, ciemność i jasność są ze sobą blisko powiązane. Przynajmniej jeżeli chodzi o materię.

17.04.2015
14:45
Wikiverse
REKLAMA
REKLAMA

Jak widać na opublikowanych przez NASA mapach, ciemna materia nie jest równomiernie rozpropagowana we wszechświecie. W jednych jego rejonach widzimy jej olbrzymie skupiska, w innych zaś jest praktycznie nieobecna. Co ciekawe, istnieje tu bardzo duża korelacja ze „zwykłą” materią: tam gdzie znajdują się olbrzymie gromady galaktyk, to nieopodal znajdują się też duże ilości ciemnej materii.

Mapa została stworzona dzięki misji Dark Energy Survey i potwierdza dotychczasowe teorie, według których ciemna materia ma olbrzymie oddziaływanie grawitacyjne, przyciągając do siebie „zwykłą” materię. Ciemny i jasny wszechświat, jeżeli możemy je tak nazwać, są praktycznie połączone.

0415-dark-matter-map

Zdaniem większości naukowców, z dostępnych dla nas danych wynika, że ciemnej materii jest w naszym wszechświecie pięciokrotnie więcej od tej „zwykłej”. To właśnie ona i jej gigantyczna siła przyciągania stymuluje tworzenie się i ewolucję galaktyk. Te teorie jednak były formułowane na podstawie analiz względnie niewielkich części nieba. Najnowsze mapy, będące inspiracją do tej notki, mają niespotykaną do tej pory rozdzielczością i pokrywają 150 stopni kwadratowych nieba.

Mapy zostały wykonane za pomocą 570-megapikselowego aparatu cyfrowego „Dark Energy Camera”, który jest zamontowany na czterometrowym teleskopie Victora M. Blanco w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Cerro Tololo w Chile. Badania mają na celu zrozumienie czemu nasz wszechświat coraz szybciej się rozszerza i co to dla nas i dla naszej przyszłości oznacza.

REKLAMA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ciemna materia pozostaje jednak nadal wielką zagadką dla nauki. Jest szczególnie trudna do analizy z uwagi na to, że nie emituje, nie odbija i nie blokuje światła. Jedynym śladem jej obecności jest jej oddziaływanie grawitacyjne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA