REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polska policja po raz pierwszy skorzystała z systemu Child Alert - odnaleziono zaginione dziecko

Internet obiegła informacja o zaginięciu 10-letniej Mai z Wołczkowa. Zaginięcie dziecka zgłosił wczoraj, o godz. 20 jej ojciec. Maja zniknęła we wtorek po południu, po wyjściu z autobusu 105 w Wołczkowie. Dziewczynka nie wróciła do domu po skończonych zajęciach w szkole na Bezrzeczu.

15.04.2015
15:39
Polska policja po raz pierwszy skorzystała z systemu Child Alert - odnaleziono zaginione dziecko
REKLAMA
REKLAMA

Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż istniało spore podejrzenie, że dziecko się nie zgubiło a zostało porwane. W sieci pojawiły się informacje, że Maja wpadła w ręce chorego psychicznie człowieka, który poruszał się samochodem marki Opel Vectra B Combi.

W związku z powyższym polska policja postanowiła po raz pierwszy skorzystać z systemu Child Alert. Ten system szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku działa w Polsce od listopada 2013 roku, jednak do tej pory nie był jeszcze wykorzystywany.

By uruchomiony został system Child Alert muszą być spełnione trzy warunki - zaginione jest dziecko, istnieje ryzyko dla jego zdrowia lub życia i istnieje podejrzenie, że mogło dojść do uprowadzenia. W tym przypadku bierzemy pod uwagę każdą ewentualność, także to, że dziewczynka mogła zostać uprowadzona, dlatego system został uruchomiony - mówi Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Child Alert to system pozwalający na natychmiastowe rozpowszechnianie wizerunku zaginionego dziecka z wykorzystaniem wszystkich dostępnych mediów. Platforma działa skutecznie dzięki współpracy i skoordynowaniu działań kilku instytucji, ale przede wszystkim policji i mediów takich jak: radio, telewizja, Internet, telefony komórkowe oraz nośniki reklamy zewnętrznej.

System Child Alert po raz pierwszy uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman. Dziewczynka została porwana, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W jej poszukiwania zaangażowała się cała społeczność stanu Teksas.

Tragiczna historia Amber Hagerman była impulsem do stworzenia programu Child Alert o zasięgu globalnym. Obecnie system działa w 11 krajach europejskich oraz na terenie Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Statystyki napływające z tych krajów pokazują, że w przypadkach zaginięć dzieci, w których system Child Alert jest wykorzystywany, większość spraw udaje się rozwiązać pozytywnie. W niektórych państwach poszukiwania prowadzone z pomocą Child Alert prowadzone są ze 100 proc. skutecznością.

REKLAMA

Polska Policja poinformowała, że poszukiwania 10-letniej Mai zostały zakończone. Dziewczynkę odnaleziono na terenie Niemiec.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA