REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft po raz kolejny zadbał o twórców aplikacji. Oto lista nowości z Build 2015

Build to doroczna konferencja organizowana przez Microsoft, a przeznaczona dla programistów używających technologii tej firmy i tworzących oprogramowanie, które pracuje w stworzonych przez Microsoft środowiskach.

30.04.2015
9:48
Microsoft po raz kolejny zadbał o twórców aplikacji. Oto lista nowości z Build 2015
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko to, mimo że było już bogate, dodatkowo ostatnio się rozrosło, a organizatorzy starają się, aby każdy odwiedzający zobaczył to, co go naprawdę interesuje. W związku z tym sesje tematyczne odbywają się równolegle, a każdy może zdecydować w czym będzie uczestniczył. Osobiście na Build ze Spider's Web jest Maciej Gajewski i to on podzieli się wrażeniami z poszczególnych najciekawszych sesji w osobnych wpisach.

buildagenda

Start konferencji nastąpił w postaci prezentacji kilku wymieniających się ze sobą miejscem na scenie znanych osobistości Microsoftu. Zobaczyliśmy prezesa Satya Nadellę, wiceprezesa Scotta Guthrie, i popularnego inżyniera Marka Russinovicha. Keynote pełen był ogłoszeń, które zainteresują każdego twórcę oprogramowania. Kiedyś dodałbym "korzystającego w Windows" lub "pracującego w środowisku Microsoftu", ale jaki się okazuje, Microsoft chce wiele w tej kwestii zmienić.

.NET Core

Na jednej z poprzednich konferencji Microsoft ogłosił powstanie środowiska uruchomieniowego .NET Core - dziś przyszedł czas na spełnienie obietnic i udostępnienie wersji RC (release candidate) szerokim rzeszom programistów. Ściągnąć je możemy w wersjach dla Windows (RC), Linuksa oraz OS X (wersje preview). .NET Core zostaje również udostępniony jako open source na GitHub.

dotnetcore

Visual Studio Code

Niewątpliwie największa z niespodzianek otwarcia konferencji. Edytor kodu i środowisko developerskie, choć nie tak bogate jak wersja dla Windows, pojawia się na Maka oraz Linuksa. Wyposażone zostanie w wiele funkcji, które znamy z Windows, np. Intellisense oraz wsparcie dla Git. Programiści mogą je pobrać już dziś.

vscode

Nowe usługi Azure

Zaprezentowane nowe usługi Azure:

  • SQL Data Warehouse, umożliwiająca budowanie hurtowni danych wraz z funkcjami zarządzania strukturą heterogenicznych baz Data Lake.
  • Elastic Database Pools umożliwiające budowanie baz danych o ogromnej skali, z partycjonowaniem według uprawnień użytkowników i obsługą operacji administracyjnych zwanych elastic database job. Dzięki nim administrator może zmienić strukturę danej tablicy na wskroś setek połączonych baz.

Windows 10

Wiele informacji dotyczyło nowych funkcji dostępnych w Windows 10. Dzięki nowej wersji Visual Studio 2015 (w tej chwili mamy wciąż wersję community preview) programiści będą mogli nie tylko pisać aplikacje uniwersalne, działające na komputerach i telefonach z Windows, ale również, dzięki integracji z Xamarin, programować na Android i iOS, zachowując sporą część wspólnego kodu.

REKLAMA

Z mniejszych usprawnień wymieniono umowy pomiędzy Microsoftem a dostawcami usług komórkowych, co umożliwi bezpośrednie obciążanie rachunku użytkownika np. za zakupy w aplikacji, bez potrzeby podawania karty kredytowej. Dotyczy to oczywiście aplikacji ściąganych ze sklepu Windows 10.

Pierwszy dzień to dopiero początek konferencji, a już doniesienia są ekscytujące dla twórców oprogramowania. Zobaczymy co przyniosą pozostałe dwa dni Build 2015.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA