Gry  / Artykuł

Niech żyje Yukimura! Najnowsza aktualizacja PlayStation 4 przynosi mnóstwo dobrego

Już jest. Jeżeli włączyliście przed chwilą konsolę PlayStation 4 i nie możecie dostać się do sklepu PlayStation – nie panikujcie. Nadeszła bowiem Yukimura – bardzo ważna aktualizacja oprogramowania urządzenia. Łatkę z oznaczeniem 2.50 można pobierać od czwartku, z kolei poniżej przeczytacie o wszystkich nowych możliwościach platformy Sony:

PlayStation 4 nauczyło się od Xboksa One świetnego trybu uśpienia

Relaksujesz się przy konsoli i grasz w świeżo zakupiony tytuł. Nagle dzieje się coś ważnego i musisz odejść od telewizora, wyłączasz urządzenie. Po kilkugodzinnej nieobecności wracasz, ponownie je aktywujesz i… od razu wita cię gra. W tym samym momencie, w którym zakończyłeś swoją przygodę. Dotychczas taką możliwością mogli się cieszyć jedynie posiadacze Xboksów One. Sony nareszcie nadrabia ten dystans.

Yukimura

Wraz z Yukimurą posiadacze PlayStation 4 dostali prawdziwe „Rest Mode”. Teraz wystarczy przytrzymać przycisk PS na kontrolerze, aby wejść do podręcznego menu. Stąd możemy „uśpić” konsolę - wprowadzić ją w stan hibernacji o niskim zużyciu energii. Jeżeli zaznaczymy odpowiednie opcje, podczas trybu spoczynku PS4 może łączyć się z Internetem, pobierać aktualizacje czy właśnie „zamrażać” aktualnie ogrywaną produkcję.

Po ponownym uruchomieniu maszyny od razu wita nas gra. Żadnego logo PlayStation, żadnego ładowania, żadnego menu głównego – rewelacja! Dostajemy również informacje o aktywnościach podczas naszej nieobecności. System chwali się pobranymi w tle aktualizacjami czy zaproszeniami oraz wiadomościami od znajomych. Świetny, bardzo przemyślany system.

20150326182902

Nareszcie! Możliwość stworzenia pełnej kopii zapasowej danych z dysku PlayStation 4

Właśnie na to czekałem. Dotychczas dało się zapisać na zewnętrznym nośniku USB takie dane jak stany zapisu czy zrzuty ekranu. Tworzenie pełnej kopii wszystkich gier i całej zawartości dysku HDD nie wchodziło jednak w grę. Zmienia to Yukimura i muszę przyznać, że to właśnie na tę opcję czekałem najbardziej. Skromne 500 GB pojemności dyskowej PlayStation 4 już dawno przestało mi wystarczać.

Yukimura

Niebawem przeskakuję na dysk 1 TB. Dzięki aktualizacji 2.50 nie będę musiał na nowo pobierać wszystkich gier. Wystarczy transfer z zewnętrznego dysku twardego, na którym uprzednio zabezpieczę wszystkie swoje dane. W związku z tym lada moment spodziewajcie się na Spider’s Web poradnika jak bezpiecznie i krok po kroku wymienić własny dysk w PlayStation 4 na większy. Z nami nawet osoba posiadająca dwie lewe ręce bez problemu da sobie radę.

PlayStation 4 stało się bardziej przyjazne niepełnosprawnym

Obowiązkowa aktualizacja 2.50 sprawia, że najnowsza platforma gier Sony staje się znacznie bardziej przyjazna graczom bez pełni władz manualnych bądź z innymi problemami, z którymi muszą borykać się na co dzień. W ustawieniach konsoli pojawiła się zupełnie nowa belka opcji, nazwana „ułatwienia dostępu”.

20150326183239

Po wejściu w ułatwienia dostępu możemy powiększyć systemową czcionkę oraz ją pogrubić. Pojawiła się możliwość odwrócenia kolorów, a także tryb wysokiego kontrastu. Co więcej, dzięki zakładce „przypisanie przycisków” możemy trwale redefiniować ustawienia kontrolera. Dzięki temu osoby bez możliwości korzystania z konkretnego rodzaju przycisków na DualShocku nareszcie poradzą sobie z tym problemem.

Odświeżona ściana „Co nowego” to ciągle za mało

Ulepszeniom uległa wzorowana na Facebooku ściana aktywności naszych znajomych. Od teraz zawsze wita nas górny kafelek aktywności kolegów i koleżanek, którzy w danym momencie są online. Po kliknięciu w niego możemy zobaczyć kto aktualnie siedzą przy konsoli i w co dokładnie gra. Jest nawet opcja „dołącz”, o ile pozwala na to interaktywna produkcja.

Yukimura

Świetna sprawa, ale to ciągle za mało. Dopóki nie będzie się dało komentować wszystkich kafelków aktywności ściana z informacjami „Co nowego” pozostanie półproduktem. Wymiana doświadczeń, komentarze na temat zdobytych trofeów oraz opublikowanych zrzutów ekranu i filmów – to dopiero tworzyłoby żywą, autentyczną tkankę graczy skupionych wokół  PlayStation 4. Póki co można wystawić jedynie „lajka”, co w praktyce zabija wszelkie relacje.

SharePlay i RemotePlay w 60 klatkach na sekundę

SharePlay to jedna z najciekawszych usług PlayStation 4. Za jej sprawą możemy przekazać kontroler oddalonemu o setki kilometrów koledze, wszystko dzięki połączeniu z siecią. Jeżeli dana gra wspiera tryb kooperacji/rywalizacji przed jednym ekranem (FIFA, Call of Duty, Mortal Kombat, Resident Evil, Knack etc.), nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnie cieszyć się rozgrywką. Nawet, jeżeli znajomy nie posiada żadnej z tych gier.

20150326183847

RemotePlay chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – dzięki ekosystemowi PlayStation posiadacze PS4 mogą strumieniować obraz z gry na PS Vitę, smartfony Xperia czy najnowsze smart-telewizory. Dystans nie gra tutaj żadnej roli, oczywiście o ile PlayStation 4 pozostaje podłączone do sieci. Niezwykle przydatna funkcja.

Od teraz obraz strumieniowany za pomocą obu usług będzie wyświetlany w 60 klatkach na sekundę. Oczywiście o ile gra dla PlayStation 4 na to pozwala. Niestety, osoby czekające na jakość 1080p muszą uzbroić się w większe pokłady cierpliwości. SharePlay i RemotePlay to w dalszym ciągu „jedynie” 720p.

Yukimura

Uporządkuj trofea, pokaż je nowym znajomym w social media

Dotychczas posiadacze PlayStation 4 mogli publikować w social media jedynie zrzuty ekranu oraz materiały filmowe. Wraz z aktualizacją 2.50 na Twitterze czy Facebooku pochwalimy się również ciężko zdobytymi trofeami. Te możemy ozdobić komentarzem wyjaśniającym jak zdobyć „pucharek” bądź zdać się na domyślny tekst zaproponowany przez system.

20150326183423

Jeżeli jesteś demonem perfekcji, na pewno irytującą cię gry, w które zagrałeś ledwie przez moment, a te już niszczą piękną kolekcję trofeów.  Mowa o smutnych, kompromitujących tytułach z 0% przy pasku progresu. Od teraz interaktywne produkcje w których nie zdobyłeś ani jednego pucharu można usuwać z listy trofeów. No i od razu wszystko się lepiej prezentuje.

Jeżeli narzekałeś na zbyt małą liczbę znajomych w ekosystemie PlayStation, z pomocą biegnie Facebook. Od teraz system pokaże Ci wszystkich kolegów i wszystkie koleżanki z portalu Zuckerberga, o ile te osoby połączyły konta PSN z kontami w serwisie społecznościowym. Przydatna, praktyczna możliwość.

20150326183414

Mnóstwo innych poprawek

To nie koniec nowości jakie przynosi Yukimura. Architekci SCE dodali możliwość publikowania nagranych filmów z gry w serwisie Dailymotion. Sklep PlayStation Store z górnej belki opcji przeniósł się do głównej linii aplikacji, zajmując pierwsze miejsce na lewo. System powiadamia o większej liczbie bardziej zróżnicowanych aktywności naszych znajomych.

20150326183302

Wielu ucieszy możliwość zamiany konta podległego w konto główne. Wymogiem jest przekroczenie 18 roku życia i wejście w dorosłość. Zakładka powiadomień doczekała się zupełnie nowej kategorii „odkryj”, w której przedstawione są wszystkie nowe funkcje konsoli. Od teraz zarządzanie dźwiękiem, mikrofonem i kontrolerami odbywa się z poziomu zakładki szybkiego dostępu „dostosuj dźwięk i urządzenia”.

Pomniejszych zmian jest naprawdę dużo. Z kolei te gigantyczne są potrzebne, przemyślane i robią bardzo dobre pierwsze wrażenie. Szkoda tylko, że kolejne reklamowane na moment przed premierą PS4 funkcje dostajemy dopiero teraz. Mimo tego cieszę się, że PlayStation 4 z aktualizacji na aktualizację staje się coraz bardziej wszechstronnym, elastycznym i wygodnym sprzętem. Yukimura zdała egzamin na piątkę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst