REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Do tej skrzynki pocztowej nigdy nie zapomnisz hasła. Bo go nie ma

Twórcy poczty elektronicznej Yahoo szukają sposobów na zachęcenie użytkowników do korzystania z ich webmaila. Przy dużej konkurencji wśród dostawców usług email to bardzo dobry ruch. Najnowszy pomysł programistów eliminuje konieczność konfiguracji hasła do usługi.

16.03.2015
20:38
Do tej skrzynki pocztowej nigdy nie zapomnisz hasła. Bo go nie ma
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze dekadę temu mało kto wyobrażał sobie korzystanie z poczty elektronicznej bez dedykowanej aplikacji instalowanej na komputerze. W przeciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularność zdobywają natomiast usługi typu webmail.

Dają one dostęp do korespondencji z dowolnego komputera z dostępem do internetu i zainstalowaną przeglądarką internetową.

yahoo

Wśród usługodawców dostarczających darmowe rozwiązania typu webmail oprócz Google z Gmailem i Microsoftu z Outlookiem o użytkowników walczy Yahoo. Twórcy tej ostatniej poczty wpadli na nowy pomysł, jak wyróżnić swoją usługę na tle konkurencji.

Deweloperzy stojący za pocztą Yahoo uznali, bardzo słusznie zresztą, że spamiętanie haseł do wszystkich usług online to prawdziwe utrapienie naszych czasów. Mamy konta w dziesiątkach, jeśli nie setkach różnych serwisów i dobrze by było, gdyby każde hasło było długie i unikatowe.

Jak można pozbyć się haseł?

Jednym ze sposobów jest korzystanie z menedżera haseł, który pod jednym hasłem głównym trzyma dostęp do naszych danych. To może ułatwić pracę na komputerze użytkownika, ale nadal sprawia to problem, gdy ktoś korzysta z nie swojej maszyny, np. u znajomego.

Jeśli nawet ktoś korzysta z menedżera haseł, to w celu zalogowania się hasło trzeba odkopać w aplikacji na telefonie, a następnie ręcznie przepisać. Jeśli składa się ono z kilkunastu losowych znaków alfanumerycznych, to jest to bardzo uciążliwe zadanie.

W poczcie Yahoo od teraz nie trzeba będzie takiego hasła ustawiać… wcale.

yahoo-mail-bez-haseł

Dzięki nowym rozwiązaniom w poczcie Yahoo nie będzie już nawet konieczności ustalania hasła do poczty. Zamiast tego użytkownik przy każdorazowej próbie zalogowania się dostanie monit na swój telefon komórkowy. Dopiero po jego odebraniu można dostać się do swojej poczty.

Przy każdej próbie logowania na urządzenie mobilne przesyłany jest jednorazowy kod. Po jego wpisaniu w webaplikacji pocztowej będzie można dostać się do swojego konta. Yahoo twierdzi, że to rozwiązanie bezpieczne, a potencjalny włamywacz do usługi pocztowej dostałby się tylko wtedy, gdyby dostał w swoje ręce smartfon użytkownika.

Przypomina to logowanie się z wykorzystaniem uwierzytelniania dwuskładnikowego

Uwierzytelnianie dwustopniowe polega na tym, że użytkownik oprócz wpisania swojego hasła głównego musi wpisać dodatkowo jednorazowe hasło generowane przez usługodawcę. To rozwiązanie stosują takie portale społecznościowe Facebook i Twitter oraz chociażby Google.

W przypadku poczty Yahoo różnica jest taka, że zrezygnowano całkowicie z hasła głównego. Z jednej strony upraszcza to proces logowania, ale jest też problematyczne dla użytkownika, któremu np. rozładuje się lub zgubi telefon komórkowy.

Sam bym się na takie rozwiązanie się nie zdecydował, ale wielu użytkowników poczty Yahoo może przychylnie spojrzeć na taki prosty sposób logowania się.

Yahoo

Nie ma co kryć - kombinacja loginu i hasła w dzisiejszych czasach nie zdaje egzaminu, korzystamy ze zbyt wielu usług. Liczę na to, że w tej czy innej formie hasła odejdą do lamusa. Od kilku lat walczy z nimi chociażby startup Rublon.

Na logowanie się bez hasła pozwala chociażby silnik Wordpressa, a takich rozwiązań będzie przybywać. Dobrym pomysłem na przyszłość byłoby wykorzystanie do wyświetlania takich jednorazowych haseł zdobywających popularność smartwatchy.

Jak na razie jednak hasła mają się całkiem nieźle, a ich kres jeszcze nie nadszedł. W Polsce na koniec klasycznego systemu logowania do usług będziemy musieli zaczekać zresztą pewnie nieco dłużej, niż użytkownicy z zachodnich rynków.

REKLAMA

Nowość w postaci logowanie się do poczty z użyciem smartfona w Yahoo dostępna jest jak na razie tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

* Grafika główna - Katherine Welles / Shutterstock.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA