Sprzęt / News

To będzie rok Windowsa na chińskich smartfonach i... tych z Androidem

167 interakcji
dołącz do dyskusji

Microsoft ogłosił właśnie wiele ciekawych informacji na temat nadchodzącego systemu operacyjnego Windows 10. Jedną z nich jest ogłoszenie nowych partnerów, którzy niebawem wydadzą swoje smartfony z okienkowym systemem. Należą do nich Xiaomi oraz Lenovo.

Lenovo swojego pierwszego z Windows wyda już w połowie roku i będzie on dostępny u operatora China Mobile. Niestety nie powiedziano, czy będzie to ekskluzywny model dla rynku chińskiego, czy też trafi on do innych krajów. Ze względu na stosunkowo małą popularność Windows Phone’a na świecie oba scenariusze są jak najbardziej możliwe.

W przypadku Xiaomi sytuacja jest nieco bardziej zawiła.

Nie padła bowiem żadna informacja na temat nowych sprzętów Xiaomi. Dowiedzieliśmy się tylko, że grupie zaawansowanych użytkowników modelu Xiaomi Mi 4 zostanie udostępniony Windows 10 w wersji testowej. Może to oznaczać, że Xiaomi Mi 4 doczeka się funkcji podwójnego bootowania lub chińska firma wyda dodatkowy model swojego smartfonu, tym razem z systemem Microsoftu.

Windows-10

Byłby to ciekawy i bezpieczny dla obu stron eksperyment. Gdyby produkt taki spodobał się użytkownikom, Xiaomi mogłoby zacząć produkować telefon dedykowany specjalnie dla mobilnej wersji okienek. W przeciwnym wypadku po prostu poluzowałoby współpracę z Microsoftem lub ją zerwała.

Na podobny model współpracy może zdecydować się wiele innych firm, ponieważ, jak podaje Windows Central, firma z Redmond ma przygotować specjalny ROM, który umożliwi uruchamianie Windowsa na urządzeniach z systemem Android.

Czy działania Microsoftu odniosą sukces?

Tak naprawdę trudno powiedzieć. Pozyskiwanie chińskich partnerów to świetny sposób na rozwój, ale… do wcześniejszych działań firmy z Redmond też trudno było mieć zastrzeżenia. Mimo to ostatecznie okazało się, że Windows Phone nie jest tym, czego potrzebuje większość użytkowników, a wielokrotnie większą popularnością od mobilnych okienek cieszy się Android.

nie mobile
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst