Sprzęt  / News

Oto ostatnia aktualizacja rozwojowa Windows Phone'a

185 interakcji
dołącz do dyskusji

Microsoft kończy z systemami Windows RT i Windows Phone, zastępując je całkowicie „zwykłym” Windowsem. Oba otrzymają jednak jeszcze po jednej aktualizacji rozwojowej, zanim dalsze prace nad nimi zostaną ostatecznie zakończone.

Większość smartfonów z Windows Phonem 8.1 otrzyma aktualizację, która… podmieni wykorzystywany przez nie system operacyjny. Będzie to najnowsza wersja Windowsa, długo wyczekiwana „Dziesiątka”. Na to musimy jednak poczekać jeszcze co najmniej trzy kwartały. To jednak nie oznacza, że Windows Phone nie otrzyma nic nowego.

Microsoft szykuje drugą i ostatnią aktualizację rozwojową dla Windows Phone'a 8.1. Jest ona preinstalowana na smartfonach Lumia 640 i Lumia 640 XL i wkrótce ma się pojawić również na innych urządzeniach z systemem Microsoftu. Nam udało się zebrać wszystkie informacje na jej temat w jedną całość.

Rewolucji nie będzie, ale zmiany są istotne

Windows Phone 8.1 Update 2 nie będzie nas szokował rewolucyjnymi zmianami ani zupełnie nowymi rozwiązaniami. Owa aktualizacja bardziej skupia się na… usuwaniu błędów. Przy czym mamy na myśli nie usterki w samym systemie (a raczej nie tylko), a błędy koncepcyjne w samym jego projektowaniu.

Microsoft Universal Mobile Keyboard

Warto dodać, że przy każdej aktualizacji Windows Phone'a, Nokia a później Microsoft publikowały dla smartfonów Lumia aktualizacje oprogramowania układowego, wprowadzające optymalizację w obsłudze sprzętu oraz niejednokrotnie nowe funkcje i API. Poniższa lista zmian tejże aktualizacji, jeżeli w ogóle takowa powstaje, nie uwzględnia.

No to co nowego?

Windows Phone 8.1 Update 2 to właściwie przepisany na nowo stos Bluetooth, który nie tylko usuwa usterki poprzedniego, ale również wprowadza obsługę kilku istotnych standardów. Są to MAP, HOGP, Absolute Volume Control i HID 1.1. Ten ostatni jest szczególnie istotny, bowiem jest odpowiedzią na prośby użytkowników, którzy chcieliby pracować na swoich smartfonach jeszcze wygodniej za pomocą… klawiatury Bluetooth. Lumia 1520 w końcu będzie mogła posłużyć jako malutki tablet do pracy. MAP umożliwi smartwatchom i innym podobnym urządzeniom dostęp do skrzynki odbiorcej wiadomości tekstowych, HOGP natomiast usprawni pracę z innymi akcesoriami.

microsoft-lumia-windows-10-technical-preview (31)

To, co również cieszy, to posprzątanie idiotycznie zaprojektowanego menu ustawień systemu. Kto używa Windows Phone wie o czym mowa: niezliczona ilość kategorii i podkategorii, które nie mają żadnego sensu. W Windows Phonie 8.1 Update 2 znika podział na „system” i „aplikacje”, a dziesiątki ustawień zostało zwiniętych do drzewiastej struktury kategorii. Od teraz też każde (pod)menu ustawień można przypiąć do ekranu startowego. Nowością jest też nowe podmenu ustawień, w którym możemy cofać aplikacjom nadane im wcześniej uprawnienia.

Kiedy aktualizacja?

Tego, niestety, nie wiemy. System w tej wersji, jak już wspominaliśmy wcześniej, będzie preinstalowany na smartfonach Lumia 640 i Lumia 640 XL. Reszta urządzeń powinna go otrzymać najprawdopodobniej na początku lata. Datę tę zgadujemy jednak posługując się wyłącznie intuicją i spodziewaną datą premiery mobilnego Windowsa 10. Pozostaje nam cierpliwie czekać…

* Ilustracja otwierająca pochodzi z serwisu Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst