Tech  / Artykuł

W wyścigu po TVN pojawił się zaskakujący lider

Jeżeli narzekasz na ofertę programową stacji TVN, być może niedługo skończą się ku temu powody. Cała Grupa TVN niebawem trafi w ręce nowego właściciela. Media od jakiegoś czasu nieustannie spekulują o tym wielkim medialnym przejęciu, tymczasem w tym wyścigu niespodziewanie pojawił się nowy lider.

TVN na sprzedaż

Co właściwie jest na sprzedaż? Nowego właściciela znajdzie cała Grupa TVN, która w swoim portfolio ma kanały TVN, TVN 7 i TTV, nadające też na multipleksie, oraz kanały tematyczne, m.in. TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TVN24 Biznes i Świat. Grupa posiada także serwis VOD Player.pl i portal informacyjny tvn24.pl. Ponadto Grupa TVN we współpracy z Canal+ jest operatorem platformy nc+, gdzie posiada 32% udziałów w platformie.

Struktura obecnych udziałowców Grupy TVN jest dość skomplikowana. Pakiet kontrolny, czyli 51,75% udziałów, jest w rękach spółki N-Vision/Polish Television Holding, w skład której wchodzi Grupa ITI (51% kapitału zakładowego) i Grupa Canal+ (49% kapitału). Pozostali udziałowcy to OFE PZU, ING OFE, Aviva OFE i mniejsze podmioty.

Źródło: investor.tvn.pl
Źródło: investor.tvn.pl

Na sprzedaż trafia pakiet kontrolny, który jest w rękach ITI i Grupy Canal+. Przyszły nabywca stanie się więc właścicielem większościowego pakietu akcji TVN-u, a to zapewni mu pełną kontrolę i władzę nad dalszymi losami Grupy TVN. Stawka jest więc wysoka. Grupa Canal+ i ITI może otrzymać za sprzedaż nawet 3,5 mld zł.

W ostatnich latach byliśmy świadkami całej serii wyprzedaży spółek i podmiotów należących do Grupy ITI, założonej przez Mariusza Waltera i Jana Wejcherta. Holding sprzedał już Grupę Onet, Multikino, a także klub Legia Warszawa. Największe dziecko holdingu, czyli TVN, jest na sprzedaż od kilku miesięcy.

Wśród potencjalnych nabywców TVN pod koniec ubiegłego roku najczęściej wymieniało się Time Warner (trzeci największy koncern medialny świata, właściciel CNN, HBO i Warner Bros), Discovery Communications, 21st Century Fox należące do Ruperta Murdocha i Axel Springer. Ostatecznie na początku marca swoją ofertę złożyły trzy podmioty: amerykanie z Time Warner oraz z Discovery Communications oraz Niemcy z Bauer Media Group.

Nowy lider wyścigu po TVN

Jak donosi Puls Biznesu, niespodziewanie wyścig o TVN może wygrać zupełnie inny podmiot. Oferta sprzedaży ma być właśnie finalizowana, a rzekomym nabywcą jest Scripps Networks Interactive, właściciel Travel Channel. Koncern jest gotów wyłożyć największą sumę, a w przypadku sprzedaży TVN-u sentymenty odchodzą na dalszy plan – wygra ten, kto da więcej.

Scripps ma rzekomo mnóstwo pomysłów na rozwój stacji, a obecnym udziałowcom TVN podoba się fakt, że koncern do tej pory był nieobecny na polskim rynku, więc nie będzie potrzeby przeprowadzania masowych zwolnień w stacji.

Prezesem Scripps Networks Interactive jest Kenneth W. Lowe.

Kim jest człowiek, który najprawdopodobniej kupi TVN?

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg

Kenneth W. Lowe to 61-letni Amerykanin, który od 4 lat obejmuje posadę CEO koncernu Scripps. Siedziba główna firmy znajduje się w Knoxville w stanie Tennessee, ale firma ma swoje oddziały w 9 innych miastach w USA (w tym w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago), ale także w Brazylii (Sao Paulo), Wielkiej Brytanii (Londyn) i w Singapurze.

Scripps Networks Interactive zajmuje się tworzeniem lifestylowych treści dla telewizji, Internetu, radia, magazynów, książek i generalnie we wszystkich interesujących platformach medialnych. Zwłaszcza tych wschodzących.

Najważniejszym elementem Scripps Networks jest utworzony w 1994 roku kanał telewizyjny HGTV (Home & Garden Television). Jest on bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie za pośrednictwem kablówek i platform satelitarnych ma do niego dostęp 86% gospodarstw domowych. HGTV jest również emitowany w Kanadzie i Australii.

Pomysłodawcą i założycielem kanału jest obecny przewodniczący, prezes i dyrektor generalny całego koncernu Scripps Networks – wspomniany Kenneth W. Lowe. Pomysł na domowy kanał zrodził się w jego głowie w 1992 roku, by przyjąć realne kształty dwa lata później. Obecnie na antenie HGTV emitowane są programy o budowie i remontach domu, o projektowaniu i wzornictwie wnętrz, dekorowaniu ogrodów i wytwarzaniu własnych produktów według nurtu zrób to sam. Ciekawostka: kanał jest nadawany w jakości 1080i już od marca 2008 roku.

Sam pomysłodawca kanału i obecny szef Scripps Networks jest związany z koncernem od 32 lat.

Co dalej z TVN?

Los kanałów i programów TVN nie jest znany, a będzie zależał wyłącznie od nowego właściciela Grupy TVN. Póki co, oficjalne wypowiedzi są bardzo lakoniczne. W komunikacie prasowym Grupy ITI i Grupy Canal+ możemy przeczytać kilka zdań na temat przyszłości nc+:

„Grupa Canal+ będzie nadal prowadzić aktywną działalność w Polsce, swoim drugim największym po Francji rynku, na którym będzie dalej rozwijać i wzmacniać platformę nc+, wiodącą płatną telewizję satelitarną w Polsce. Ponadto, niezależnie od wyników przeprowadzanej analizy, nc+ będzie kontynuować bliską współpracę z TVN, do której należy 32 proc. udziałów w platformie nc+.”

Finalizacja sprzedaży ma nastąpić na przestrzeni nadchodzących tygodni.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst