Gry  / Artykuł

Niespodzianka dla graczy - w tym miejscu Spotify jeszcze nie było

Ekosystem Sony właśnie dostał skrzydeł. Od teraz posiadacze PlayStation 4 mogą jednocześnie grać w ulubione produkcje oraz słuchać ulubionej muzyki. Wszystko za sprawą bezpłatnej, bardzo dobrze wkomponowanej w system aplikacji Spotify, która właśnie zadebiutowała w polskim PS Store.

Pełna nazwa aplikacji to PlayStation Music featuring Spotify. Wystarczy jednak proste „Spotify” w wyszukiwarce PS Store, aby odnaleźć program którego jeszcze wczoraj próżno było szukać. Bezpłatna, ważąca nieco ponad 9 megabajtów, wspierająca polski język aplikacja to kapitalne dopełnienie ekosystemu PlayStation 4. SCE do spółki ze Szwedami naprawdę przemyśleli działanie tego programu.

Spotify_20150330124307

Logowanie prostsze niż sądziłem

Dostaję napadów agresji i drgawek, kiedy pomyślę o logowaniu i rejestrowaniu się za pomocą konsolowego pada. Kto tworzył konto do świetnego MMORPG Final Fantasy XIV ten na pewno wie o czym piszę. Na całe szczęście w przypadku Spotify dla PlayStation 4 wystarczy mieć przy sobie smartfona z zainstalowaną aplikacją.

Spotify_20150330124127

To najszybszy i najskuteczniejszy sposób logowania. Po aktywowaniu funkcji Connect z poziomu mobilnego Spotify dla Androida czy iOS od razu przenosimy nasze konto do pamięci PlayStation 4. Aplikacja w locie odnajduje ulubioną muzykę, listy odtwarzania i ukochane kawałki. Oczywiście tradycyjne, oparte na loginie i haśle formy logowania i rejestracji również pozostały.

Muzyka podczas rozgrywki – właśnie na to czekałem!

W wielu grach warstwa muzyczna jest równie istotna co grafika. Buduje odpowiedni nastrój, straszy, rozluźnia i przekazuje tony na jakim zależy producentom. Muzyka to chyba najważniejszy z najbardziej niedocenianych obszarów w grach komputerowych. Są jednak tytuły, w których po pewnym czasie tło przestaje być ważne i możliwość włączenia własnej playlisty byłaby niezwykle ciekawa.

Spotify_20150330132357

Piszę tutaj zwłaszcza o grach MMORPG czy strzelaninach w trybie sieciowym. Lochy w Diablo III, zwiedzanie świata w Final Fantasy XIV, partyjka w Battlefield 4 – wszystko to moglibyśmy robić z własnym podkładem muzycznym. Komputerowi gracze nie mają z tym problemu. Na konsolach taka możliwość wciąż jest czymś egzotycznym. Chociażby z tego powodu warto zainstalować Spotify na PlayStation 4. Program zmienia podejście do rozgrywki.

Aplikacja w tle, świetna nawigacja

Spotify dla PlayStation 4 to aplikacja, której uruchomienie nie wymaga zamknięcia gry. Wystarczy zminimalizować rozgrywkę i wybrać program z biblioteki. Po uruchomieniu Spotify i wybraniu muzyki można wrócić do interaktywnej produkcji, która zostanie wznowiona w tym samym momencie, w którym ją zminimalizowaliśmy. Proste, łatwe, intuicyjne.

Spotify_20150330124353

W SCE oraz Spotify pomyśleli nad problemem nakładającej się muzyki z gry oraz aplikacji. Rozwiązaniem jest zupełnie nowy pasek Spotify, który trafił do podręcznego menu wywoływanego przytrzymaniem przycisku PS na kontrolerze. Tutaj możemy szybko wyregulować głośność aplikacji, a także samej gry. To samo jest możliwe podczas grupowego czatu czy oglądania multimediów.

Na osobną wzmiankę zasługuje nawigowanie programem - przełączanie między grą i aplikacją na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Właśnie z tego powodu producenci programu tak nalegali na aktywację za pomocą smartfona. To właśnie za jego pomocą można w czasie rozgrywki zmieniać kolejne utwory. Wystarczy oderwać się na chwilę od DualShocka, wziąć do ręki tablet lub smartfon i wybrać kolejną listę z muzyką. Oczywiście nawigowanie w samej aplikacji również jest możliwe, ale taka czynność kosztuje gracza znacznie więcej czasu.

Spotify_20150330132527

Do czego się przyczepić?

Na pewno do mniejszej liczby możliwości Spotify dla PlayStation 4 w porównaniu do aplikacji na Androida, iOS czy Windows Phone. Zabrakło sekcji Radio, tak samo jak ekranu z aktywnością znajomych. Z chęcią zobaczyłbym nie tylko w co grają moi koledzy i koleżanki, ale również czego słuchają. Utworów nie da się ponadto pobierać na dysk PS4. To jednak mankamenty które nie przeszkadzają w ogólnym odbiorze.

Jako właściciel PlayStation 4 wiem, że konsolowe Spotify zmieni moje podejście do grania i konsumowania multimediów. Dzięki tej aplikacji środowisko PS4 już teraz stało się znacznie bardziej żywe, głośne i zróżnicowane. Muzyka podczas grania, muzyka w systemie, muzyka podczas surfowania w Internecie czy przeglądania trofeów – o to właśnie chodziło!

Spotify_20150330124339

Jeżeli posiadacie PlayStation 4 - koniecznie dajcie szansę darmowemu Spotify. Tylko pamiętajcie, aby nie zabijać tym samym niesamowitych ścieżek dźwiękowych, które znajdują się w wielu grach. Tak, zgadza się, mówię o was, posiadacze Bloodborne.

Podczas testowania aplikacji korzystałem z konta Spotify Premium.

Aplikacja Spotify jest dostępna również dla PlayStation 3. Nie można jednak jednocześnie korzystać z programu i grać w interaktywne produkcje.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst