Tech  / Artykuł

iPhone może być marzeniem większości klientów, ale to o HTC w Polsce mówi się najwięcej

Z jakich telefonów korzystają Polacy, a z jakich korzystaliby, gdyby pieniądze nie byłyby tutaj żadnym ograniczeniem? O jakich telefonach mówi się najwięcej pozytywnie, a które nieustannie krytykują internauci? To tylko część pytań, które często zadaje sobie wiele osób, a na które teraz możemy uzyskać odpowiedź.

Właśnie tego, ale i nie tylko, możemy dowiedzieć się z obszernej, trzeciej już edycji Smart Raportu przygotowanego przez Moon Media, tym razem we współpracy z Brand24, IQS oraz Hostersami. Trzeba przyznać, że niektóre wyniki są naprawdę fascynujące, szczególnie, że tym razem skupiono się głównie na tzw. flagowcach, które stanowią w Polsce raczej mniejszą część rynku.

Nokia-Lumia-930-Obudowa-7-650x433

W pojedynku udział wziął m.in. iPhone 6, 6 Plus i 6, HTC One M8 i M7, LG G3, G2 i Nexus 5, Lumia 930, 925 i 1020, a także cztery smartfony od Samsunga i trzy od Sony.

Można byłoby próbować od razu wskazać zwycięzców, ale prawdopodobnie byłby to strzał bardzo, bardzo chybiony.

Przykładowo, choć można byłoby zakładać, że najwięcej w Internecie dyskutuje się na tematy związane ze smartfonami Apple’a (wystarczy zobaczyć na jakimkolwiek blogu, ile „jabłkowe” tematy generują komentarzy), wcale nie są to najczęściej dyskutowane urządzenie.

Palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi zarówno o liczbę, jak i pozytywny wydźwięk komentarzy, dzierży bowiem firma, o której sytuacji w ostatnich miesiącach pisze się przeważnie raczej źle - HTC. Najwyraźniej jednak nie przeszkadza to klientom doceniać wysiłek włożony w zaprojektowanie i wyprodukowanie modeli One M8 czy One M7.

htc-one-m9-nowy

To właśnie ten pierwszy jest niekwestionowanym liderem zestawienia, nie zostawiając najmniejszych szans konkurentom. Podobnie ma się sprawa z samym HTC - dyskutujemy o nim wielokrotnie częściej, niż o Sony czy LG, nie wspominając nawet o reszcie.

Takie wyniki zaskoczyły nawet samych twórców zestawienia:

Zaskoczyło mnie, że tak dużo mówi się w sieci o telefonach od HTC. Jak pokazują badania, nie jest to marka, którą Polacy uznają za jedną z najlepszych, a mimo tego internauci piszą wiele dobrego na temat smartfonów tajwańskiego producenta - Bartłomiej Luzak, Moon Media

Czy przekłada się to na plany zakupowe użytkowników? Niekoniecznie, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko plany, ale także „marzenia”, w przypadku których nie ograniczają nas fundusze. Gdyby bowiem te nie stanowiły żadnej bariery, w kieszeniach użytkowników znalazłby się albo iPhone, albo Samsung z serii Galaxy, albo Nokia. Tak, nie HTC, a jeden z tych trzech produktów.

Ba, nawet pomimo tego, że o HTC mówi się najwięcej, a o HTC One M8 i najwięcej i najlepiej, nie przekłada się to na naszą krajową ocenę tej marki. Ta wygląda bowiem mniej więcej tak, jak można byłoby się spodziewać - królem jest Nokia, drugie miejsce zajmuje Samsung, a trzecie - i tu niespodzianka - zajmuje Sony, jeszcze przed Apple i iPhone’em.

lg-g3-android-lollipop-101114

Co ciekawe, w dalszym ciągu sporym uznaniem darzymy markę, która… nie istnieje. Tak, w czołówce zestawienia wciąż widnieje Sony Ericsson, choć nawet gdyby zsumować jego wyniki z Sony, niewiele by to w rankingu zmieniło.

Może więc spora popularność HTC w sieci przekłada się na to, z czego korzystamy na co dzień? Też nie. Nie bez powodu mówi się, że każdy chwali to, co ma. Najlepiej oceniana w Polsce marka - Nokia - to w dalszym ciągu według zestawienia lider, jeśli chodzi o liczbę telefonów w rękach użytkownikach. Niedaleko za nią czai się wprawdzie Samsung, ale póki co, Nokia nie chce zejść z zajmowanego przez lata tronu.

To oczywiście nie wszystko, co można znaleźć w raporcie. Poza szczegółowymi danymi na temat gdzie dokładnie mówi się o konkretnych smartfonach, za co są one przeważnie chwalone, a za co ganione, możemy się dowiedzieć chociażby tego, gdzie Polacy najczęściej kupują nowe urządzenia i… których smartfonów najbardziej nie lubią.

Kompletny raport można znaleźć pod tym adresem.

*Grafika główna: Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst