Gry  / Artykuł

Twoja ulubiona gra nie obsługuje pada? Jest na to sposób

Dziś kupno nowej gry na PC np. na Steam może oznaczać, że automatycznie współpracuje ona z padem. Jeśli masz pada od Playstation czy Xboksa, może nawet pokaże odpowiednie ikony przycisków w konfiguracji. Jednak nie zawsze tak było. Przez wiele lat gry, nawet takie, które powinny używać pada od ręki (np. porty z konsol), były pisane tak, aby używać klawiatury. Psuło to wiele tytułów, które na konsolach sprawowały się doskonale - został tak zepsuty np. port gry Forgotten Realms: Demon Stone i wiele innych.

Nie zajmowałbym się tym zagadnieniem, gdyby nie jeden z ostatnich zestawów Humble Bundle, w którym otrzymaliśmy zestaw gier ze świata Star Wars. Zapragnąłem w niektóre z nich (np. moje ulubione Republic Commando) zagrać na padzie. Okazało się, że jest to niemożliwe, więc zacząłem się rozglądać za jakimś prostym i skutecznym programem który pomógłby mi w skonfigurowaniu gry na padzie od Xboksa.

Przetestowałem kilka z nich - m.in. XPadder i JoyToKey i... zatrzymałem się na programie, który miał najlepsze wsparcie jeśli chodzi o predefiniowane profile do gier, czyli Pinnacle Game Profiler. Ściągnąłem wersję trial, i już na drugi dzień rejestrowałem pełną wersję. Postanowiłem jednak dowiedzieć się o tej aplikacji czegoś więcej.

Zaczęło się od Halo

W 2001 roku Robert Kulanko z Pensylwanii uwielbiał grać w gry. Jego nazwisko brzmi polsko - nic dziwnego, ma polskie pochodzenie. Miał PlayStation i komputer, ale najciekawsza gra w którą miał ochotę zagrać, wyszła w tym czasie jedynie konsolę Xbox (wtedy bez numerka). Był to przełomowy shooter Halo. Nic więc dziwnego, że gdy tylko wyszedł port na komputery PC, Rob zakupił egzemplarz gry.

ScreenClip [2]

I tu przyszło rozczarowanie. Okazało się, że wersja pecetowa była dostosowana jedynie do obsługi za pomocą klawiatury i myszki. A Robert, zapalony gracz konsolowy, był przyzwyczajony do pada. Tym bardziej, że przecież na Xboksie gra go wspierała! Z padem, który miał, dostał prosty program konfigurujący, który po prostu przypisywał przyciski od pada poszczególnym klawiszom na klawiaturze. Jednak takie rozwiązanie dalekie było od tego, jak zachowywał się analogowy pad na konsoli. Komputer nie rozróżniał kąta wychylenia joysticka ani rozróżnienia stopnia nacisku.

Zrzut ekranu 2015-02-08 11.24.22

Wtedy Bob, który od dawna pisał amatorskie programy na swój użytek, a niedawno rozpoczął studia w kierunku informatycznym, postanowił napisać własny program, który przechwyci odczyt klawiatury przez grę i podstawi zamiast tego informacje z pada.

W ciągu kilku tygodni miałem coś, co działało i można tego było używać z tą jedną konkretną grą - wspomina w rozmowie ze Spider's Web Rob. Jednak daleko jeszcze było do sytuacji w której mógłbym się tym podzielić z innymi. Programik nie posiadał nawet interfejsu użytkownika - wszystko było zaprogramowane "na sztywno".

Na rynku nie było tego typu programów, a rzadko która gra na PC oferowała wsparcie dla pada. Uparł się więc, aby go skończyć.

ScreenClip

Powstaje Pinnacle Game Profiler

Praca nad publiczną wersją programu zajęła... dwa lata. Rob robił to sam, równocześnie studiując. W końcu wypuścił pierwszą wersję programu, który nazwał Pinnacle Game Profiler.

Po wypuszczeniu pierwszej wersji otrzymałem bardzo pozytywny odzew w Internecie. Ludzie konwertowali wersję próbną do pełnej, a ja miałem dodatkową motywację, aby kontynuować rozwój programu. Dodawałem obsługę nowych gier i nowe funkcje - mówi nam Robert.

Od tamtego czasu minęło już prawie 10 lat. Robert ma teraz 33 lata i nie ma już tyle czasu na granie co dawniej. Przeprowadził się do Colorado i jak sam mówi, zaledwie starcza mu czasu na szybką partyjkę FIFY na Xboksie co jakiś czas. Wciąż jednak pracuje nad programikiem, wokół którego urosła cała społeczność. Na stronie Pinnacle Game Profilera znajdziemy stworzone przez nią prekonfigurowane profile do ogromnej liczby gier, które oryginalnie nie posiadają wsparcia dla padów, lub mają to wsparcie kiepskie.

W trakcie pracy nad Pinnacle Game Profilerem napotkałem wiele wyzwań. Jednym z nich była trudność w odczytaniu przycisku "Guide" na kontrolerze do Xbox 360. Ludzie prosili o obsługę tego przycisku, jednak przez prawie rok nie potrafiłem znaleźć odpowiedniej, działającej w każdym przypadku metody.

Rodzi się społeczność

Profile dodają sami aktywni użytkownicy. Często zdarza się, że dla konkretnej gry istnieje dwa lub więcej alternatywnych profili z różnymi mapowaniami przycisków. Przykładowo, niektórzy wolą dodawać gazu w wyścigówkach za pomocą triggera, a niektórzy za pomocą przycisku z przodu pada. Każdy profil można też dostosować samemu, korzystając z wygodnego edytora wbudowanego w aplikację.

Zrzut ekranu 2015-02-08 11.15.47

Program ma pełne wsparcie dla gier zarówno instalowanych z nośników, jak i ze Steam - oferuje pobieranie danych i ikon, oraz podpowiada lokalizację gry. Gdy Pinnacle Game Profiler jest uruchomiony w tle, i rozpozna odpalenie gry, podłączy się do niej automatycznie. Można również uruchomić grę bezpośrednio z PGP.

Obsługa gamepadów w przypadku większości gier jest doskonała - nie jest to proste zastąpienie przycisków klawiatury przyciskami na padzie - działa np. analogowe, wrażliwe na wychylenie joysticka rozglądanie się w FPS-ach. Działa to w ten sposób dzięki tzw. hooks - czyli podpięciu się bezpośrednio do kodu gry, nawet jeśli gra obsługuje pada.

Zrzut ekranu 2015-02-08 11.17.20

Nie jest to jedyny program tego typu: istnieją inne, jak również istnieją darmowe odpowiedniki. Jednak jak to zazwyczaj bywa z darmowymi programami bez wsparcia: są one darmowe tylko, jeśli twój czas jest bezwartościowy. Trzeba poświęcić czas na samodzielną konfigurację i ustawienie, a i tak zazwyczaj otrzymujemy zwykłe mapowanie przycisków klawiatury.

Jeśli lubicie grać na padzie w klasyczne gry, lub po prostu gry, w których nie pomyślano o wsparciu obsługi gamepadów, wypróbujcie Pinnacle Game Profiles. Program można wypróbować za darmo, a jeśli zdecydujecie się na rejestrację aplikacji, autor aplikacji przygotował specjalnie dla czytelników Spider's Web kod rabatowy SPIDERSWEB, który należy podać przy płatności. Oferuje on zniżkę o 75% ceny.

Strona aplikacji to http://pinnaclegameprofiler.com/

* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst