Sprzęt  / News

Oto najwydajniejsza karta graficzna na świecie

Nvidia chyba lubi niespodzianki. Firma z Santa Clara bez wcześniejszej zapowiedzi zaprezentowała swoją najnowszą i najpotężniejszą kartę graficzną GeForce GTX Titan X.

Model ten został pokazany w trakcie konferencji Epic Games zorganizowanej podczas trwającego właśnie wydarzenia Game Developers Conference. Sprzęt stworzono w oparciu o architekturę Maxwell, a jej procesor ma aż 8 miliardów tranzystorów. Współpracuje on aż z 12 GB pamięci RAM. Innych szczegółów technicznych nie ujawniono, ale na podstawie wcześniejszych przecieków można domyślać się, że jest to konsumencka odmiana profesjonalnej karty Nvidia Quadro M6000.

O tym, czy jest to prawda, dowiemy się już za dwa tygodnie, podczas konferencji GPU Technology Conference 2015.

Oznacza to, że GeForce Titan X jest wyposażony w najbardziej rozbudowaną wersję rdzenia GM200, który ma powierzchnię 600 milimetrów kwadratowych i jest wyprodukowany w wymiarze technologicznym 28 nm. Oznacza to, że nowa karta Nvidii najprawdopodobniej jest wyposażona w 3072 procesory strumieniowe, 192 jednostki TMU i 96 jednostek ROP, pogrupowanych w 24 blokach SIMM. Wspomniane 12 GB pamięci VRAM typu GDDR5 działa na interfejsie pamięci o szerokości 384-bit.

titanx

W przypadku najbardziej wydajnych kart bardzo drażliwą kwestią jest ilość pobieranej przez nie energii. Co prawda GeForce GTX Titan X to karta wyjątkowo wydajna, jednak dzięki zastosowaniu w niej architektury Maxwell cechującej się dużą wydajnością energetyczną powinna ona wynosić mniej niż 250 W, czyli pozostać w granicach rozsądku. Wskazuje na to zastosowanie standardowych 6- i 8-pinowych złącz zasilających PEG. Inne elementy, które znajdziemy na karcie to trzy wyjścia DisplayPort i po jednym HDMI oraz DVI. Karta została też wyposażona a dwa złącza SLI, co pozwala wpiąć ją w konfigurację 4-way SLI.

Zmianie uległ też wygląd karty.

Osoby pamiętające poprzednie Titany doskonale wiedzą, że do tej pory Nvidia trzymała się srebrnej kolorystyki. GeForce GTX Titan X to karta czarna, która prezentuje się po prostu elegancko i stylowo. Z całą pewnością będą ku niej wzdychać modderzy, dla których wygląd komputera jest nawet ważniejszy od jego wydajności. No i musicie przyznać, trudno się temu dziwić.

nvidia-maxwell-chip-640x353

Niestety nie wiadomo, ile będzie kosztować GeForce GTX Titan X, ale cena tej karty na pewno nie będzie niska. I to nie tylko ze względu na bardzo wysoką wydajność w grach, ale przede wszystkim możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych obliczeń podwójnej precyzji (działania związane z grami należą do obliczeń pojedynczej precyzji), które poza kartami Titan mają odpowiednią sprawność wyłącznie na jeszcze droższych kartach graficznych z serii Quadro.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst