Sprzęt  / Artykuł

Specyfikacja oraz data premiery LG G4 nie stanowią już zagadki - o nowym smartfonie wiemy niemal wszystko

Jako że jesteśmy już po premierze flagowców od Samsunga i HTC, możemy zacząć się zastanawiać, jak będą się prezentować najlepsze smartfony innych firm. Na przykład LG G4, którego premiera powinna odbyć się w najbliższym czasie.

Smartfon ten został przetestowany w popularnym Benchmarku GFXBench, dzięki czemu możemy łatwo sprawdzić, jak prezentuje się specyfikacja tego urządzenia. Koreańczycy, tak jak w swoim zeszłorocznym modelu, zdecydowali się na zastosowanie 5,5-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli wynoszące 534 punkty na cal. Warto dodać, że według wcześniejszych doniesień ekran ten ma być zakrzywiony podobnie jak w modelu LG Flex 2.

Za wydajność smartfonu ma odpowiadać 64-bitowy procesor Qualcomm Snapdragon 808, który ma być wyposażony w sześć rdzeni. Cztery z nich to energooszczędne rdzenie ARM Cortex-A53, zaś dwa to wydajne ARM Cortex-A57. Można zastanawiać się, czemu LG nie wybrał układu Qualcomm Snapdragon 810, który ma po cztery rdzenie każdego typu.

LG G4 GFXBench

Jedną z możliwych teorii jest to, że LG G4 wyposażony w mocniejszego Snapdragona się przegrzewał, więc LG zdecydował się na zastosowanie mniej wydajnego modelu. Prawdopodobne jest też, że G4 wcale nie będzie flagowcem LG. I w końcu, nie można także wykluczyć, że G4 będzie dostępny w kilku wersjach wydajnościowych, a najlepszą z nich nie będzie LG G4, lecz LG G4 Note. Qualcomm Snapdragon 808 oprócz części procesorowej zostanie też wyposażony w układ graficzny Adreno 418, który… też będzie mniej wydajny od stosowanego w Snapdragonie 810 Adreno 430.

Pozostałe elementy specyfikacji to 3 GB pamięci RAM i 32 GB wewnętrznej pamięci, czyli taki wyższy standard. Co prawda nie wspomniano tu słowem o możliwości rozszerzenia jej za pomocą kart pamięci microSD, jednak warto przypomnieć sobie, że chwilę po premierze Samsunga Galaxy S6 pojawił się tweet autorstwa LG, w którym Koreańczycy chwalili się, że ich smartfony dają pracę kartom pamięci. Podejrzewam więc, że nie zmienią oni swej polityki o 180 stopni i nie zaprezentują smartfonu pozbawionego wspomnianego slotu.

Za możliwości fotograficzne LG G4 ma odpowiadać aparat z matrycą o rozdzielczości 15 Megapikseli, który ma możliwość kręcenia wideo w rozdzielczości 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Z kolei przednia kamera będzie wyposażona w matrycę o rozdzielczości 7 Megapikseli. Przedni aparat również umożliwi kręcenie materiałów wideo, ale w rozdzielczości 3264 x 1836 pikseli.

Warto też dodać, że kilka dni temu na forum XDA pojawiły się zdjęcie modelu LG G4 Note. Są one wyjątkowo cenne, ponieważ LG stara się tworzyć telefony niezwykle spójne pod względem wyglądu. Dlatego można podejrzewać, że większość nowych telefonów LG będzie prezentować się jak największy i najlepszy model. Pewnym rozczarowaniem jest, że ze zdjęć wynika iż… będzie to sprzęt bardzo podobny do zeszłorocznych smartfonów LG. Jedynymi wyraźnymi nowościami będą tu kanciasta obudowa oraz grubsza ramka ekranu. Krótko mówiąc, istnieje możliwość, że nowe smartfony LG będą brzydsze od modelu już teraz będących na rynku.

LG G4 przód

Pozostaje też jeszcze jedna kwestia, a mianowicie - kiedy pojawi się ten smartfon. Według naszych źródeł jego oficjalna premiera najprawdopodobniej odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia, a konkretnie 28 lub 29 kwietnia bieżącego roku. Wtedy też powinniśmy się dowiedzieć, czy LG G4 faktycznie będzie najlepszym tegorocznym smartfonem koreańskiej firmy i czy będzie mniej wydajny od swoich najbliższych konkurentów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst