Sprzęt  / Artykuł

Wybieramy idealnego Chromebooka. Oto elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Chromebooki to komputery na tyle specyficzne, że można je tylko kochać albo nienawidzić. Jeśli należycie do pierwszej grupy odbiorców i zastanawiacie się nad kupnem tego typu laptopa, powinniście przeczytać poniższy poradnik. Krótko tłumaczę w nim, czym należy kierować się kupując przenośny komputer z systemem Chrome OS.

Dla kogo Chromebook?

O tym, czy Chromebook będzie Wam pasował, decyduje tak naprawdę to, do czego wykorzystujecie komputer. Jeżeli jest on waszym oknem na świat, którego używacie do przeglądania stron internetowych, wysyłania poczty, oglądania filmów i słuchania muzyki, możecie się nim zainteresować.

Pewnym wyjątkiem od tej reguły są polskie serwisy strumieniujące materiały wideo. Działają one w oparciu o wtyczkę Microsoft Silverlight, która nie jest dostępna w wersji Chrome OS. Dlatego jeśli często oglądasz materiały z ipli czy Playera, lepiej wybierz komputer z systemem Windows.

Acer_Chromebook15

Chromebook jest sprzętem bezawaryjnym i prostym w obsłudze, więc może spodobać się na przykład starszym osobom, które i tak korzystają wyłącznie z przeglądarki internetowej. Jeśli wcześniej korzystały z Chrome’a, jestem w stanie założyć się, że nie odróżnią one Chromebooka od komputera z systemem Windows i przeglądarką Google.

Kolejne zalety laptopa z systemem Google to małe wymiary, cicha praca i bardzo długi czas pracy na akumulatorze.

Jeśli potrzebujesz przenośnej maszyny do pisania i przeglądania stron internetowych, Chromebooki mogą ci się spodobać.

Należy też pamiętać, że Chrome OS składa się praktycznie wyłącznie z przeglądarki Chrome i nie obsługuje żadnych programów oraz gier działających w systemie Windows. Chrome OS oficjalnie umożliwia instalowanie wyłącznie rozszerzeń i nielicznych aplikacji dostępnych w sklepie Chrome Web Store, którego oferta nie jest zbyt powalająca. Jeżeli jesteście zaawansowanymi użytkownikami, możecie zwiększyć możliwości swojego sprzętu i instalować na nim niektóre aplikacje systemu Android, ale… czy jeśli macie takie umiejętności, to na pewno Chromebook jest komputerem, którego szukacie?

Tak, potrzebuję go!

Jeżeli uznałeś, że nie przeszkadza Ci brak obsługi Skype’a czy jakichkolwiek gier, możesz faktycznie zastanowić się nad kupnem komputera z systemem Chrome OS. Na jakie komponenty należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania go? To oczywiście zależy od potrzeb użytkownika. Wielu osobom może wydawać się, że wybór laptopa i Chromebooka wygląda w podobny sposób, ale nie jest to prawda. Oprogramowanie to integralna część komputera i właśnie od niego zależy, na jakie komponenty trzeba zwracać szczególną uwagę.

chrome os chromebook

W przypadku każdego laptopa najważniejsza jest jakość wykonania klawiatury i obudowy. Jeśli komputer będzie często przenoszony oraz intensywnie używany, to te elementy będą najbardziej narażone na zniszczenie. Dlatego przed kupnem każdego laptopa warto poczytać opinie na temat sprzętu i jego szczegółowe recenzje. Czytając je trzeba zwrócić szczególną uwagę na opis zawiasów, klapy komputera i tego, czy klawiatura ugina się pod naciskiem palców.

Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby pójście do sklepu i samodzielne wymacanie sprzętu. Niestety ze względu na kiepską dostępność Chromebooków w naszym kraju może to być trudne zadanie.

Wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza definiuje rozmiar całego komputera. To także on decyduje o komforcie codziennej pracy. Jeśli szukasz komputera przenośnego będącego uzupełnieniem dla innego peceta, wybierz model z 11,6-calowym ekranem.

Jeżeli ma to być komputer przenośny, który będzie używany też w domu, warto wybrać 13,3-calową maszynę. Z kolei jeśli laptop zazwyczaj nie będzie opuszczał domu, warto wybrać model 14- lub 15,6-calowy. Większych Chromebooków na rynku nie ma.

Jeśli szukacie komputera z systemem Chrome OS i większym ekranem, powinniście zastanowić się nad kupnem komputera All-in-One typu Chromebase lub malutkiego Chromeboksa i oddzielnego monitora.

chromebooki

Należy też dobrać odpowiednią rozdzielczość ekranu. Większość tanich Chromebooków ma wyświetlacze o rozdzielczości 1366x768 pikseli. Jest ona wystarczająca do pracy w jednym oknie. Jednak jeśli chcesz stale mieć otwarte dwa okna przeglądarki, zdecydowanie lepiej jest wybrać model z wyświetlaczem o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Dodatkowo osoby pracujące z domu powinny wybrać matrycę błyszczącą, która cechuje się ładnymi kolorami.

Sprzęt bardziej mobilny, używany poza zamkniętymi pomieszczeniami, koniecznie musi mieć matrycę matową.

Czy warto wybierać model z ekranem dotykowym? Zdecydowanie nie. Ekran tego typu tylko podwyższa cenę i masę komputera. Chrome OS absolutnie nie jest przystosowany do obsługi dotykiem, a najlepiej steruje się nim korzystając z klawiatury i gładzika, ewentualnie myszki. Osoby szukające dotykowego komputera powinny zwrócić swoją uwagę przede wszystkim na modele z systemem Windows 8 lub Android.

chromebook

Procesor, karta graficzna

Nazwa akapitu jest niezbyt fortunna, ponieważ w Chromebookach nigdy nie są stosowane oddzielne procesory i karty graficzne, a układy łączące te funkcje. Powstaje teraz pytanie: lepiej wybrać taki, który ma mocną część procesorową, czy może ten z wydajniejszą częścią graficzną? W przypadku klasycznego laptopa jest to poważny dylemat i odpowiedź na niego zależy od tego, czy komputer ma być używany do szeroko pojętej pracy, czy też może do gier.

Jednak jako że Chromebooki nie obsługują gier, wybór jest wyjątkowo prosty. Warto wybrać model z mocniejszą częścią procesorową.

Obecnie najlepsze procesory dostępne w Chromebookach tworzy Intel korzystając z autorskiej architektury x86 dostępnej też w klasycznych pecetach. Komputer z procesorem Celeron nie powinien zachłysnąć się podczas pracy w internetowej przeglądarce. Układy te cechują się większą wydajnością i zapewniają przez to większy komfort pracy niż chipy zbudowane w oparciu o architekturę ARM, które są też stosowane w… smartfonach i tabletach. Cechują się one energooszczędnością, ale na pewno nie wydajnością.

ACER CHROMEBOOK 13 GLOWNA

Najgorszym wyborem będzie wybór Chromebooka wyposażonego w układ Nvidia Tegra K1. Modelem napędzanym przez niego jest chociażby Acer CB5-311. Chip ten ma słabe rdzenie ARM Cortex-A15 i bardzo mocną część graficzną, która w Chromebookach nie jest w ogóle potrzebna. Gdyby chociaż na Chrome OS dało się uruchomić gry z systemu Android, dało by się wykorzystać jej potencjał, a tak… jest zupełnie bezużyteczna.

Kolejnym plusem procesora zbudowanego w oparciu o architekturę x86 jest też fakt, że… są one obsługiwane przez większą liczbę systemów operacyjnych. Dlatego jeśli będziesz chciał zmienić system na Linuksa lub Windowsa, mając model z procesorem x86 zrobisz to znacznie łatwiej niż osoba mająca podobny komputer z systemem ARM. Być może w przyszłości ten stan rzeczy ulegnie zmienia, ale na razie kupując Chromebooka należy brać pod uwagę wyłącznie modele z procesorami Intela.

Pamięć operacyjna i dyskowa

Większość Chromebooków jest wyposażona w 2 GB pamięci RAM. Jest to ilość wystarczająca do codziennej pracy z kilkoma kartami przeglądarki. Jeżeli jednak preferujesz pracę na kilkunastu lub kilkudziesięciu kartach, zdecydowanie lepiej jest wybrać model z 4 GB pamięci operacyjnej. Komputer z mniejszą ilością pamięci RAM mógłby w tej sytuacji dostać zadyszki.

Chromebook nie spodoba Ci się, jeżeli lubisz trzymać na dysku dużo danych. To komputer służący przede wszystkim do konsumpcji treści znajdujących się w Internecie. Większość Chromebooków ma pamięć flash o pojemności 16 lub 32 GB i nie pozwala na trzymanie na dysku dużej kolekcji filmów lub muzyki.

Problem ten można rozwiązać za pomocą zewnętrznego dysku twardego, karty pamięci SD lub dysku Google (posiadacze Chromebooków otrzymują 100 GB dysku na dwa lata za darmo).

Chrome OS na Chromebooku 08.11.2012 08:36

W przypadku ostatniej opcji należy pamiętać o tym, że dane nie będą dostępne bez połączenia z Internetem. Warto też poważnie zastanowić się przed umieszczeniem w sieci bardzo prywatnych materiałów, które mogłyby z niej wyciec i zniszczyć naszą reputację. Dysk w chmurze to cudowne rozwiązanie, ale trzeba do niego podchodzić z pewną dozą nieufności. Zupełnie inaczej niż Jennifer Lawrence i inne celebrytki.

Czas pracy

W przypadku klasycznych laptopów producenci nie chcą podawać realnego czasu pracy komputera. Nie wiem z czego to wynika, ale w przypadku Chromebooków firmy są bardziej prawdomówne. Wystarczy spojrzeć na specyfikację komputera lub jego stronę internetową, by widzieć, ile maksymalnie będzie działał. Osoby, które używają komputera poza domem powinny wybrać model o maksymalnym czasie pracy dłuższym niż 8-9 godzin.

Ładne, proste, tanie i 'dostateczne' - recepta na sukces Chromebooków

Należy liczyć się z tym, że przy intensywnej pracy przy jasnym wyświetlaczu czas ten spadnie nawet o połowę i nie będzie wtedy tak imponujący. Jeśli maszyna ma być używana w domu, czas pracy nie ma znaczenia. Wszystkie Chromebooki pod tym względem wypadają na tyle dobrze, że nie będą sprawiać problemów żadnym domatorom.

Chętnie Ci pomogę!

Rozumiem, że artykuł ten nie jest gotowym kompendium na temat kupna przenośnego komputera, ale nigdy do tego miana nie aspirował. Jest to tylko i aż zbiór najważniejszych wskazówek mających pomóc w wyborze Chromebooka laikowi. Dlatego jeśli macie jakieś pytania i wątpliwości, nie bójcie się ich nam zadać na stronie zapytaj.spidersweb.pl.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst